Derslerimdeki Düşüş

imagine

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu yıl liseye başladım ve TEOG puanı ile bu liseye birinci olarak girmiştim. Fakat şimdi 85 ortalama ile kırkıncı sıradayım. Önümüzdeki yılda ortalaması en iyi 30 kişi ile bir sınıf oluşturup geri kalan öğrencileri karma yapacaklar. Ben de çok büyük ihtimalle seçilmiş sınıfa giremeyeceğim. Bu durum da beni oldukça üzüyor birinci girdiğim okulda ilk 30 kişiye girememek. Moralim oldukça bozuk sizce ne yapmalıyım?

Derste dersi dinle hocaların soru şekillerini analiz et o şekilde hazırlan sınavlara. Körü körüne saatlerce ders çalışmaktan daha verimli olur. Hocalarla arani iyi tut olgun davran derslerde arkadaş ortamından uzak biryere otur.bunlari yaparsan seneye o sınıftasin hadi geçmiş olsun 😉

Artık orta okullarda ve liselerde buna benzer şeyler deniyorlar. 10 tane sınıf geziyorlar, en iyi 3-4 öğrenciyi alıp, başka bir sınıfa yerleştiriyorlar. Yani sadece en iyi 30 kişi ile kısıtlayacaklarını sanmıyorum. Genelde gördüğüm kadarıyla en iyi 30'dan sonra, 2. en iyi sınıfı, 3. en iyi sınıfı yapıyorlar ve 8'e, 9'a kadar çıkıyor bunlar.

Öyle olmasa bile öneri yaparak, hayata geçirilmesini isteyebilirsiniz. Artık öğretmenler aracılığıyla, müdürler öğrencilerin isteklerini alıyor. Gerçi bu uzun süredir var ancak son 4-5 yılda daha çok arttı ve rayına oturtuldu.

Her zaman kazanılacak, 1. olunulacak diye bir şey yok. Belki siz, en iyi 30'un arasında olacakken 1-2 puanla kaçırabilirdiniz. Yani burada hatalı olan öğrenci değil, uygulanan sistemi genişletmek, geliştirmek yerine kısıtlayan kişi ve kişiler.

Elinizden geleni yaptığınızı, yeterince çalıştığınıza inanıyorum. Eğer sözleri dikkate alınılacak, efendi, çalışkan öğrenciler ile öğretmeninizden istekte bulunursanız veya veliler dilekçe yazıp, uygulanan sistemin geliştirilmesi gerektiğini anlatırsa, müdür ve müdür yardımcısının bu konu hakkında tekrar düşüneceğine inanıyorum.

Olmasa bile bu sizi kötü, başarısız birisi yapmayacaktır. Böyle devam ederseniz okulunuzu, ülkemizi temsil bile edebilirsiniz. Çok güzel işlere imza atabilirsiniz.

Başarılar...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Halen böyle insanları ayıran sınıf sistemine tüküreyim.
Diğer insanların yanında okuyunca bir şey değişmeyecek. Niye kafana takıyorsun.

Benim notum pek iyi değildi. Tembel öğrencilerin aksine, çok sessiz, sakin birisiydim. Az bir puan ile iyi sınıflardan birine girmeyi kaçırmıştım.

İyi sınıfa girmek istemem de ki sebep, notu yüksek olan öğrencilerin daha sessiz bir ortam oluşturacağına inanıyor olmamdı. İyi nota sahip çocuk ile kötü nota sahip çocuk arasında, okul gibi yerlerde çok fazla fark vardır.

Genelde notu iyi olan bir çocuk okulda şımarmaz. Gereksiz konuşmaz ve gürültü kirliliği yaratmaz.

İyi bir sınıfa geçme isteğimin tek ve en büyük nedeni buydu. Yani bayağı bir şey değişiyor. En basitinden kafamız şişmiyor ve dersi daha iyi anlayabiliyoruz.

Bence çok gerekli bir sistem. Okumayacak adam zaten kendini ilk günden belli ediyor. En azından diğer öğrencilere engel olmamalı.

Son düzenleme:
Dostum lise diger siniflara benzemez. Daha ciddi ve zordur. Ortaokul da ogretmenlerinin verdigi yuksek sozlu notlari ve yaptiklari kolay sinavlar lisede olmaz. Eger gercekten basarmak istersen derslerine gunluk olarak calisman ve test cozmen gerek. Yoksa son gun calisip 60 ustu not felan beklemek hikaye. Derse katilirsan calismasan bile sinifi gecebilirsin. Ogretmenlerinle arani iyi tutmaya bak. Derste muhabbet etme. 9. Sinifa gecince benim de oyle sikintilarim olmustu. Zamana biraktim ve liseyi anlamaya calistim. Anladigim zaman ise calismaktan baska carem olmadigini buldum. Yil sonu notlarini kafaya takma. Onemli olan universite sinavi. Hayatinda lisede belge alamayan insanlar universite sinavindan iyi bir derece yapiyor. Nedeni ise olanlari kafaya takmamak ve sifirdan baslayip pes etmeden calismak.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı