Devlet okulunda kayıt parası isteniyor

Themre8

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler. Benim kardeşim 5. sınıfa gidiyor ve okuduğu okulda kayıt parası olarak zorla 500 TL'lik bir bağış yapılması isteniyor. Bu kanunlara ve yasalara uyan bir şey mi? Bir de bu okul kafasına göre sınav yapıp "proje sınıfı" adı altında bir sınıf ayarlıyor. Bunun legal olmadığını düşünüyorum.

Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler. Benim kardeşim 5. sınıfa gidiyor ve okuduğu okulda kayıt parası olarak zorla 500 TL'lik bir bağış yapılması isteniyor. Bu kanunlara ve yasalara uyan bir şey mi? Bir de bu okul kafasına göre sınav yapıp "proje sınıfı" adı altında bir sınıf ayarlıyor. Bunun legal olmadığını düşünüyorum.

CİMER'e şikayet edebilirsiniz. Devlet okullarında zorla para talep etmek yasak. Okul aile birliği adı altında bazı çakal okullar 10000 TL bile para istiyor. Şikayet etmenizde fayda var.

Devlet okulu olup bağış olarak binlerce lira istenen okullar var.

Devlet bu okullara yeteri kadar para saglamiyor mu? Ilkokul ve ortaokullar icin her sene A4 kagit sabun falan fistan istiyorlar. Adi ustunde devlet okulu, butun masraflarini aileler karsiliyor.

Kesinlikle değil ama yapıyorlar maalesef, çok fazla veli zaten ilgilenmiyorlar diye şikayet etmekle uğraşmıyor, boyun eğmek yerine CİMER'e, milli eğitim bakanlığına şikayet edin.

Geri
Yukarı