Devletin yönetim biçimi nasıl olmalıdır?

Türkiye çok çeşnili yemek gibi diğer yapılar bize gitmez ama feodalite olur ve de üzerine iyice düşünülmüş bir anayasa yazılırsa mükemmel olur. Veya İngiltere'nin yaptığı gibi şeriat yasası da uygulanabilir bir hale de getirilir ve devamında ne kadar devleti CB yönetiyor olsa da feodal yapı yüzünden bir çok ters tepecek kararı alamaz hemen hemen her vilayeti düşünmek zorunda kalır ve de bu düzen ülkeye çok iyi gelir. Tek sıkıntı 81 vilayet olması bu sayı 70'e düşerse çok güzel bir feodal yapıya sahip olan aşırı gelişmiş bir devlet oluruz. Siyaset Bilimi okuyorum ve ülkenin %80-%90'lık kısmı kafasına göre araştırmadan davranıyor bizim gibi halklarda laiklik-sosyalizm vb. gibi yapılar çok zararlı olur ve düzgün bir yapı oluşamaz ama feodal yapıda her feodalite sahibi vilayet kendi içinde ayrı bir yapı halinde davranması sebebiyle oluşan idare boşluklarını kapatır ve halk CB desteklese bile ayakta durulur. Örneğin Recep Tayyip Erdoğan ülkenin %52'lik kısmı tarafından başa getirilen ve halkın başa getirdiği tek Türkiye Cumhuriyeti Devlet Lideri ama bizim halk yanlış yapsa bile körüklemeye devam ediyor bazı konuları hakikaten bakıldığı zamanda Cumhuriyet tarihinde ki en hızlı gelişme ve yükseliş bu dönemde yaşanmış. Fakat yaptığı yanlış olaylarda var buna da örnek verirsek parlamento yönetimi diyebiliriz. Neyse halkın geriye kalan 48'lik kısım ise bu adama saygı duymayı geçtim CB olduğunu bile kabul etmeyecek kadar geri kafalı ama bu muhalefet kesmi için değil genel olarak ülke yapısı böyle adamlar istemediği kişi baştaysa ona saygı duymayı geçtim onun görevini ve makamını bile kabul etmiyor. Ama feodalite ortamında Lideri ne kadar desteklerseniz destekleyin yanlış kararları otomatik olarak durduracak bir feodalite ortaya çıkar. Bunun açıkları ise HDPKK gibi oluşumların belli başlı vilayetlerde güç kazanıp bağımsızlık istemesi gibi durumlarda çıkabilecek kaos ortamı. Ama yaptığım tezde ki gibi Cumhuriyet Muhafızlarının gücünü arttırıp laik yapıyı çözümleyip feodal bir yapıya geçiş sürecinde (ki bu durumu tüm halkın en az %60'lık kısmının desteklemesi ilerleyiş sağlar yoksa yapılmaması gerekir) ülke yıpranıyor gibi gözükse bile uzun vade de 10-15-20 yıllık gelişim paketleriyle bir çok devleti sollar.

Şu ankilerin yaptığı gibi ayrıştırıcı değil, birleştirici olmalıdır. Kendi ve yancıların ceplerini doldurmayı değil, halkın cebini doldurmayı amaç edinmelidir. Gericiliğe değil, ülkenin gelişimine odaklanmalıdır. Tüketen değil, üreten topluma yönelmelidir. Din ve devlet işleri birbirinden ayrı olmalıdır! Yani Laiklik şarttır. Yedikleri haltları, mitinglere ellerinde Kuran'larla çıkarak örtbas edemezler bu sayede. Ekonominin içine s.çıp Allah'ın takdiri diyemezler. 50.000 bin kişinin ölümüne kader diyemezler. Kendileri saraylarda yaşarken, halinize şükür edin diyemezler. Bunlar hep dini kullanmaktır.

Tek adam yönetimine son verilmeli ve eski sisteme dönülmeli. Yargı ve diğer organlar tamamen bağımsız olmalı. Bir kişinin ağzından çıkacak lafa kesinlikle özgürlüğümüz emanet edilmemeli. Sonuç olarak böyle bir yönetim lazım başlangıç olarak.

Cumhuriyet tarihinde ki en hızlı gelişme ve yükseliş bu dönemde yaşanmış

Sebebi gayet açık ve net. Erdoğan dönemi PKK denen örgüt ile antlaşma yaptığımız için ABD bize delilerce para aktarıyordu e bu paralar sayesinde ekonomi gayet iyi bir biçime düzeldi. Ekonomi kendini toparlayınca refah,sağlık,eğitim gibi şeylerin artması gayet normaldir. Ancak paraların suyu çekilince olanları görüyoruz.

Diğer konuya gelirsek feodal sistemde güçlü bir otorite yerine liderler ve lordların olması bir karar verirken karışıklığa ve tutarsızlığa sebep olmaz mı?

Şu ankilerin yaptığı gibi ayrıştırıcı değil, birleştirici olmalıdır. Kendi ve yancıların ceplerini doldurmayı değil, halkın cebini doldurmayı amaç edinmelidir. Gericiliğe değil, ülkenin gelişimine odaklanmalıdır. Tüketen değil, üreten topluma yönelmelidir. Din ve devlet işleri birbirinden ayrı olmalıdır! Yani Laiklik şarttır. Yedikleri haltları, mitinglere ellerinde Kuran'larla çıkarak örtbas edemezler bu sayede. Ekonominin içine s.çıp Allah'ın takdiri diyemezler. 50.000 bin kişinin ölümüne kader diyemezler. Kendileri saraylarda yaşarken, halinize şükür edin diyemezler. Bunlar hep dini kullanmaktır.

Tek adam yönetimine son verilmeli ve eski sisteme dönülmeli. Yargı ve diğer organlar tamamen bağımsız olmalı. Bir kişinin ağzından çıkacak lafa kesinlikle özgürlüğümüz emanet edilmemeli. Sonuç olarak böyle bir yönetim lazım başlangıç olarak.

Bu sistem bana Laik bir sistemden çok, Meritokrasi sistemi gibi duruyor.

Sebebi gayet açık ve net. Erdoğan dönemi PKK denen örgüt ile antlaşma yaptığımız için ABD bize delilerce para aktarıyordu e bu paralar sayesinde ekonomi gayet iyi bir biçime düzeldi. Ekonomi kendini toparlayınca refah,sağlık,eğitim gibi şeylerin artması gayet normaldir. Ancak paraların suyu çekilince olanları görüyoruz.
Bu dediğin olayın hiç bir resmi kayıtta geçmediğini görüyorum ve öncelerinde terör örgütü olmamasına rağmen böyle bir gelişme yaşanmadı ve o zaman hem sovyetler hem de abdliler bize para veriyordu onlardan taraf olalım diye bunların resmi belgelerine TBMM kayıtlarından ulaşabilirsin. Ama bu dediğin bilgiye hiç bir belge de rastlayamadım.
Diğer konuya gelirsek feodal sistemde güçlü bir otorite yerine liderler ve lordların olması bir karar verirken karışıklığa ve tutarsızlığa sebep olmaz mı?
Aslında olmaz ama bizim içimizde HDPKK ve bunları terörist olarak görmeyen gözlerini kapamış ve ülkeyi yok etmek isteyenler yüzünden olabilir. Onun dışında bir çok açıdan daha iyi olacaktır dediğim gibi bizim halkımız liderlerinin arkasından gidiyor ancak feodalite olduğu zaman lordlar liderin lider de lordların işine gelecek şekilde hareket eder lordlar da seçimle gelecek olur ve ölene kadar veyahutta 65 yaşına kadar görevde kalırsa yani uzun vadeli halkta ona göre hareket eder ve lordların karar hakları da kendi içinde halk tabanına yayılacağı için halka karşı gelerek iç karar alamaz CB de lordlara karşı gelerek iç karar alamaz onun dışında normal bir şekilde sistem yürür ve bu durumda kayırma vs. yapmak daha zor olacağı için bizim ülkemizde muazzam olacaktır.

Laik ve demokratik. Ama tam laik olacak, bazı ülkelerde olduğu gibi sadece anayasada değil. Hangi ülkeden bahsettiğimi çok iyi anladınız.

Amerika'daki senato sistemi güzel geliyor bana.

Son düzenleyen: Moderatör:
Seküler, Hard Liberal-Kapitalist olmalıdır bence.
Devlet o kadar Liberal olmalıdır ki devlet sadece, Eğitim ve Güvenliği sağlamalıdır.
Eğer yanlızca Eğitim ve Güvenlik devlet eli ile sağlanırsa rekabet artar ülke gelişir, ekonmi kalkınır. Ve halkın refah seviyesi yükselir.
Lise'ye kadar eğitim zorunlu olmalıdır. Meslek liseleri dahada nitelikli hale gelip kaliteli eğitim vermelidir.
Her ile ünversite yerine, sadece kaliteli eğitim veren Üniversiteler olmalıdır.
Şirketlere teşvik ve yatırım olursa rekabet artar hem teknoloji gelişir hemde tüketici bu durumdan memnun olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı