Depremden çok korkuyorum

Yazın bende bunun fazlasıyla etkisindeydim. 1-2 gece sürekli bu yüzden uykumdan uyanıp duruyordum. Hatta bir keresinde, gene bu yaz, AVM'de iken deprem oluyor sandım iyice korkmuştum. Fakat zamanla geçiyor. Ne zaman olacağını bilemezsin, bu yüzden bu kadar takmana gerek yok. Kendine zarar verirsin sadece.

Ben 99 depremini yaşamış biri olarak net bir şey söyleyeyim korkmanız başınıza bir şey gelmesi durumunda durumu kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. Öncelikle eğer korku sizi ele geçirmiş yani takıntı boyutuna gelmiş, günlük hayatınızı olumsuz etkiliyorsa bir destek almanızda fayda var. Bunun yanı sıra deprem anında yapılması gerekenleri bilmeniz, bir deprem çantanızın olması gibi önlemleri aldıktan sonra maddi durumunuz el veriyorsa oturduğunuz yapı depreme dayanıklı mı değil mi? Bunu öğrenip sonrasında değilse hakkıyla yapılan bir yapıya geçmenizde de fayda var (risk puanı düşük, eski olmayan vs.) ancak ne yazık ki ülkemiz genç oluşumlu bir ülke olmasından ötürü sürekli deprem olmasına ve büyük kayıplar vermemize rağmen yapılarımızın büyük çoğunluğu hala deprem için yetersiz -hatta toplanma alanları bile yok gibi bir şey eğer büyük şehirde yaşıyorsanız- o yüzden depremi de gündelik hayatta başınıza gelebilecek kazadan farksız görmeyin zira en basitinden günlük hayatta trafikten ölme ihtimaliniz depremden çok daha düşük ki deprem genellikle ölüm/sakatlık getirmez, yapılar getirir.

Yeni konular

Geri
Yukarı