Depremleri hissedemiyorum

Hayatımda hiç deprem olurken hissedemedim. Ankara'da oturuyorum, dün Düzce'de deprem olurken uyanıktım ve bir Twitch yayınını izliyordum. İnsanlar sohbete Ankara'da deprem oluyor falan yazınca avizeye baktım avize sallanıyordu. Ben de bittiğini zannetmiştim ve yine hissedemediğim için üzülmüştüm. Ama insanlar sohbete hala oluyor ne kadar uzun sürdü vs. yazınca özellikle ayağa kalktım ve hissetmeye çalıştım ama yine de hiçbir sallantı hissedemedim.
Ben deprem olduğunu bile bilmiyordum. Sabah okul için uyandım babam "Deprem oldu haberin var mı?" diyor :D Dedim ne depremi. Mışıl mışıl uyudum hissetmedim bile.

Hayatımda hiç deprem olurken hissedemedim. Ankara'da oturuyorum, dün Düzce'de deprem olurken uyanıktım ve bir Twitch yayınını izliyordum. İnsanlar sohbete Ankara'da deprem oluyor falan yazınca avizeye baktım avize sallanıyordu. Ben de bittiğini zannetmiştim ve yine hissedemediğim için üzülmüştüm. Ama insanlar sohbete hala oluyor ne kadar uzun sürdü vs. yazınca özellikle ayağa kalktım ve hissetmeye çalıştım ama yine de hiçbir sallantı hissedemedim.
Emin ol hissetmesi o kadar hoş ve eğlenceli bir şey olmuyor.
Ben 17 Ağustos 1999 depreminde gece 3'de bilgisayar başında uyanıktım, önce uzaktan sanki yüzlerce buldozer sokaktan geçiyormuş gibi bir gürültü koptu, bütün sokaktaki evler/apartmanlar resmen gümbürdedi, 1-2 saniye sonra yanımdaki koca elbise gardırobu sağa sola sallanmaya başladı. Girişin üst katı, hızla giyinip babaannemle dışarı çıktık, sabaha kadar da sokaktaydık, ara ara 5-10 sn sallandı durdu.

Daha sonra aynı yıl Bolu depreminde şansa koşarak merdivenleri iniyordum, hiç fark etmedim. Düzce depreminde sokakta yürüyordum, yine hiç bir şey hissetmedim. 2019'da yine İstanbul da sallandı, Marmaray yürüyen merdivenleri çıkıyordum hiç bir şey fark etmedim. Dün gece de uyuyordum duymadım.

Sürücüleriniz güncel mi?

Binadan binaya değişiyor aslında.

Bende çok hissetmedim. Yakınımızdaki binalar daha çok sallanırken bizim ki sağlam olduğu için herhalde çok sallanmadı. Ben deprem olduğunu telefonuma deprem uyarısı gelince fark ettim.

Bence oldukça şanslısınız veya oturduğunuz binanız sağlam. Umarım hayatınız boyunca hiç deprem hissetmeden yaşarsınız çünkü 12 kasım 1999 depremi de dahil olmak üzere toplamda 4 büyük deprem tecrübe ettim. Karaburun Depremi'nde evin duvarlarının gidip geldiğini gördüm. Özellikle son iki yaşadığım depremde ise, ''tamam buraya kadarmış bitiyor'' dedim... Allah kimseye yaşatmasın ne diyeyim... Bu vesileyle de bir kere daha uyarımı da yapıyorum: Mutlaka ama mutlaka oturduğunuz bölgenin zemin etüdü + binanızın statik durumu ve deprem yönetmeliğine uygunluğunu araştırın. Ve lütfen deprem çantanız evin içinde önceden belirlemiş olduğunuz, korunma standartlarına uygun bir noktada hazır durumda olsun. Eğer Orta Anadolu veya Doğu Karadeniz'de yaşamıyorsanız, ülkemizin her yeri aktif deprem bölgesi. Tedbirinizi alın. Tekrardan hepimize geçmiş olsun.

6 Şubatı hissettiniz mi hocam

Yeni konular

Geri
Yukarı