Depremden Çok Korkuyorum

Hocam bence aileniz ile oturup ciddi bir konuşma yapın. Eğer apartmanınız sağlam değilse tek tek kapı kapı dolaşıp imza toplayın gerekirse. Beşeri unsurlar olmayan ve evinize yakın açık bir alan belirleyin bir park bile olabilir, yeterki deprem sonrasında aileniz ile güvende olabileceğiniz ve allahkorusun ama birbirinizi kaybederseniz buluşabileceğiniz bir yer olsun. Deprem çantası birazcık aile ekonomisi ile de ilgili, eğer buna ayırabileceğiniz paranız varsa mutlaka bir adet oluşturun belli başlı malzemeler vardır örneğin radyo,bıçak,konserve yiyecek,içecek,ilk yardım seti, yedek giyecek vb. (internetten çok daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz) gibi. Ama en önemlisi bilinçlenmek. Bu görevde aslında size düşüyor, dediğim gibi ailenize deprem sırasında ne yapılmalı, deprem sonrasında ne yapılmalı diye bilgi verin. AFAD'ın bazı eğitim videoları var onları izletin ailenize. Zaten bu anlattıklarım gibi basit ama hayat kurtarıcı tedbirler alırsanız depremden ya da afetten korkmazsınız.
Kanka benim babam deprem oldu mu her şey Allah'tan deyip oturuyor evde o derece tedbirsiz. Ben de sevmiyorum böyle yapmasını ancak ama adam 50 yaşına gelmiş ne diyeceksin :D.

Selamlar hocam. Konuya dahil olayım. 99'da yapılmış 7 katlı bir binada yaşıyorum. Sağlam görünüyor ama emin olamıyorum bazen. Yatağımın yanına deprem çantası var. 6-7 metre ilerisinde de kiriş ve kolon iskeleti var. Yattığım yer ranza ve demir. Gece yakalanırsam yanına mı yatmalıyım sence yoksa içinde mi kalmalıyım? Binanın karnesinde 7'ye kadar dayanabileceği tarzında bir yazı yazılmış. Bodrum kat su almış. Perde duvarda da su alma muhabbeti var. Eğer su almamış olsaydı anladığım kadarıyla sapasağlam bir bina ama su ne kadar etkileyebilir? Sonuçta demir ve beton yani. Aydınlatır mısınız
Etrafını biraz kontrol et, yüklü miktarda beton düşerse ezilecek değil de onu durduracak bir yapı olsun. Tahta/demir iskeletli ince ranza büzebilir mesela. Odanda çekyat/koltuk varsa hemen onun yanına çök. Kiriş altına girme. Su ne kadar etki eder bir fikrim yok.

Son zamanlarda evde karıncalar var. Fay hattı çatırdadığı için geliyor diyorlar. Ben depremden çok korkuyorum. Bu korkumu nasıl yenebilirim? Bu iddialar doğru mu? İstanbul' da fay hattı geçmediği için deprem denizde olursa buraya gelene kadar depremin şiddeti azalır mı?
Her şey Allah'dan gelir kardeş korkmana gerek yok. Öyle olmasını isterse öyle olur yapacak bir şey yok. Tedbirini al, çantanı hazırla, büyük eşyaları falan duvara vidala gerisi Allah'a kalmış.

Etrafını biraz kontrol et, yüklü miktarda beton düşerse ezilecek değil de onu durduracak bir yapı olsun. Tahta/demir iskeletli ince ranza büzebilir mesela. Odanda çekyat/koltuk varsa hemen onun yanına çök. Kiriş altına girme. Su ne kadar etki eder bir fikrim yok.

Çok fazla alternatif var hangisini yapsam bilmiyorum ama ranzanın büzüleceğini düşünmüyorum. Ranzamın 40-50 cm yakınında bazalı yatak var ve o araya çökersem hem ranza korur hem yatak. Ama o bölge de binanın çok dışarısında kalıyor. Uç nokta. İlk oranın yıkılacağını biliyorum yıkılma gibi durum olursa tabii. O yüzden biraz daha oda dışında perde kolona yakın bir yerde de durabilirim yer oluşturup. Kafam çok karışık. Deprem anında Allah ne verdiyse artık

Kardeşim eğer ki bir gün hava olması gerekenden çok sıcak veya soğuk olursa bulutlar tuhaf bir görünüm alırsa oradan kaç, hocamın söylediğini size aktaracağım deprem olmadan önce bir gaz salınır ve bu gaz hava yı bozar bu depremin habercisidir. İstanbul'da bazı delikler var (hatta bazı sa***lar dilek kuyusu sanıp başında dua ettiğinden kapatıldı) bu gazın çıkması için bir padişah yaptırmış.

Geri
Yukarı