Depresyonu gidermek için siyah çay mı ilaç mı?

Yusuf Aydıner

Centipat
Daha fazla  
Siyah çayda bulunan l-theanine rahatlama ve uzun süreli daha iyi konsantrasyon sağladığı çalışmaların ortak sonuçlarıdır. gün içerisinde ortalama 2- 3 fincan siyah çay tüketildiğinde stres hormonu olan kortizol seviyesinin düştüğü gözlemlenmiştir.
Bu sebepten dolayı karşılaştırma yapma gereği duydum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Siyah çayda bulunan l-theanine rahatlama ve uzun süreli daha iyi konsantrasyon sağladığı çalışmaların ortak sonuçlarıdır. gün içerisinde ortalama 2- 3 fincan siyah çay tüketildiğinde stres hormonu olan kortizol seviyesinin düştüğü gözlemlenmiştir.
Hocam çok yararlı bir bilgilendirme olmuş teşekürler.

Doğrudan ilaç kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Depresyon vb. şeyler gelip geçici şeylerdir ve bu depresyonu da ilaçla gidermeye çalışmak, ister istemez bir süre sonra ilaç bağımlılığına iter ve psikolojimiz şuna inanır ki ilaç olmadan depresyonun gitmeyeceğine inanır. Bu da kötü, erkenden ilaca alışmanın çok mantığının olmadığını düşünüyorum.

Türkler nasıl hala stres oluyor anlamıyorum :D

Bipolar bozukluk ve dehbden dolayı ilaç tedavisi alıyordum, yemin ediyorum size çay daha iyi fayda sağlıyordu. Daha iyi odaklanabiliyordum

Çünkü çay fayda sağlasa bile ondan hemen sonrasında bir tartışma yaşandığı için sürekli, tüm moral geri bozuluyor.

Son düzenleme:
Asıl yeşil çayda kortizol düşürücü etki var diye biliyorum. Siyah çayda da olabilir ama yeşil çaydaki kadar güçlü olmayabilir. Hem çay hem ilaç öneririm ben. Duxet adlı ilacı kullanıyorum ben de ama depresyon için değil, korku için. Yani korku sorunum var. İnsanlardan korkuyorum.

Asıl yeşil çayda kortizol düşürücü etki var diye biliyorum. Siyah çayda da olabilir ama yeşil çaydaki kadar güçlü olmayabilir. Hem çay hem ilaç öneririm ben. Duxet adlı ilacı kullanıyorum ben de ama depresyon için değil, korku için. Yani korku sorunum var. İnsanlardan korkuyorum.
Anksiyeten mi var?

Geri
Yukarı