Depremzedelere "geberin" yazan çocuğa savcılıktan kompozisyon yazma cezası verildi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ortada bir suç varken böyle konuşmanız gerçekten ironik. Hukuk ve adalet düşündüğünüz gibi pembe bir masal değil. Çocuk kötü şartlarda büyümüş olabilir fakat hukuk çocuğun büyüdüğü şartlara değil işlediği suça bakar. Sizin "çağdaş" mantığınızla düşünürsek Amerika'daki homeless'lar fazlasıyla kötü şartlarda yaşıyor. Bu kişi sizin sevgilinize ve ya kız kardeşinizi taciz ederse ve hakimde "O kötü şartlarda hayatını sürdürmüş." diyerek kadın erkek eşitliğiyle ilgili bir kompozisyon yazmasını istese siz "Aaa olur, cezasını aldı." mı diyeceksiniz? Binlerce insanın ölümü gibi hassas bir konuda böyle konuşacaksa bedelini öder bu kadar basit.

Hukuk kişinin kişilik özelliklerine değil, kişinin işlediği suça bakar. Bir ülkeyi ve ya adaleti duygularla yönetemezsiniz. İnsanları orta doğu kafasıyla yargıladıktan sonra adaleti duygularınızla yönetmeye çalışmanız komik, tartışma kültürü edinin.
Dostum taciz ile Twitter dan yazılan bir mesajı aynı kefeye koyuyorsun. Bu yaptığının mantıklı bir yanını bulamadım. Orta da duyguluk bir şey yok. Hukuk, suça, suçu işleyen kişiye, suçun işlendiği kişiye, ve suçu işleyen kişinin açıklamasına bakar. Bu duyguyla karar vermek değildir. Durumları şartları göz önünde bulundurup karar vermektir. Amerika da hala daha yeminli ifade verdirildiği durumlar oluyor. Bir şey bilmeyip burada uzun bir yazı yazınca bilge olmuyorsunuz.

Bana kalırsa göz altına falan alınmalı idi. Biraz gözü korksaydı. Yaşı 14, küçük bir yaş değil. Bunu yazabilecek kadar alçaklaşan birine acımamak lazım.

Sicile işlemedikçe bu ceza değil hediye olmuş, böyle duygusuz bir çocuk nasıl yetiştirebiliyor.

14 yaşında da olsa bu ceza fazla hafif kalmış. Belli ki çocuğun ailesinde hem çocuk yetiştirme becerisi hem erdem gibi kavramlar yok, aileden alınıp başka bir yere verilmesi ve bu deprem ödevinin yanında erdem ile ilgili de ayrı bir ödev daha verilmesi gerekirmiş.

14 yaşında da olsa bu ceza fazla hafif kalmış. Belli ki çocuğun ailesinde hem çocuk yetiştirme becerisi hem erdem gibi kavramlar yok, aileden alınıp başka bir yere verilmesi ve bu deprem ödevinin yanında erdem ile ilgili de ayrı bir ödev daha verilmesi gerekirmiş.
Aile ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Çocuk 14 yaşında ve iyi kötüyü ayırt edebiliyor .Yani kalkıp da böyle alçakça bir şey yapmasının açıklaması yok.

Aile ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
Kendi çevremden gördüğüm kadarıyla Cem Yılmaz'ın tabiriyle "olmamış" bir çocuk varsa suçlu çok büyük oranda ailenin beceriksizliği ya da ailenin bazı ahlaki kavramlara sahip olmaması oluyor. Çocukluğumdan beri okul ve sosyal çevrede denk geldiğim ne kadar sorunlu tip varsa hepsi için bu ikisinden en az birisi geçerliydi.

Tabii senin Hataylı bir depremzede olarak tepkinin bana göre daha acımasız olmasını çok normal karşılıyorum. Biri bana ve sevdiğim bir sürü insana geberin deseydi ben de benzer tepkiyi verirdim.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı