Ders 2, Tanrıların çalışma prensibi

bunca efor emek zamanı senin için harcayacağım karşılığı dayak linç aşağılama da alacaksam mazoşist değiliz ellam .
Tek zaman harcayan sen değilsin, upuzun yazılarını kıymet verip zaman ayırıp okuyan da benim. Karşılığı aşağılama almak istemiyorsan sen de başkalarını aşağılama. Ne ekersen onu biçersin. Ben üslubumu karşımdaki nasılsa ona göre belirlerim. Dediğin gibi karşılığında aşağılama görüyorsak biz de mazoşist değiliz. Öz eleştiri yapmaktan uzaksın. Bu işler sadece toplum eleştirisiyle olmuyor.

Paragraf paragraf bana ve sana giydirdi zaten yeterince. 😂
Sağ olsun günlük dozumuzu aldık. Şimdi bu yazdığıma da sana pekiştirme yapacak değilim yazar🙂

Hocam bunları yazan adam(Cemre Demirel),
Hocam örnek verir misiniz bu mevzulardan konuştuğu bir yayına vs.? Merak ettim.

O 50 TL'yi misal eksik olduğun bir alanda bir kitaba ödeme yapmak suretiyle değerleyebilirsin
Almak istediğin kitap kütüphanede varsa kesinlikle ordan al. Hem paradan tasarruf hem kaynaktan tasarruf. Sonuçta o kitabı okuduktan sonra kullanmayacaksın en azından kütüphaneye geri verirsin de bu şekilde bir dolaşım olur @ZCPS21

Son düzenleme:
Almak istediğin kitap kütüphanede varsa kesinlikle ordan al. Hem paradan tasarruf hem kaynaktan tasarruf. Sonuçta o kitabı okuduktan sonra kullanmayacaksın en azından kütüphaneye geri verirsin de bu şekilde bir dolaşım olur @ZCPS21
Amazon sitesinden alırım kitapları hep, okuduktan sonra rafa kaldırırım, kafama eserse yine okurum.
Kütüphane tercihim değil.

Yazıyı da şimdi okudum, bu adamın kafa zehir :D
Tüm bunları 28 yaşında iken yazmış bu da takdir edilesi. Sanki 40 yaşındaki birinin düşünceleri gibi olgun. Olgun olmanın yaşla ilgisi olmadığının kanıtı.

Hocam bunları yazan adam(Cemre Demirel), has liberallerden oldu. Haberiniz olsun. Darısı size. :D
Hocam son zamanlarda sosyal liberalizme yani Keynesyen ekonomiye yakın hissediyorum düşünce olarak. Ama işin benim görmediğim tarafları var mı onu da merak ettim. Bu konuyla ilgili konu açtım düşünceleriniz nedir?
Sosyal liberalizmin eksileri nelerdir?

Son düzenleme:
@ZCPS21

The Venus Project kesin komplo teorisidir bu :D

Neyin komplo teorisidir acaba bu @ZCPS21

@just chillin arkadaşlar siz gerçekten iyi misiniz? Yaşlarınız kaç sizin, Burada Anunakilerden Reptilianlardan yok ufolardan mı bahsediyoruz? Dünya düzdür mü diyoruz?

@ZCPS21 Bu arkadaşlarla muhatap olmadan size madem bir gerçeği daha söyleyeyim ki bütün o figürler hiyeroglif taş anıtlar, oralarda gördükleriniz, Antropomorfizm muhabbetleri şehir devletlerinin krallarından gelmektedir, Mezopotamya ile sizin alakanız olduğu içinde söyleyeyim, Kutsal kitaplardaki İbrahimi kitaplardaki o yan karakterler cinler ifritler şunlar bunlar onlar da Babil'in sürgününden sonra göğe yükselen Yeho'nun da bir zamanlar olduğu gibi yan karakterlerdir, bunlar şehir devletlerin krallarıdır.

Eski piramit metinlerden taş tabletlerden her şey zaten kabak gibi ortada.

Biz burada kardeşim, olan biten salt gerçekten bahsediyoruz @ZCPS21 lakin görüyorsun bunlar onu bile idrak edemeyecek kadar teröre maruz kalmışlar, bu yüzden de popüler kült safsataları tersine psikoloji bilişsel kopukluk gerçeği de komplo sanıyorlar.

İşte tam da bu yüzden artık kimse iki satır kelam etmek istemiyor.

Vay arkadaş. 2010'ların komplo teorilerini 2023'te tekrar görmek beni hüzünlendirdi. Eski günleri özlemişim vallahi şaka maka. Hocam bunları yazan adam(Cemre Demirel), has liberallerden oldu. Haberiniz olsun. Darısı size. :D

Vallahi bilmiyorum, çok eskiden okuduğumu anımsıyorum silinmiş vs olabilir.

Yazıyı da şimdi okudum, bu adamın kafa zehir :D

Son düzenleme:
Mezopotamya ile sizin alakanız olduğu içinde söyleyeyim, Kutsal kitaplardaki İbrahimi kitaplardaki o yan karakterler cinler ifritler şunlar bunlar onlar da Babil'in sürgününden sonra göğe yükselen Yeho'nun da bir zamanlar olduğu gibi yan karakterlerdir, bunlar şehir devletlerin krallarıdır.
Zincirin tepesinde olanlar zaten her şekilde kazanıyor ama bu tür şeylerin bize şu an yararı yok, bizlerin derdi para para para. Dâhâ çok para.

Ukrayna savaşı bitince tüccarlar oralardan mal-mülk-arsa alarak kâra geçecekler, boş yere savaşmaya ve ölmeye zorlanan insanlar yine fakir halktan oldu. Zengine para kazanmayı öğretiyorlar, fakirleri ise din ve milliyetçilikle kandırıyorlar. O yüzden sınıf atlamak ve güç sahibi olmak önemli bu çağda ama fakirin sınıf atlamasının zor olduğu gerçeği de var, en azından bu ülkede imkansıza yakın.

Madem öyle senin için bu harcamalar nasıl olurda nasıl bir etki yaratır? Yarattığı etkiyi gösterir bir örnek açacağım sadece senin için okursun.
Zincirin tepesinde olanlar zaten her şekilde kazanıyor ama bu tür şeylerin bize şu an yararı yok, bizlerin derdi para para para. Dâhâ çok para.

Ukrayna savaşı bitince tüccarlar oralardan mal-mülk-arsa alarak kâra geçecekler, boş yere savaşmaya ve ölmeye zorlanan insanlar yine fakir halktan oldu. Zengine para kazanmayı öğretiyorlar, fakirleri ise din ve milliyetçilikle kandırıyorlar. O yüzden sınıf atlamak ve güç sahibi olmak önemli bu çağda ama fakirin sınıf atlamasının zor olduğu gerçeği de var, en azından bu ülkede imkansıza yakın.

Hocam son zamanlarda sosyal liberalizme yani Keynesyen ekonomiye yakın hissediyorum düşünce olarak. Ama işin benim görmediğim tarafları var mı onu da merak ettim. Bu konuyla ilgili konu açtım düşünceleriniz nedir?
Sosyal liberalizmin eksileri nelerdir?
Hocam zaten genel anlamda neoliberalizm yahut kapitalizm yahut crony capitalizm(bu konuda bahsedilen de dahil), keynesçi politikaların ya da merkezci politikaların tam anlamıyla terk edilememesinden kaynaklı. Konudaki gibi eleştiriler doğru. Bunlar övülecek, günümüzde kabul görecek şeyler değildir. Ama keynes modeli de başarısız bir model. Neoliberalizmin öncesinde bu denendi zaten ve krizler vs. oldu. Şu sokak röportajlarından bilirsiniz, dayılar sürekli olarak bahseder. Kuyruklar, karneler vardı yiğenim diye ya da telefonunu çıkar göster mevzusu. Aslında o dönemlerle alakalı. Ama bu argümanlar nasıl ki günümüzde kabul görmüyorsa, aynı mevzular işte politikalarda da geçerli. Genel olarak sosyalist/sosyalci bir düzene alternatif kapitalist sistemler 1970-1980'lerde faydalı oldu mu oldu, günümüzde faydalı mı değil. Bu kadar. Ha günümüzde de öyle çok matah bir liberalizm yoktur. En basitinden merkez bankacılığının olduğu ve üstüne de bunların altın standardının falan kalmadığı yerde genel olarak sağ liberalizmden(klasik liberalizm, liberteryenizm vs.) bahsetmek pek mümkün değil. Merkez bankaları, komünist manifestoda önerilen şeylerden birisi yanılmıyorsam.

Konuya özetle şu videodaki gibi düşünüyorum ben(lüks tüketim soru işareti sadece, çünkü lüks tüketimin marjinal fayda yönünden bir olumlu yönü de var),
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de şunu kenara iliştireyim(video çok farklılaşıyor ama serbest piyasa kısmı için attım sadece),
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bir de şunu ekleyeyim, bir kitaptan alıntı. En azından ne nedir vs. araştırmak açısından yardımcı olacağına inanıyorum(ben direkt böyle yaptım).

Para (bölüm bölüm devam ediyor. Bir kitaptan alıntılar.)

Son olarak da sosyal liberalizm şayet ki ekonomi modeli olarak serbest piyasacı sosyal olarak da refah devletini savunuyorsa ve arasında denge kurulabileceği mümkünse elbette mantıklı olacaktır. Ama şunu söylemek lazım, nihai bu olmayacaktır bence çünkü sosyal politikaların da doğrularıyla beraber yanlışları var. Neoliberalizm gibi geçiş olabilir sadece. Genel olarak liberalizm için klasik liberalizmi, Adam Smith'i anlamak bana daha doğru geliyor. Sol veya kolektivist politikaların öyle veya böyle fayda sağlamayacağını düşünüyorum ben, sağ veya bireyci veya ademimerkeziyetçi politikalara daha fazla güveniyorum. Çağın dinamizmine göre şekillenecek şeyler en nihayetinde. Yarın kalkıp çat diye sosyalizme ya da liberteryenizme uyanmayacağız en nihayetinde. Genel olarak kanaatim bu yönde.

Bir de şu video var, Kerem Tibuk liberteryen birisi, sosyal liberalizme değinmiş(35.dk'dan başlıyor. Tamamı, burada açılan konuyla ilişkili olabilir.).

Direkt liberal kaynaklardan attım. Konuyu liberal açıdan değerlendirmesini istediğim için çünkü. Bir de btc vs. geçiyor. Yatırım tavsiyesi amacı taşımıyor bunlar, aman diyeyim.

Biraz fazla çorba etmişim ehe :D bu konuda da diğer açtığınız konularda da az çok fikrimi buraya yazmış oldum. :D Neyse @telefonunugoster hocamın affını istiyorum. Konuyu fazlaca dağıttığım için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı