Devletteki psikologa gitmeye değer mi?

babylade

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, amacım sizin fikirlerinizi almak.
Ben tanı koymak anlamında söylemek istemiyorum ama yüksek ihtimalle paranoid bozukluk veya ileri seviye anksiyete bozukluğum var. Belirgin şekilde sosyal hayatımı da etkileyen bir deneyim yaşadım bu konuda.
Neredeyse 4 ay oldu ve deneyimlerim farklı şekillerde ve zorlaşarak artmaya devam etti. Buraya sormamın sebebi sosyal hayatımın bu yaşadıklarımın başlangıcında sıfıra vurması ve ailemin de beni garipsemelerini istemiyor olmak.
Deneyimlerimden bahsetmek istemiyorum çünkü aşırı rahatsız ediciler. Çoğunluğu sürekli tehlike altında hissetmek, çok kötü şeylerin olacağına neredeyse olmuşcasına inanmak şeklinde seyrediyor. Gerçekten bana kalırsa artık ciddiyet seviyesine geldi. Ne yapmam gerekiyor? Aileme nasıl bunların tamamını anlatabilirim?
Nasıl bir yol seyretmeliyim? Kimlere bu durumumdan bahsedip destek almalıyım? Bulunduğum şehir küçük bir yer ve özel psikolog yok maalesef, devlet psikoloğuna gitmek ne kadar doğru? Annem ve babama bile durumumu anlatmak beni rahatsız ediyor, psikologa nasıl anlatacağım? Üstelik anneme biraz bahsettiğimde bile bende bir şey olmadığını ve buna kendimi inandırdığım için böyle olduğumu söyledi.

Bazı psikolojik rahatsızlıklar genler ile taşınabiliyor ya da yatkınlık varsa tetiklenebiliyor. Bu durumda destek alabileceğiniz yegane kaynak psikiyatr gibi duruyor. Psikiyatra karşı dürüst olun. Devlet- özel fark etmez doktor umuyorum üzerine düşeni yapacaktır.

Bu durumlarda erken tedavi çok önemli sana tavsiyem psikolog değil psikiyatriste git randevu alıp ona göre durumu anlat doktora sorun büyümeden önüne gec seni korkutmak istemem lakin ins bir şeyin yoktur ama varsa tedavi olmazsan ilerler.

Bazı psikolojik rahatsızlıklar genler ile taşınabiliyor ya da yatkınlık varsa tetiklenebiliyor. Bu durumda destek alabileceğiniz yegane kaynak psikiyatr gibi duruyor. Psikiyatra karşı dürüst olun. Devlet- özel fark etmez doktor umuyorum üzerine düşeni yapacaktır.
Yanlış anlaşılmak istemem ama ben direkt ilaç tedavisi olmak istemiyorum, biraz korkuyorum. İlk randevuda ilaç verir mi? Sadece aklımdakileri anlatabileceğim uzman birine danışmak istiyorum. Bir arkadaşım devlette dinlemek için dinleyip beyin uyuşturan ilaç verip gönderiyorlar dedi ve bu beni geri adım attırdı açıkçası.

Bence devletteki psikologla hiç vakit kaybetmeden direkt olarak bilinen, tanınan, özel ve uzman psikologlara başvurmalısın.

Bence devletteki psikologla hiç vakit kaybetmeden direkt olarak bilinen, tanınan, özel ve uzman psikologlara başvurmalısın.
Nasıl böyle birine ulaşabilirim? Dediğim gibi ailem sorunun bende olduğuna ve sabredip beklersem kendiliğinden geçeceğine inanıyor ama ben artık musluktan alıp içtiğim sudan bile kuşku duyuyorum. En yakınımdaki özel hastaneye başvursam acaba güvenilir bir psikiyatr olur mu? İşini sadece maaşı için yapan biriyle görüşmek istemiyorum.

Nasıl böyle birine ulaşabilirim? Dediğim gibi ailem sorunun bende olduğuna ve sabredip beklersem kendiliğinden geçeceğine inanıyor ama ben artık musluktan alıp içtiğim sudan bile kuşku duyuyorum. En yakınımdaki özel hastaneye başvursam acaba güvenilir bir psikiyatr olur mu? İşini sadece maaşı için yapan biriyle görüşmek istemiyorum.

İnternetten araştırıp bulabilirsin. Büyük şehirlerdeki büyük ve özel hastanelerde vardır ama ücretleri pahalıdır büyük ihtimalle. En yakındaki hastaneye başvurursan da işini maaşı için yapan biri çıkma ihtimali daha yüksek. Ama yine de istersen diğerinden önce yakındakini dene. Belki iyi çıkar.

İnternetten araştırıp bulabilirsin. Büyük şehirlerdeki büyük ve özel hastanelerde vardır ama ücretleri pahalıdır büyük ihtimalle. En yakındaki hastaneye başvurursan da işini maaşı için yapan biri çıkma ihtimali daha yüksek. Ama yine de istersen diğerinden önce yakındakini dene. Belki iyi çıkar.
Yani paranoya kuşkusundan bahsediyorum, sorunum başlı başına güven. Güvenemediğim bir psikiyatriste deneyimlerimi anlatabileceğimi sanmıyorum. Sanırım internet üzerinden bulmayı deneyeceğim. Kuzenim İstanbul'da yaşıyor ve o da seansı 350 liraya gayet etkili bir psikiyatri uzmanıyla görüştüğünü söyledi. Sanırım ailem kabul etmezse son çare onlara danışmadan gitmek.

Yani paranoya kuşkusundan bahsediyorum, sorunum başlı başına güven. Güvenemediğim bir psikiyatriste deneyimlerimi anlatabileceğimi sanmıyorum. Sanırım internet üzerinden bulmayı deneyeceğim. Kuzenim İstanbul'da yaşıyor ve o da seansı 350 liraya gayet etkili bir psikiyatri uzmanıyla görüştüğünü söyledi. Sanırım ailem kabul etmezse son çare onlara danışmadan gitmek.
Ben geçen hafta MHRS den psikiyart bölümüne randevu alıp annemle beraber şehrimdeki en büyük devlet hastanesine gittim doktor gayet ilgiliydi. Seninle konuşup tam olarak neyinin olduğuna karar verince bir psikolağa yönlendiriyor zaten yani direkt ilaç yazmıyor psikolog çözebilirse ilaçsız tedavi oluyorsun.

Ben geçen hafta MHRS den psikiyart bölümüne randevu alıp annemle beraber şehrimdeki en büyük devlet hastanesine gittim doktor gayet ilgiliydi. Seninle konuşup tam olarak neyinin olduğuna karar verince bir psikolağa yönlendiriyor zaten yani direkt ilaç yazmıyor psikolog çözebilirse ilaçsız tedavi oluyorsun.
Bana direk ilacı bastılar valla devlet öyle okb var ondan inatçı hastalık dedi ama konuşuyor gitmekte fayda var.

Geri
Yukarı