Deprem ile alakalı yalan haberlere dikkat edilmeli

er2grul

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba. Bildiğiniz gibi bugün 2 deprem gerçekleşti ve çok sayıda artçı deprem oldu. Bu sebeple ne yazık ki çok sayıda can kaybı meydana geldi.

Sosyal medyada çok sayıda saat X'de şu bölgede deprem olacakmış, dikkat edin, yayın bu haberi vb. çok sayıda yalan haber, bilgi kirliliği bulunmakta. Forumdaki çoğu kişinin bu konuda bilinçli olacağını düşünüyorum ama sadece Instagram, Facebook ve WhatsApp gibi mecralarda aktif olan aile büyükleri çok kolay galeyana gelebiliyorlar. Bu sebeple sanki rasathane veya AFAD açıklamış gibi saat verilerek önlem alınmasını isteyen haberlere karşı aileleri, çevreleri uyaralım.
Çevremizi sadece resmi açıklamalara uyulması konusunda bilgilendirelim.
Edit:
Bağış toplayan sahte hesaplar, siteler var dikkat edilmeli.
Unutulmamalı ki deprem önceden bilinemez, önceden bilinse bu gece olan deprem bilinirdi.
Panik kargaşaya sebep olur ve kargaşa gerçek kurtarma çalışmalarını engeller.

Son düzenleme:
Bir de şu geminin harp silahı kullandığı söyleniyor afad inkar etti ama bilemiyorum umaırm böyle bir şey olmaz. Ben bu fikri savunmuyorum beni etiketlemeyin artık.

Son düzenleme:
Evet, sosyal mecralarda gördüğümüz her habere inanmamalıyız. Bu gibi afet durumlarında ortalığı karıştırmaya çalışan p** kuruları çok var.

Bir de şu geminin harp silahı kullandığı söyleniyor afad inkar etti ama bilemiyorum umaırm böyle bir şey olmaz.

Amerika'nın işi gücü yok Güneydoğu Anadolu'da deprem yapacak. Böyle bir teknoloji varsa neden Ruslara karşı kullanmıyorlar?

Deprem önceden bilinebilir. Zaten bu deprem de bilindi. Göz göre göre deniz kabuğundan yapılma evler yapıp denetlemezsen bu senin hatandır, depremin değil.
Depremin gerçekleşeceğini bilmiyorlar kestettiğim şeyi anlamamışsınız. Fay hattında risk olduğunu söylüyorlar ben hiç X tarihinde Y saatinde deprem olacak diye bir açıklama duymadım yok öyle birşey zaten. İnsanları kargaşaya sürükleme amacı. A şehrinde insanlar yalan bir X saatinde deprem olacak haberine inanıp sokağa düşükse ne olur?

Amerika'nın işi gücü yok güneydoğu Anadolu'da deprem yapacak. Böyle bir teknoloji varsa neden Ruslara karşı kullanmıyorlar?

Niye bana böyle tepki verdi herkes anlamadım ben bu fikri savunmadım bununda yalan bir haber olduğunu belirttim.

Geri
Yukarı