Dershaneye gitmeli miyim?

Faruk Bozkurt

Centipat
Daha fazla  
Anadolu lisesinde okuyup hedefi beden eğitimi öğretmeni olan bir 12. sınıf öğrencisiyim. Besyo [Beden eğitimi öğretmenliği için gerekli olan bölüm] için sadece TYT gerekiyor ve bunu kendim disiplinli bir şekilde okul - kütüphane yaparak yapabileceğimi düşünüyorum ama ailem göndermek istiyor, onlara dijital çağın faydalarından, sosyal medyadaki yüksek seviyedeki öğretmenlerden, değişik kanallardan, video çözümlü soru bankalarından bahsediyorum fakat sanki sınav sonrası başarısız olursam "ben üstüme düşeni yaptım, dershaneye gönderdim" deyip sorumluluğu üstlerinden atmak için bunu yapıyorlar. Konunun özü sizce dershane gitmeden de yapabilir miyim? Ayrıca sadece TYT gireceğim için okuldaki müfredat işleyen hocalarla konuşsam derslerinde TYT sorusu çözmeme izin verirler mi? Teşekkür ederim dostlar.

İlk olarak lise öğretmenlerinin amacı seni sınava hazırlamak değil müfredatı öğretmektir o yüzden test çözmene izin vermezler ki izin istemen saygısızlıktır o zaman başkası da ben konservatuar'a gideceğim deyip müzik dinlesin öbürü yds çözsün, biri ben sadece Matematik çözmeyeceğim deyip Türkçe çalışsın, öyle olmaz. İkincisi bence aileniz sizin BESYO gibi geleceği olmayan, mezunlarının çoğunun özel okullarda asgari maaşten hallice maaşlara köle gibi çalışmanı istemediği için dershaneye yollamak istiyor ki haklılar.

Besyo fazla bir puan istemiyorsa bence evde kendin çalışarak da bir şekilde yapabilirsin çünkü dershaneler TYT dışında AYT de işledikleri için geri kalan konular senin için gereksiz olur.

Üniversite sınavını kazanmanın sırrı çözümlü deneme çözmek. Yapamadığın soruların çözümüne bakarak anlamak (Anlama kısmı çok önemli). Dersane hayatım boyunca hiç kitabımı alıp da hocalara soru sormadım. Tabii ek anlatım iyi oluyor ancak soru çözmedikçe onun da pek önemi yok. Son sene çözümlü deneme çözdüm kazandım.

İlk olarak lise öğretmenlerinin amacı seni sınava hazırlamak değil müfredatı öğretmektir o yüzden test çözmene izin vermezler ki izin istemen saygısızlıktır o zaman başkası da ben konservatuar'a gideceğim deyip müzik dinlesin öbürü yds çözsün, biri ben sadece Matematik çözmeyeceğim deyip Türkçe çalışsın, öyle olmaz. İkincisi bence aileniz sizin BESYO gibi geleceği olmayan, mezunlarının çoğunun özel okullarda asgari maaşten hallice maaşlara köle gibi çalışmanı istemediği için dershaneye yollamak istiyor ki haklılar.
İlk olarak öğretmenin görevi öğretmek ancak ben öğrenmek istemiyorsam bana öğretmek zorunda değil , kendisi öğretir ama ben kimseyi rahatsız etmediğim sürece sınıfta istediğimi yapabilirim, bu öğretmenin değil benim sorunum, dediğim gibi kimseyi rahatsız etmiyeceğim için öğretmen dersini yine anlatır, ikinci olarak doğru diyorsun ancak bu ülkede başka birşey yapasım gelmiyor, ne okusan boş orda burda dayın olmadıktan sonra.

Gidin hocam ben de yeni dershaneden geliyom. Evde tek çalışılabilse de bu yolda birileriyle yürümek daha iyi geliyor bana niyeyse yalnız çalışmaktan

İlk olarak öğretmenin görevi öğretmek ancak ben öğrenmek istemiyorsam bana öğretmek zorunda değil, kendisi öğretir ama ben kimseyi rahatsız etmediğim sürece sınıfta istediğimi yapabilirim, bu öğretmenin değil benim sorunum, dediğim gibi kimseyi rahatsız etmiyeceğim için öğretmen dersini yine anlatır, ikinci olarak doğru diyorsun ancak bu ülkede başka bir şey yapasım gelmiyor, ne okusan boş orada burada dayın olmadıktan sonra.

Hocam öğretmenin ayrı bir sorumluluğudur öğrencilerine o dersi anlatmak yoksa yarın bir gün ailen dersleri dinlemediğini öğrenirse bunu hoca anlatmıyor oturduğu yerden para kazanıyor diyipte boş yere öğretmene soruşturma açılabilir bu yüzden ders düzenini bozacak hiçbir şey yapamazsınız istersen kendini bile rahatsız etme önemli değil. Diğer konuysa hocam bazı dershaneler TYT sınıfı diye bir bölüm açıyor sadece TYT odaklı ya da dijitalde Doping Hafıza belki tercih edebilirsizin YouTube kanalları da işinizi göercektir eminim TYT 2 3 ayda netleri uçabilecek bir alan.

Yeni konular

Geri
Yukarı