Kaliforniya depremleri

Bu konuda bilgilerim bir hayli fazla olduğu için söylüyorum, bunu bir uzmandan da teyit ediniz. Türkiye'de olabilecek depremlerin şiddeti en fazla 8 şiddetinde ki bu depremler genelde en fazla 7.9, 7.8, 7.4, 7.2, 6.8 vesaire vesaire gibi ölçeklerde olabilir bu skalanın üstüne çıkamaz.

Bu şiddette depremler de deprem dirençli ve depreme dayanıklı yapılar için sorunsuz hasarsız ya da düşük hasarla atlatılabilir depremlerdir ki can kaybı olmaz dediğimiz gibi olursa.

Sallantının atom bombası muhabbeti O da yalan dolan Sizden ricamız en fazla gidiniz belediyeye ya da bilmiyorum numune aldırınız etüt yaptırınız ne zaman kaç yılları hatırlamıyorum şimdi eğer kat malikiysen ortaklaşa birlikte deprem güçlendirme hasar dayanıklılık tespit vesaire ( Ki çoğunlukla bu muhabbeti site yöneticileri site yönetimi yapar )

Bir şekilde artık güvenilir ve düzgün bir yerden hizmeti almaya çalışın. Yapı malikiyseniz de durum bu kat maliki olunca da toplu olarak.

Onun haricinde de ATOM BOMBASI OLAYI Amerika'nin HİROŞİMAYA NAGASAKİYE FALAN attığı FAT BOY MU NE ONUN KİLOTUNU MEGATONU HESAP EDİLEREKTEN RİTCHER ÖLÇEĞİ DEDİĞİMİZ ÖLÇEKTE. Kİ BU FAT BOY OLDUKÇA ESKİ İLKEL BİR BOMBADIR BUGÜNÜN BOMBALARI İSE BUNUN BİNLERCE MİLYON KATIDIR.
İŞTE BU ÖLÇEKTE TEKTONİK LEVHALARDA AÇIĞA ÇIKAN ENERJİNİN NE KADAR OLDUĞUNU KABACA SÖYLEMEK İÇİNDİR.

BU MUHABBET yeryüzüne ULAŞTIĞINDAYSA SALLANTI OLARAK ZELZELE OLARAK VE ZEMİN ÇÖKMESİ YA DA ZEMİN SIVILAŞMASI OLARAK ( ÇOK NADİR ) GÖRÜLÜR.

Ve bu sallantı da bilmem kaç atom bombası şiddetinde diye mukayese edilebilecek türden değildir.

Cem Yılmaz'ın bu konuda çok iyi bir cevabı vardır önce sözü sonra videoyu paylaşıyorum.

1 = Burası -40, burası 20 ya... Git
2 = Bunda da 2012'de bildiğin Kaliforniya ayağa kalkmış türkülerdeki gibi yani dağlar gelir gelir gelir, Kaliforniya arkandan geliyor koşarak kaçıyorsun, Yani orada onu o kadar kaldıran güç? Burayı nasıl hiç titretmiyor ya?

FİZİKTE BİLMİYOR OLABİLİRLER Mİ? TAŞ TAŞ GEÇİYORLAR İŞTE.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam siz niye rastgele şeyler yazıyorsunuz? Depremin enerjisi ölçülebilir ve gerçekten de 300 tane atom bombasına eşit. Joule cinsindne çok fazla enerji ortaya çıkarıyor. Ne demek buna yalan diyebilirsiniz? Ayrıca Türkiye de en fazla 8 "şiddetinde" depremler gerçekleşmez. Erzincan depreminin (büyüklüğü 7.9Mw~) merkez üssünde depremin şiddeti Mercalli ölçeğinde "XI" yani 11 idi. Şiddet ile büyüklük çok farklı şeyler, şiddet depremin ne kadar çok salladığı değildir. Çevrede ne etki bıraktığıdır. Size tavsiyem, dediğiniz gibi "bilgileriniz zayıf" ise yorum yapmaktan kaçınmanız. İyi Sosyaller.

Ben de çok tartışmaya girmek istemiyorum.

Yahu arkadaş yeter artık ya joule falan sizin aklınız nasıl çalışıyor elli milyar kez diyorum sen tektonik levhalarda mı yaşıyorsun!
Tektonik levha neresi yerin üstü neresi, en iyisi siz kardeş bir deprem yaşayın bizde yaşadık siz de bir yaşayın, sonra da o sallantıyı bir yere not edin lütfen. Sonra da eğer bir gün atom bombası falan yerseniz ki sıfır ihtimal bir de o var. Yaşıyorsanız karşılaştırırsınız artık joule olarak sorun şu yedikten sonra nasıl karşılaştıracaksınız?
Joule olarak.
Yerin üstü ne biliyor musun sen yeryüzü hani ayağının altındaki toprak ne biliyor musun?

Joule nedir sorusuna internetten bakmadan cevap verebilecek mi diye sorsaydın keşke. :D ben de yazacaktım da birebir münakaşalara girmek pek bana göre değil.

Ne diyeyim arkadaş yazık diyorum yapmayın.

Rica ediyorum şu atom bombası saçmalıklarını bırakınız, gına geldi artık.

Yerin zibil kat altında tektonik levhalarda gerçekleşen muhabbetin yerin üstüne geldiğindeki etkisiyle yerin üstündeki bir atom bombasının etkisini mukayese etmekle alakalı tam bir akıl tutulması bu kardeşim!

Adana sıcaklığı ile güneşteki nükleer tepkimenin sıcaklığını mukayese etmek gibi bir şeydir o kadar saçmadır.

Şok şok şok bugün Adana güneş kadar sıcak!

Güneş ışını Adana'ya ulaşana kadar oluyor sana en fazla 35 40 45 falan, bu yüzdende güneşteki sıcaklıkta mı 35 40 45 falan oluyor diye düşünüyorsun.

Adana da sokakta yürürken git bakalım güneşin içinde yürü bakalım bırak yürümeyi sen güneşin içine yaklaşabilecek misin herhangi bir araçla. Bırak ki güneşin içinde kalmayı başarabilesin o muazzam sıcaklıklarda!

Bir depremde insanlar için önemli olan şey depremin yarattığı nadir görülen zemin sıvılaşması çökmesi ya da sallantıdır bu yüzden zelzele denir. Dolayısıyla da ölümüne yaptığınız binaları savunmayın depreme karşı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yerin zibil kat altında tektonik levhalarda gerçekleşen muhabbetin yerin üstüne geldiğindeki etkisiyle yerin üstündeki bir atom bombasının etkisini mukayese etmekle alakalı tam bir akıl tutulması bu kardeşim!
Kafayı takman gereken yer joule ile belirtilen enerji miktarı değil, aslına bakarsan bir kırılmanın/kaymanın açığa çıkardığı enerjiyi halka belirtmek de anlamsız çünkü insanların çoğu senin gibi karşılaştırılan şeyin ne olduğunu anlayamıyor. Bu enerjiyi zaten doğrudan "büyüklük" hesaplamak için kurumlar kullanıyorlar. Sen kafayı sadece 21. yüzyılda Türkiye'de hâlâ depremi ilahi bir ceza zannedip kader diyenlere, bu kitlenin büyüklüğünden dolayı kadercilik koruması altında depreme dayanacak binayı yapmayan kişilere ve bunları cezalandırmayanlara tak. Yıkılan binaların her biri için proje onayından yapımına, kontrolünden ruhsatına kadar bir sürü farklı kişinin imzası var, o imza sahipleri kimlerse özellikle denetleyenler başta olmak üzere hepsinin cezalandırılması gerekiyor.

Son defa söylüyorum, burada joule ile belirtilen enerji tek başına yıkım etkisinin karşılığı demek değildir. Yıkım etkisinin kaynağa göre rezonans, ısı ve basınç gibi farklı (bazen aynı anda birden fazla) nedenleri olur. Yıkım alanı, enerji kaynağının yıkım alanına olan mesafesi, arada ne olduğu (atmosfer/sıvı/zemin hatta zemin türü) gibi şeyler hatta bunlardan daha da fazla parametresi var. Bir nükleer bombayı şehrin üstünde patlatmanın yaratacağı yıkım türü ve alanı ile, aynı enerjiye sahip yerin bilmem kaç kilometre dibindeki kırılmanın neden olacağı yıkım türü ve boyutu farklıdır. Enerji aynı enerji, ortaya çıkan sonuç farklı bu kadar basit.

Benim dediklerimin aynısını tekrarlıyorsun, aynısını bana tekrarlıyorsun ve beni tam tersi noktada itibarsızlaştırıyorsun ( benim dediklerimi tekrarlayıp sanki ben bunları dememişim gibi ) konunun açılmasının nedeni de yazdığım bütün mesajlarda hepsi sen bunları demeden önce benim tarafımdan onlarca kez söylenmiş ve tekrar edilmiş. Hatta bununla alakalı sayfalarca yazı yazmışım PDF olarak paylaşmışım, bu PDF şimdi 50 sayfayı geçti, merak etme bu PDF özetleyecek bütün olanı biteni nasıl insanların topluca katledildiği hususunu!
Bilgine propaganda ( Spin ) uzmanları ( Doctor ), interaktif propaganda böyle çalışır.
Benim dediklerimi benim yüzüme karşı tekrarlayarak beni itibarsızlaştırabilecek kadar psikozdur bu figürlerle kurulan bağ.
Ayrıca da; noktalama işaretlerine dikkat edecek kadar bir ehemmiyet var mı burada?
Ben niye boşlukla yazarım ya da; koyarım çünkü benim okumamı kolaylaştırır yazmamı kolaylaştırır.
Keza zaten takip ettiğim birçok dergide ( journal ), üstüne istişareler de de ( bu aralar e-posta üzerinden yapıyoruz sadece ), herkes hızlı bir şekilde oldukça da anlaşılır ve okunur şekilde haberleşiyor.

Noktalama işaretlerine bu kadar takılanlar da zaten şu askerde yeni gelinin yaptığı gibi yapma şunu minvalinde zihniyete sahip olanlar be kardeşim.

Morsla mı haberleşiyorsun be kardeşim, mors zamanından mı kaldın!
Telgraf mı çekiyorsun a be kardeşim!

Arkadaş ben bile Diyarbakır'da dağın başında elde telsiz bu kadar dikkat etmedim ya.
Bundan sonra haberleşmeyi sonlandır, her mandal tetiğinden parmağını çekerken tamam de, sonra da respond ver anlaşıldı tamam, anlaşılmadı.
Kıytırıktan bir forumda bana signalizasyon muhabbeti yapıyorsun.
Not: Signal Man'inde bir adabı var arkadaşım.
Technopat muhabere mi oldu benim mi haberim yok!

Joule tam olarak neyin tanı mıdır, nasıl hesaplanır bilsen karşılaştırılan şeyin "yıkım etkisi" olmadığını anlarsın. Yıkım etkisinin hesabı için bir sürü başka parametre gerekiyor. Hadi bilmiyor olabilirsin, fizik dersini dinlememişsindir ya da sözelcisindir bilemeyiz ama burada sana bir sürü kişi bir şey diyor. İnsan bir merak edip joule neymiş, neyi karşılaştırıyorlarmış diye bir araştırır. Sonra yok etki gücü, yok güneş sıcaklığı falan diye gereksiz şeyler söylemezsin belki.

Burada depreme dayanıksız yapılan çürük binalar da savunulmuyor, hezeyan içindesin farkında değilsin.

Bilgili olduğunu iddia ediyorsun, depremin büyüklüğü ve şiddeti arasındaki farkı bilmiyorsun. Enerji nedir, joule nedir, nasıl hesaplanır bilmiyorsun. Kütle, kütlenin hareket mesafesi, hareketin ivmesi gibi şeyleri hesaplayamıyorsun. Bunları da geçtim noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakılmaması gerektiğini de bilmiyorsun. :D etrafından varsa rastgele bir kitap seçip aç, hangisinde noktalama işaretinden önce boşluk görüyorsun? Boşluk noktalama işaretinden sonra konur.

Kafayı takman gereken yer joule ile belirtilen enerji miktarı değil, aslına bakarsan bir kırılmanın/kaymanın açığa çıkardığı enerjiyi halka belirtmek de anlamsız çünkü insanların çoğu senin gibi karşılaştırılan şeyin ne olduğunu anlayamıyor. Bu enerjiyi zaten doğrudan "büyüklük" hesaplamak için kurumlar kullanıyorlar. Sen kafayı sadece 21. yüzyılda Türkiye'de hâlâ depremi ilahi bir ceza zannedip kader diyenlere, bu kitlenin büyüklüğünden dolayı kadercilik koruması altında depreme dayanacak binayı yapmayan kişilere ve bunları cezalandırmayanlara tak. Yıkılan binaların her biri için proje onayından yapımına, kontrolünden ruhsatına kadar bir sürü farklı kişinin imzası var, o imza sahipleri kimlerse özellikle denetleyenler başta olmak üzere hepsinin cezalandırılması gerekiyor.

son defa söylüyorum, burada joule ile belirtilen enerji tek başına yıkım etkisinin karşılığı demek değildir. yıkım etkisinin kaynağa göre rezonans, ısı ve basınç gibi farklı (bazen aynı anda birden fazla) nedenleri olur. Yıkım alanı, enerji kaynağının yıkım alanına olan mesafesi, arada ne olduğu (atmosfer/sıvı/zemin hatta zemin türü) gibi şeyler hatta bunlardan daha da fazla parametresi var. Bir nükleer bombayı şehrin üstünde patlatmanın yaratacağı yıkım türü ve alanı ile, aynı enerjiye sahip yerin bilmem kaç kilometre dibindeki kırılmanın neden olacağı yıkım türü ve boyutu farklıdır. Enerji aynı enerji, ortaya çıkan sonuç farklı bu kadar basit.

Yeni konular

Geri
Yukarı