Dikdörtgenin alanını hesaplayan program C++

Sinan C.

Hectopat
Daha fazla  
Dikdörtgenin alanını hesaplayan program için;

Dikdörtgenin kısa kenarı (a)=
Dikdörtgenin uzun kenarı (b)=
Formül: Dikdörtgen alanı (Alan = a * b )
Çıktı: "Dikdörtgen Alanı"= Alan

Bunu C++ diline dönüştürdüğümüzde kullanılacak olan kütüphane dahil, hangi bölümleri ve kod girdilerini ekleyebiliriz?

Ne demek istediğini tam anlayamadım. Ama bunun kodunu istiyorsan isteme çünkü bunlar temel işlemlerdir. F5 basarsın, yanlış ise düzeltene kadar bu devam edersin. Önemli olan doğrusunu yapmak değil, öğrenmek.
Ben de senin ne demek istediğini pek anlamadım hocam, ben F5 filan peşinde değilim. Kodlama mekanizmasında ki girdileri soruyorum sadece.

int x, y, alan .. filan :)
Aslında kafamda tam C++ görüntüsünü elde etmeye çalışıyorum. Kod istemiyorum o halde.

Şimdi seni anladım kardeşim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kardeşim öncelikle kod yazmadan önce akış diyagramı ile algoritma örnekleri yapmalısın. Flowchart benzeri programlarla. Yazılımcıların tamamına yakını akış diyagramı ile algoritma örnekleri yaparak bu işe başlıyor. Büyük projelerde bunların gelişmiş versiyonları kullanılıyor hatta bu iş için iş pozisyonu bile var. Yani akış diyagramı bu işin temeli. Yeni başlayan bir kardeşimiz olduğundan dolayı herhalde bu basamağı atladın. Eğer akış diyagramları ile algoritmalar çalışırsan hangi verileri alacağın gibi soruları anlamış olursun. Baya önemli bir konudur bu. İlk başladığımda benimde aklımda böyle sorular oluyordu elbette, noktalı virgül koymayı unutup nerede hata var diye 1 saat ekrana bakardık. Benim ilk mesajımda o şekilde belirtmemin sebebi hem senin sorununu anlamamam hem de bu işlerde hata yaparak, düşünürek gelişilmesi. Şimdi sen akış diyagramları ile mantığını oturtmadığın için böyle bir sorun yaşıyorsun. Kesinlikle kitabı edin ve üstteki videoları izle. Daha sonra bana ulaş, yardımcı olayım. Kaç yaşındasın, neden programlama öğreniyorsun gibi şeylerle sana ufak tüyolar verebileyim.

Soruna gelecek olursak. Şimdi şöyle düşünüyoruz.
  1. Bizim amacımız nedir? -> Dikdörtgenin alanını hesaplamak?
  2. Peki dikdörtgenin alanını hesaplamak için bizim hangi değerlere ihtiyacımız var? -> Kısa kenar ve uzun kenar değerlerine ihtiyacımız var.
  3. Bu verileri kullanıcıdan mı alıyoruz? -> Eğer öyle ise kullanıcı bize iki değer girecek ve biz (x,y) olmak üzere girdikleri değeri alacağız.
  4. Biz kısa kenarı ve uzun kenarı aldık, alanı hesaplamak için ne yapmalıyız? -> Alan bu iki değeri çarparak bulunuyor, bu değeri çarpıp, ekrana yansıtacağız.
İşlem basamakları bu şekilde.

Dikdörtgenin kısa kenarı (a)=
Dikdörtgenin uzun kenarı (b)=
Formül: Dikdörtgen alanı (Alan = a * b )
Çıktı: "Dikdörtgen Alanı"= Alan

Aslında burada yazmışsın zaten ancak ifade edememişsin. 2 Değer ve çarpma işlemi, daha sonra da ekrana getirmek.

Ben kodunu yazıyım da siz isteğinizi güncellerseniz yardımcı olmaya çalışırım eğer başka bir şey istediyseniz.

C++:
#include <iostream>
using namespace std;

int main(){
    int kisaKenar = 2,uzunKenar = 1 ,alan;
    while(true){
        cout << "Dikdortgenin kisa kenari(b) = ";
        cin >> kisaKenar;
        cout <<  "Dikdortgenin uzun kenarı(a) = ";
        cin >> uzunKenar;
        if(uzunKenar > kisaKenar)
            break;
        else
            cout << "Uzun kenar değeri kısa kenar değerinden büyük olmalıdır!" << endl;
    }
    alan = kisaKenar * uzunKenar;
    cout << "Toplam alan = " << alan;
}

Çözüldü butonu, neredeydi ?
Öyle bir buton var mı bilmiyorum. Ama eğer yeni başladıysan sakın bunları detaylıca öğrenmeden atlama. İleride sıkıntı yaşar tıkanırsın.

if(uzunKenar > kisaKenar) break; else cout << "Uzun kenar değeri kısa kenar değerinden büyük olmalıdır!" << endl;
Mesela ileride değerler ile ilgili işlem yaparken düşünmen gereken çok sayıda etken olacak. Senin istediğin program için kısa veya uzun kenarın belirtilmesi gerekip gerekmediği çok şeyi etkiler. O yüzden hazır olarak bunları geçersen ya da düşünmezsen sıkıntı yaşarsın. Öğrenmediğin şeyler için tekrar geriye dönmen gerekir. Belki programlamayı bırakırsın. Belki zevk alacağın şeyden zevk almazsın. O yüzden hazır koda bakma :D
@keto Size şey yapmadım yanlış anlaşılma olmasın.

Öyle bir buton var mı bilmiyorum. Ama eğer yeni başladıysan sakın bunları detaylıca öğrenmeden atlama. İleride sıkıntı yaşar tıkanırsın.

Mesela ileride değerler ile ilgili işlem yaparken düşünmen gereken çok sayıda etken olacak. Senin istediğin program için kısa veya uzun kenarın belirtilmesi gerekip gerekmediği çok şeyi etkiler. O yüzden hazır olarak bunları geçersen ya da düşünmezsen sıkıntı yaşarsın. Öğrenmediğin şeyler için tekrar geriye dönmen gerekir. Belki programlamayı bırakırsın. Belki zevk alacağın şeyden zevk almazsın. O yüzden hazır koda bakma :D
@keto Size şey yapmadım yanlış anlaşılma olmasın.
Benim amacım öğrenmekten başka bir şey değil. Yeter ki sizin gibi dostlarım olsun.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı