Ders baskısı beni dersten soğutuyor

BeroFX

Hectopat
Yer
Tokat
Daha fazla  
Olayı anlatıyorum,

Dün akşam uyumadan önce aklımda yapacaklarımı hazırladım ve kahvaltıdan sonra ders yapmayı uygun gördüm. Sabah saat 9 gibi kahvaltıya başladım. Kahvaltı yaparken yanında bir video izlemeye karar verdim ve yarım saatlik izleyecek bir video buldum. Kahvaltımı video bitmeden 5-10 dakika önce bitirdim. Videoyu bitirdikten sonra dersi yapmaya karar verdim çünkü hem 5-10 dakikadan bir şey olmazdı hem de videoyu yarıda bırakırsam ders yaparken sürekli aklıma takılacaktı. Videonun bitmesine 4 dakika kala annem geldi videoyu kapatıp ders yapmamı söyledi. Ben videonun bitmesine 4 dakika kaldığını söylesem de zorla kapattırdı. Nedendir bilmiyorum ama o böyle yapınca tüm ders yapma hevesim kaçtı. Saatlerce isteksiz bir şekilde boş boş kitaba bakıyordum. En son burada derdimi anlatmaya karar verdim. Sizce ne yapmalıyım?

Bu meseleden sizinkilere bahsettin mi? Gerçi sen bunu anlatsan bile sonuç olarak onlar, ders çalışmıyor gözüyle bakıp endişelenecekler.

Normal bir durum. Bunu dert etmeyen kazanıyor, dert eden kaybediyor. Böyle derdi olmayanlar da var tabi, onlar kazansa da kaybetse de dert olmuyor.

Aileler, bazen kıymetli kardeşlerimizi kendilerince yarışa adapte etmeye çalışıyor. Eğitim sancılı bir süreçtir. Fakat kendini yetiştirmek daha sancılıdır. Ailenizle çatışmaya girmeyin. Kazanamazsınız. Boyun eğin ama her denilene de itaat etmeyin. Videoyu sırf kapattırdı diye annenize düşman olmayın. Odanızda videonuzu bitirin ya da olayı hafifletmek için yarım saat kitap okuyun. Ama dersleri de ihmal etmeyin. Kendinizi başkası için feda etmeyin. Hele vaktinizi hiç etmeyin. Sadece yumuşak bir süreç geçirmek için bükülebilir duygularınız olsun. Ezilmeyin yeterli.

Bu meseleden sizinkilere bahsettin mi? Gerçi sen bunu anlatsan bile sonuç olarak onlar, ders çalışmıyor gözüyle bakıp endişelenecekler.

Hocam söylemedim ama dün zaten annem yeteri derecede çalıştığımı gördü (gerçi dün akşam oyun oynadığımı görünce sanki hiç ders yapmamışım ve hep oyun oynamışım gözüyle baktı bana)

Normal bir durum. Bunu dert etmeyen kazanıyor, dert eden kaybediyor. Böyle derdi olmayanlar da var tabii, onlar kazansa da kaybetse de dert olmuyor.
Aileler, bazen kıymetli kardeşlerimizi kendilerince yarışa adapte etmeye çalışıyor. Eğitim sancılı bir süreçtir. Fakat kendini yetiştirmek daha sancılıdır. Ailenizle çatışmaya girmeyin. Kazanamazsınız. Boyun eğin ama her denilene de itaat etmeyin. Videoyu sırf kapattırdı diye annenize düşman olmayın. Odanızda videonuzu bitirin ya da olayı hafifletmek için yarım saat kitap okuyun. Ama dersleri de ihmal etmeyin. Kendinizi başkası için feda etmeyin. Hele vaktinizi hiç etmeyin. Sadece yumuşak bir süreç geçirmek için bükülebilir duygularınız olsun. Ezilmeyin yeterli.

Öneri için teşekkürler.

Böyle şeyleri fazla dert etmemeyi öğrenmelisin. Malum Türkiyede yaşıyoruz iyi bir meslek için iyi bir üniversite gerekli. Ayrıca bu tür şeyleri fazla kafaya takanlar daha çabuk alzheimer türevi hastalıklara yakalanıyormuş. 50-60 yaşından sonra alzheimer olarak yaşamak istemiyorsan bence kafana takacağın şeyleri minimuma indir.

Böyle şeyleri fazla dert etmemeyi öğrenmelisin. Malum Türkiye'de yaşıyoruz iyi bir meslek için iyi bir üniversite gerekli. Ayrıca bu tür şeyleri fazla kafaya takanlar daha çabuk alzheimer türevi hastalıklara yakalanıyormuş. 50-60 yaşından sonra alzheimer olarak yaşamak istemiyorsan bence kafana takacağın şeyleri minimuma indir.

Tamam hocam. Diğerleride benzer şeyleri söyledi. Deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı