Depremlerden korkmamak normal mi?

Deprem boyutlarını anlama amaçlı simülasyon mu ne desem bilemedim, gösteren video'lar var. Büyüklük arttıkça şiddette bayağı katlanarak artıyor. Youtube üzerinden falan bakabilirsiniz. Yani mesela 7.4 büyüklüğünde deprem oluyor. 0.4 küsüratı normal hissedilmesi gereken sallantısından kat kat güçlü oluyor. Açıklayıcı oldu mu bilemedim. :) Hatırladığım kadarı ile öyle oluyordu. 7.2 ve 7.5 arasındaki 0.3'lük fark bu yüzden büyük oluyor diyebiliriz. Yanlışta olabilirim.
Gayet açıklayıcı bir video :Karşılaştıma

Hocam zaten apartmanda oturuyorsan başını sokucak delik bulmanı gerektirecek kadar sallanırsa Allaha emanetsiniz. Apartman yıkıldıktan sonra masa pek korumaz. Hadi 500 kilo kaldırsın masa apartman kaç ton.
O yüzden korkmanıza gerek yok. Biz 7. kattayız deprem olunca sarsılıyoruz fazla ama bende pek tepki vermiyorum yaptığım işe devam ediyorum.
Hocam bu arada ben şu 7 küsür mü ne olan Yunan adası depremi sırasında Yunan adasındaydım ilk başta anneme beni uyandırdığı için kızmışım. Zatem o günden beri çoğu depremi sarsıntıdan saymıyorum.
Not: 6.7 şiddetindeymiş. O zamanki haberler sallamış biraz.

Hocam zaten apartmanda oturuyorsan başını sokucak delik bulmanı gerektirecek kadar sallanırsa Allaha emanetsiniz. Apartman yıkıldıktan sonra masa pek korumaz. Hadi 500 kilo kaldırsın masa apartman kaç ton.
O yüzden korkmanıza gerek yok. Biz 7. kattayız deprem olunca sarsılıyoruz fazla ama bende pek tepki vermiyorum yaptığım işe devam ediyorum.
Bina şükür ki sağlam, betona bir kalite testi yaptırıyorlardı adını tam hatırlamıyorum. O testten başarılı bir sonuç çıktığını söylemişlerdi. 99 depremini atlatmış bir bina. Herkes kaçacak delik arıyor dediğim depremler 5.5, 5.8, 6.0 gibi şiddetli depremler.

Beyin yapısına göre değişiyor kimisi şoktan ve anın stresinden kilitlenip kalırken kimisi mantıklı hareket yapıyor kimisi saçma hareketler, deprem korkulmayacak bir şey değil fakat abartmamak gerekiyor ecelin depremi afeti olmaz. Stresli ve panik içinde bir zihin doğru karar veremez sakinlik şart, Allah kimseye yaşatmasın.

Bulunduğum binaların sağlamlığından emin olduğum için o korku bende de yok. 3 yıl önceki 6.3 büyüklüğündeki depreme de banyodayken yakalandım, hiç istifimi bozmadım mesela. Yazlığım da deprem olan yere 20 km uzakta, onda sıva çatlağı bile olmadı. Deprem açısından Dünya'nın en faal bölgesinde (Ege) yaşadığım için 5'in üstündeki depremler çok sıradan geliyor.

Şahsi olarak beni korkutacak deprem yok ama ülke durumu olarak beni korkutacak bir deprem var. Marmara depremi İstanbul'a çok yakın bir yerde olursa maddi yükünün altından kalkacak durumumuz yok. Hangi şehirde yaşadığınızın bir önemi yok, İstanbul yıkılırsa sonrasındaki hayat herkes için çok farklı olacak.

Geri
Yukarı