Devlet okulunda kayıt parası isteniyor

Hocam ben şuan 11. sınıfa geçiyorum. Ortaokula yeni geçtiğim zaman 2 paket a4, 10 tane tebeşir ve 10 tane siyah kırmızı tahta kalem istemişlerdi. Artı olarak da 250 lira falan vermiştik. O zaman değerliydi tabi yıl 2017 falan.. Bilmiyorduk biraz cahilliğimize geldi. Şimdi olsa asla vermelerine izin vermezdim.
Doğrudur zamanında biz de düştük aynı tuzağa.

Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler. Benim kardeşim 5. sınıfa gidiyor ve okuduğu okulda kayıt parası olarak zorla 500 TL'lik bir bağış yapılması isteniyor. Bu kanunlara ve yasalara uyan bir şey mi? Bir de bu okul kafasına göre sınav yapıp "proje sınıfı" adı altında bir sınıf ayarlıyor. Bunun legal olmadığını düşünüyorum.
500 TL biraz abartı ama okula bağış yapın bence. Şuan okullarda öğretmenler tuvalet kağıdı almak için para topluyorlar. MEB para vermiyor okullara yeterli miktarda. Bu yüzden en azından 100-200 TL bağış yapın bence. Ama zorunda değilsiniz. İlla zorunlu deyip kayıt yapmıyorlarsa 444 0 632 numarasına şikayet edebilirsiniz.

Devlet bu okullara yeteri kadar para saglamiyor mu? Ilkokul ve ortaokullar icin her sene A4 kagit sabun falan fistan istiyorlar. Adi ustunde devlet okulu, butun masraflarini aileler karsiliyor.
Maalesef. Babam da öğretmen. Para yetersiz. Hatta aralarında tuvalet kağıdı almak için para topluyorlar.

Proje sınıfının tek olayı ingilizce ders saatinin fazla olması. Yıllardır istenilen bir para şikayet edilsede bir sonuç olucağını düşünmüyorum. Hatta aldığım duyumlara göre bazı okullar nakil gelen öğrencilerden 30-40 bin tlyi aşan meblağlar istiyebiliyor özellikle bu sene özel okuldan ayrılan sayısı fazla olduğu için parada sınırları aştı.

7. sınıf proje sınıfıyım. Yeni bakan Seçmeli Yabancı Dil dersini kaldırdı, sadece 4 saat İngilizce görüyoruz.
Hocam küçük kuzen 7. Sınıf proje sınıfında aynı sizin gibi. Seçmeli dersler kaldırılınca seçmeli zeka seçmeli kültür gibi dersler geldi bu derslerde ingilizce ve matematik işleniyormuş. Sizde nasıl bilemem ama.

Geri
Yukarı