Derslere çalışmak mı Sevilen alanda kendini geliştirmek mi?

akarui

Yoctopat
Daha fazla  
Hayatımı kısaca özetlemek istiyorum. Çünkü işin içinden çıkamadığım bazı durumlar var.

Şu an 12. sınıfa gidiyorum. 17 yaşındayım. Derslerim ortalama diyebilirim, hatta ortalamanın bir tık altı desek daha doğru olur. Şöyle ki 7. sınıftan beri grafik tasarım alanı ile ilgileniyordum. 5 yıllık tasarım deneyimim var. Çok iyi gelirler elde ettim. Çok fazla insanla tanıştım. Bir süre sonra özellikle pandeminin de araya girmesiyle beraber dostlarımla beraber oyun yapmak geliştirmek istedik. Çok büyük bir hevesle yapmaya başladık. Her şeyin kolay olacağını düşünürken aslında buz dağının sadece görünen tarafına odaklanmışız. Oyun yapımının aslında arkasında tonlarca şey olduğunu öğrendik. Yeri geldi motivasyonumuzu kaybettik, yeri geldi birbirimize destek olduk ve kendimizi geliştirdik. 2 yıldır 3 boyutlu modelleme ile ilgileniyorum. Gerçekten kendimi geliştirdim. İyi şeyler yaptım. Keza arkadaşlarımda kendini geliştirdi ve birisi kodlamada birisi animasyonda çok iyi yerlere geldi. Tabii bu süreçler olurken hep kopmalar oldu. Büyük umutsuzluklar, ertelemeler, üşengeçlikler, ailelerin baskıları, derslere daha fazla önem vermemiz gerektiği vs. vs. Tahmin etmesi güç durumlar değil. Amacımız aslında kendi sevdiğimiz işlerin peşinde koşmaktı.

3 kişilik küçük ekibimizde sadece 2 kişi kaldık. Şu anda ise 2'miz arasında bağlar kopmasa da birbirimize destek veriyor ve ayrı ayrı oyun geliştiriyoruz. Şu an ailem yaptığımı bilmiyor ve kafam çok karışık. Hangisine odaklanmam gerektiğini bilmiyorum. Çünkü eğer bir şekilde bu alanda başarılı olabilirsem geleceğim ciddi bir şekilde değişecek. Sorun şu ki bir tarafta sevdiğim bir iş var bir tarafta üniversite sınavı ve ailemin baskısı var. Bu işi bırakamıyorum. Aklım her zaman bu alanda kalıyor. Akşam saat 21-22.00'dan sonra bu işlerle uğraşıyorum. Devam etmem mantıklı mı değil mi bilmiyorum. Hikaye aslında çok uzun. Özet olarak ortada büyük bir ikilem var. Bu ikilem sürekli gerilememe sebep oluyor. Sürekli mutsuz oluyorum. Şimdiden okuyup cevap verecek olan herkese çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsan sevdiği şeyi yapmalı. İlla üniversite okuyacağım diyorsan 2 senelik MYO ile işi bitirirsin 4 senelik de açıktan okursun. 4 senelikte kazandığın para ile bedelli askerlik yaparsın. Hayatına aynen kaldığın yerden devam edersin.

Değerli kardeşim, nihai tavsiyem Türkiye gibi diplomaların ve referansların esas alınmış olduğu ülkede eğitim sertifakını mutlaka edinmeye bak. En kötü üniversite tercihlerinde ikinci öğretim imkanı olan okula gidebilir veyahut hocalarla konuşup durumunu belirtebilirsen, senin lehine olur. Kalan vaktinde kendi tutkunu bir iş olarak neticelendirebilirsin. Mutlaka yabancı dil öğrenmeye bak.

Evet şu anda ülkemizdeki en büyük sorun bu. Aileler evlatlarına sevmediği mesleği diretiyorlar ve okul okuyup mezun olunca hayatlarının çok kolay olup çok rahat bir yaşam süreceğini sanıyorlar. Eskiden öyle olabilir ama şu anda öyle değil ve çoğu aile buna ayak uyduramıyor. Bir yerden sonra gerçekten aile önemsiz kalıyor ve kendi yolunu çizmen gerekiyor. Sevdiğin şeyin peşini sakın bırakma derim, istersen açıktan okuyabilirsin üniversiteyi. Eğer ailen çok ısrar ediyorsa gitmen için onlara anlat hedeflerini, tek başında ayakta kalabileceğini ve işinde ne kadar ciddi olduğunu. Aileyi çok fazla kafaya takma. Eğer sevmiyorsan zaten senin yerinde olsam bir iş bulup aile evinden çıkardım ama sakın sevdiğin işi bırakma. Ömrün boyunca sevmedigin işte çalısmaya mecbur kalırsın ve düşük ücretler ile.

Kazanır kardeşim o 4 senede bir şirkette çalışır veya freelancer olarak iş yapar. Grafik ve Tasarım için şirketler alıyor mu bilmiyorum.
Almaz olurlar mı. Türkiye'nin sahip olmuş olduğu Avrupa Birliği programlarına başvurması olur. Bu çok büyük bir avantaj

Matematiğini iyi tut, diğer derslerini olabildiğince çalış bu ilgilendiğin işi yaparken hem ileriye dönük para biriktirir hem öğrenimini tamamlarsın ve işinde uzmanlaşmış olursun. Ben oyun bağımlısı denilebilecek düzeyde zamanımı oyunlara harcadım ve güzel gelirler elde ettim bu şekilde yarı burslu bir şekilde devam ettim. Bir diğer yandan asgari derecede soru çözdüm ve matta kendimi geliştirdim şuan 3. sınıf müh. öğrencisiyim.

Evet şu anda ülkemizdeki en büyük sorun bu. Aileler evlatlarına sevmediği mesleği diretiyorlar ve okul okuyup mezun olunca hayatlarının çok kolay olup çok rahat bir yaşam süreceğini sanıyorlar. Eskiden öyle olabilir ama şu anda öyle değil ve çoğu aile buna ayak uyduramıyor. Bir yerden sonra gerçekten aile önemsiz kalıyor ve kendi yolunu çizmen gerekiyor. Sevdiğin şeyin peşini sakın bırakma derim, istersen açıktan okuyabilirsin üniversiteyi. Eğer ailen çok ısrar ediyorsa gitmen için onlara anlat hedeflerini, tek başında ayakta kalabileceğini ve işinde ne kadar ciddi olduğunu. Aileyi çok fazla kafaya takma. Eğer sevmiyorsan zaten senin yerinde olsam bir iş bulup aile evinden çıkardım ama sakın sevdiğin işi bırakma. Ömrün boyunca sevmedigin işte çalısmaya mecbur kalırsın ve düşük ücretler ile.
Çok denedim ama maalesef haklarını helal etmemeye kadar gitti, saçma sapan şeyler çıkıyor.

Çok denedim ama maalesef haklarını helal etmemeye kadar gitti saçma sapan şeyler çıkıyor.

İnan bana ben de aynı durumdaydım ama gerçekten aile evinden ayrılınca, o özgürlüğü tadınca hem özgüvenin artacak hem karışanın olmadığı için kendi yolunu daha rahat çizip sevdiğin işi yapmana daha çok vaktin kalacak. Hayatında yapacağın en önemli şeylerden birisi olabilir.

Geri
Yukarı