Çözüldü DHL "Gönderiniz resmi gümrük işlemine tabi oldu" mesajı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

syN1ax

Picopat
Merhabalar, İsveç üzerinden bir ürünüm gelecek fakat ilk defa yurtdışı alışverişi yaptığım için bu terimleri bilmiyorum. DHL Kargo aracılığıyla tarafıma iletilecek, fakat 3 kere aynı şekilde "Gönderiniz resmi gümrük işlemine tabi oldu." ibaresi yazıldığını gördüm. Bunun tam olarak anlamı nedir ve neden birden fazla kez yazıyor? Konu hakkında bilgi vereceklere teşekkürler.
1703103564033.png

Son düzenleme:
Çözüm
Herhangi bir sorun yok. Yurt dışından gelen ürünler belirli gümrük uygulamalarına tutulur (gönderinin beyan edilmesi, muayene edilmesi, vergi ve diğer yükümlülüklerin ödenmesi vb. aşamalar), bu yüzden bekliyorsunuz yani olumsuz bir durum yok. 3 defa görmenizin sebebi de her aşama için ayrı bir kayıt giriyor olabilirler.
Herhangi bir sorun yok. Yurt dışından gelen ürünler belirli gümrük uygulamalarına tutulur (gönderinin beyan edilmesi, muayene edilmesi, vergi ve diğer yükümlülüklerin ödenmesi vb. aşamalar), bu yüzden bekliyorsunuz yani olumsuz bir durum yok. 3 defa görmenizin sebebi de her aşama için ayrı bir kayıt giriyor olabilirler.

Çözüm
Herhangi bir sorun yok. Yurt dışından gelen ürünler belirli gümrük uygulamalarına tutulur (gönderinin beyan edilmesi, muayene edilmesi, vergi ve diğer yükümlülüklerin ödenmesi vb. aşamalar), bu yüzden bekliyorsunuz yani olumsuz bir durum yok.
Üç kere aynı durumu görünce ilk başta gümrükle alakalı bir sorun olduğunu düşünmüştüm, cevabınız için teşekkür ederim kafa karışıklığımı giderdiniz.

Herhangi bir şekilde ödeme yapmadım, bozuk bir ürünüm vardı onun için şirketle iletişime geçtim (Cherry Xtrfy) ve kendileri bana yenisini yollayacaklarını söylediler. Daha sonrasında herhangi bir ücret öder miyim onu da bilmiyorum :).

Firma ödemiş ise belki, ödememiş ise ödeyebilirsiniz. Ülkeye geldiğinde onarım durumunu izah edilir ise yine belki ödemeyebilirsiniz. Dikkat edin! Belki dedim..

Muhtemelen kayıt yaptırmanız istenecek, DHL müşteri hizmetleriyle görüşmen iyi olur sana form vermeleri gerekir. DHL her ne kadar iyi bir kargo şirketi olsa da DHL'in Türkiye gümrük müşavirleri çok ağır çalışıyor, grafik kartım 1 günde Fransa'dan Istanbul'a geldi, 10 gün ( 7 iş günü ) DGF müşavirlerinin kaydımı yapmasını bekledim daha yarın elime ulaşacak.

Aynı durumu yaşamamanız için direkt kendileriyle görüşün.

RMA durumlarında zaten firma ödüyor siz ödeme yapmayacaksınız. RMA gönderileri vergiye de tabi değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı