Devlet neden para biriktirmemizi istemez?

Arkadaşın dediği gibi fiyatların artması lazım. Çünkü senin marketin var diyelim 3 çalışan var. 3'ünün de maaşı 30.000 TL oldu aylık olarak 90.000 TL elinden çıkması gerek. Ne yaparsın? Ya çalışanı çıkartacaksın ya da ürünlere zam yapacaksın ya da ikisinde yapacaksın hem enflasyon daha fazla artacak hem de işsizlik artacak. Sigorta olayına girmiyorum bile.
Ben de devlet ilk birkaç ay destek olacak diyorum, çünkü ilk aylar sancılı geçer işverenler için ama birkaç ay sonra tüketim de artacağı için o para işverene geri dönecek zaten.

Maalesef o kadar basit olmuyor. Enflasyon ve alım gücü denen değişkenler belirliyor bu durumu. Siz asgariyi 30k yapıp fiyatlar artmayacak derseniz bütün dükkanlar kepenk kapar kaos çıkar çünkü 30k maaşı verebilmek için şuankinden ortalama 2.5 kat daha fazla kazanması gerekir.
Hocam işte burada da devlet yardımcı olacak birkaç ay. Biliyorum gerçek hayatta böyle olmaz ama bir senaryodan bahsediyorum. Devlet bütün işverenlere yardımcı olacak ilk aylarda. Birkaç ay sonra da zaten tüketim artacak, yani o para işverenlere zaten geri dönecek fazlasıyla. Sonra tekrardan düzene oturacak sistem ve devlet de ekonomiyi bırakacak.

Son düzenleme:
Enflasyon? Vergi? Üretim için gerekli hammadde? Lütfen ekonomi dersi almadan ekonomik çıkarımlarda bulunmayalım.
Arkadaşlar neden böyle bir şey yazma çabasına giriyorum bilmiyorum ama paylaşmak istedim.

Diyelim ki cebinizde 10.000 TL var. Bir klimacıya gittiniz ve dediniz ki benim için bir tane klima üret. 10.000 TL'yi verdiniz ve o adam sizin için klima üretti. Sonra 10.000 TL'yi alan o klimacı bir bilgisayarcıya gitti ve 10.000 TL'ye onun için bir bilgisayar üretmesini istedi ve üretti. 10 bin lira aynı 10 bin lira

Zam yapmasalar firmalar örn. asgari ücretlilerin maaslariini nasil ödeyecek canim kardesim?
Firmalar parayi agactan toplamiyorlar.
Firma da 10 asgari ücretli olsa. Asgari ücret suan 11k, Devlet bir anda asgari ücreti 30k yapsa, bu ne demek oluyor? Firmanin artik calisanlara aylik toplam da 190k (30k*10=300k 300k-110k=190k) fazla dan para vermesi gerekiyor demek oluyor. Ee bunu hangi parayla ödeyecekler eger sattiklari seylere zam yapmasalar?
İşte ekonomi tekrardan rayına oturana kadar, devlet işverenlere destek verecek.

Ben de devlet ilk birkaç ay destek olacak diyorum, çünkü ilk aylar sancılı geçer işverenler için ama birkaç ay sonra tüketim de artacağı için o para işverene geri dönecek zaten.

Hocam işte burada da devlet yardımcı olacak birkaç ay. Biliyorum gerçek hayatta böyle olmaz ama bir senaryodan bahsediyorum. Devlet bütün işverenlere yardımcı olacak ilk aylarda. Birkaç ay sonra da zaten tüketim artacak, yani o para işverenlere zaten geri dönecek fazlasıyla. Sonra tekrardan düzene oturacak sistem ve devlet de ekonomiyi bırakacak.

Hocam kasa boş o nasıl olacak.

Enflasyon? Vergi? Üretim için gerekli hammadde? Lütfen ekonomi dersi almadan ekonomik çıkarımlarda bulunmayalım.
Üretim için gerekli ham madde derken? Ham madde ihtiyacı olmadığını söylemedim. Buradaki olay gerekli hammaddeleri kullanarak daha katma değerli bir ürüne dönüştürmek. Üretim budur zaten. Yoksa bilgisayar yarım kilo plastik yarım kilo da demirden oluşur, bu ikisi 100 TL'yse bilgisayar 10.000 TL.

Üretim için gerekli ham madde derken? Ham madde ihtiyacı olmadığını söylemedim. Buradaki olay gerekli hammaddeleri kullanarak daha katma değerli bir ürüne dönüştürmek. Üretim budur zaten. Yoksa bilgisayar yarım kilo plastik yarım kilo da demirden oluşur, bu ikisi 100 TL'yse bilgisayar 10.000 TL.
Lütfen komik olmayın. Yarım kilo plastik yarım kilo demirden mi oluşuyor bilgisayar? Dediğim gibi ekonomi dersi almadan lütfen ekonomi yorumlamayın. Kıraathane yorumları gibi oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı