Deppcool AK400 HWMonitor değerleri normal mi?

yakari

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Mezun ama işsiz güçsüz.
Merhaba.

i5 12400F işlemci için DeepCool AK400 soğutucusunu aldım. Stress testinde yarım saat boyunca 70 dereceyi geçmedi. Ancak kafama takılan HWMonitor de boşta iken sıcaklık fazla dalgalanıyor. 30 derece de iken bir anda 43'e çıkıp tekrar düşüyor. HWMonitor içinde package kısmında 33 görürken hemen altında cores kısmında 31 görebiliyorum. Oyun içerisinde de maximum sıcaklıkta sorun yok ancak dalgalanma yine orada da var. 50 dereceden bir anda 60 oluyor sonra tekrar değişiyor. Bu bir sorun mudur? Montajı rehbere bakarak yaptım.

Merhaba.

i5 12400F işlemci için DeepCool AK400 soğutucusunu aldım. Stress testinde yarım saat boyunca 70 dereceyi geçmedi. Ancak kafama takılan HWMonitor de boşta iken sıcaklık fazla dalgalanıyor. 30 derece de iken bir anda 43'e çıkıp tekrar düşüyor. HWMonitor içinde package kısmında 33 görürken hemen altında cores kısmında 31 görebiliyorum. Oyun içerisinde de maximum sıcaklıkta sorun yok ancak dalgalanma yine orada da var. 50 dereceden bir anda 60 oluyor sonra tekrar değişiyor. Bu bir sorun mudur? Montajı rehbere bakarak yaptım.
Hayır, sorun değil. Eğer bu ani sıçramalar 1-2 dakika sürer ve maksimum sıcaklık seviyelerine çıkarsa o zaman sıkıntı olurdu. Şu an muhtemelen işlemciniz o sıçramaların olduğu an turbo boost açıyor.

Merhaba.

Benim 11700K için de aynısı var bende AK400 Zero Dark Plus kullanıyorum mesela boşta 43 SE bir anlık 51 oluyor sonra geri düşüyor galiba anlık bir işlem için bir saniyelik gerçekleşiyor ben öyle diye düşünüyorum. Oyun içerisinde de maça girmeden 55 dereceyse maça girince 65e yükseliyor ara ara dalgalanmalar olabiliyor. Ben stok soğutucu ile yana yana da kullandım 100 derece sabit ve boşta da aynı durum vardı. Bence anlık işlemciye yük bindiği için anlık yükselip azalıyor öyle düşünüyorum ben.

Yeni konular

Geri
Yukarı