Dikkatim çok hızlı dağılıyor

Uykunu düzene sok. Çok geç saatlere kadar uyanık olma. En geç 00:00 gibi uyu. Uyumadan önce telefonla uğraşma.
Mastürbasyonu mümkünse haftada 1'e indir.

Son dediğinizi yaparsam rüyalanırım. 4 günde 1 yapıyorum şu an
Mesela ders dinlemeye çalışmaya veya dinlemeye başladıktan kaç dakika sonra dikkatiniz dağılıyor?

Hevesle başlıyorum, 15-20 dakika normal oluyor.
Sonra birden kendimi defter karalamakla, deftere Graffiti'li resim çizmekte. Bazen de telefonda, Instagram'da buluyorum kendimi

Yaşamıyorum ama aşırı takıntılıyım.
Hiç tanımadığım birisi benim herhangi bir fiziğim hakkında kötü yorumda bulunsa ben onu 1 hafta düşünürüm.

Aşırı takıntılığımda söz konusu.
En basit şeylere bile 2-3 belki de 1 ay takılırım.
Ama stres, deprasyon yaşamıyorum.
Stres bazen yaşıyorum.

Aile içinde veya çevrenizde baskılanıyor musunuz? Sizin ruh halinizi bozan bir ilişkiniz var mı? Örneğin canınızı sıkan biri. Eğer bunlar varsa ne zamandan beri istemediğiniz şekilde davranılıyor veya baskılanılıyorsunuz?

Hocam bende de aynı sorun vardı ve kişilik olarak size benzediğimi de yazdığınız özelliklerinizden belirleyebilirsek, sorunun çözümünü ilkin internet bayağı araştırma yapmama rağmen (yerli, yabancı kaynak) pek bir şey bulamadım. Sonra okuldaki müdüre, eski özel ders hocama gittim. Konuyu kısa keserek anlattım ve çözümden bahsetti. Aslında burada herkesin bildiği şeyler ama gene de anlatayım. Bol bol kitap okumalısın ama anlayacağın şekilde. Mesela ben ilk başlarda şu şekilde okuyordum:
1- ben çok sıkılan biri olduğum için 10-15 dakika anlayarak okuma(Anlamadığın cümleyi tekrar oku ve anlamadığın yerde bir sonraki cümleye geçme.) Sonra 5-10 dakika mola.(Kesinlikle teknolojik cihazlar yada kafanı dağıtacak şeylere yönelme.) Sonra tekrar 10-15 dakika okuma(sen sıkılmıyorsan eğer 15-20, 25,30 dakika yapabilirsin.)
2-Bu dönemde başlarda diyet yapıyordum fakat gerçekten dikkat eksikliğine ve konsantrasyona çok etkisi olduğu için yapmamaya veya daha düşük sevilere indirdim.
3-Aynı şekilde uyku da çok önemli. Ben 7-8 saat uyuyorum ve bana yetiyor. 6 saat uyursam mesela günlük enerjim düşüyor, gözüm dalıp duruyor vb. konsantrasyon sorunu yaşıyorum.(Uykuyu da kendine göre ayarlamalısın.)
4- Zamanı ne kadar geçirdiğin çok önemli. Ben ilk başlarda deli gibi ders çalışıyordum fakat yanlış olduğunu fark ettim ve azalttım.(Deli gibi çalışmamın sebebi verimsiz çalışmamdı. Matematik testi çözerken dalıyordum mesela.) Günümüzün büyük bir kısmı okul ve uyku ile geçiyor. Uykudan bahsetmiştim. Okula gelirsek okulu da verimli geçirmek gerekli. Dersleri dinle ve anlamaya çalış. Ben başlarda okulu sevmediğim için çok gereksiz buluyordum. Bu yüzden de dersleri dinlemiyordum derslerde hep uyuyordum. Yada telefondan "coc" oynayıp ekşi'de entry okuyordum. Kısaca dersleri de anlamaya çalışın. Eve gelince ise zamanı verimli geçirmek adına teknoloji haricinde daha faydalı ve zihnini ferahlatacak şeyler yapabilirsin. İlgini çeken ne varsa, yada spor, arkadaşlarınla takılmaca vb. Dikkatini dağıtacak şeylerden oldukça uzak durman gerek demeyeceğim çünkü dikkat her zaman dağılır. Olayları kafama çok takıyorum demiştin. Okulda birinin söylediği bir söz aklına gelir ve onu düşünüp dikkatin dağılabilir. Bunu engellemek sadece bilgisayar oynamamak ile olacak iş değildir.
5- Pozitif olmak. Okulda evde ailenle birlikteysen pozitif olmalısın. Negatif biri isen, hüzünlü ve kederli ise işin zor.
6- Motivasyon en önemlisidir tabi ki de. Örneğin "ben ders çalışıyorum ama neden?" sorusunu kendine sormalısın. Yada neden kitap okuyorsun? Biri sana neden kitap okuyorsun ne işe yarıyor? okuyan ile okumayan arasındaki fark ne diye sorduğunda lafı suratına yapıştıracak kadar kitap okumanın faydalarından yararlanmalısın. Motivasyonun yoksa öylesine kitap okuyorsan öylesine ders çalışıyorsan çalışmanı bile önermem. Çünkü bir amacın yok.
Eğer bu dediklerime dikkat edersen ve gerçekten istersen iraden de iyiyse sorunun üstesinden gelebilirsin bence. Başlarda dediklerimi uyguladığını farz edersek çok bir faydası olmayacak ama. Ben de senin gibi her yaptığım işten sıkılan biri olmama rağmen ben de bile işe yaradıysa sende de işe yarar diye ümit ediyorum. Çok uzun yazdım, insanlar yazıyı görünce içlerinden okumak bile gelmeyeceğini biliyorum fakat olsun umurumda bile değil. Ben yazınca mutlu olan birisiyim ve sana yardımcı olabileceğimi düşündüm yazdım. Belki sende okumazsın ama konuyu görüp aynı sorunu yaşayan bir başkası okursa gene faydam olur. İyi günler dilerim:)

Hocam bende de aynı sorun vardı ve kişilik olarak size benzediğimi de yazdığınız özelliklerinizden belirleyebilirsek, sorunun çözümünü ilkin internet bayağı araştırma yapmama rağmen (yerli, yabancı kaynak) pek bir şey bulamadım. Sonra okuldaki müdüre, eski özel ders hocama gittim. Konuyu kısa keserek anlattım ve çözümden bahsetti. Aslında burada herkesin bildiği şeyler ama gene de anlatayım. Bol bol kitap okumalısın ama anlayacağın şekilde. Mesela ben ilk başlarda şu şekilde okuyordum:
1- ben çok sıkılan biri olduğum için 10-15 dakika anlayarak okuma(Anlamadığın cümleyi tekrar oku ve anlamadığın yerde bir sonraki cümleye geçme.) Sonra 5-10 dakika mola.(Kesinlikle teknolojik cihazlar ya da kafanı dağıtacak şeylere yönelme.) Sonra tekrar 10-15 dakika okuma(sen sıkılmıyorsan eğer 15-20, 25,30 dakika yapabilirsin.)
2-Bu dönemde başlarda diyet yapıyordum fakat gerçekten dikkat eksikliğine ve konsantrasyona çok etkisi olduğu için yapmamaya veya daha düşük sevilere indirdim.
3-Aynı şekilde uyku da çok önemli. Ben 7-8 saat uyuyorum ve bana yetiyor. 6 saat uyursam mesela günlük enerjim düşüyor, gözüm dalıp duruyor vb. konsantrasyon sorunu yaşıyorum.(Uykuyu da kendine göre ayarlamalısın.)
4- Zamanı ne kadar geçirdiğin çok önemli. Ben ilk başlarda deli gibi ders çalışıyordum fakat yanlış olduğunu fark ettim ve azalttım.(Deli gibi çalışmamın sebebi verimsiz çalışmamdı. Matematik testi çözerken dalıyordum mesela.) Günümüzün büyük bir kısmı okul ve uyku ile geçiyor. Uykudan bahsetmiştim. Okula gelirsek okulu da verimli geçirmek gerekli. Dersleri dinle ve anlamaya çalış. Ben başlarda okulu sevmediğim için çok gereksiz buluyordum. Bu yüzden de dersleri dinlemiyordum derslerde hep uyuyordum. Ya da telefondan "coc" oynayıp ekşi'de entry okuyordum. Kısaca dersleri de anlamaya çalışın. Eve gelince ise zamanı verimli geçirmek adına teknoloji haricinde daha faydalı ve zihnini ferahlatacak şeyler yapabilirsin. İlgini çeken ne varsa, ya da spor, arkadaşlarınla takılmaca vb. Dikkatini dağıtacak şeylerden oldukça uzak durman gerek demeyeceğim çünkü dikkat her zaman dağılır. Olayları kafama çok takıyorum demiştin. Okulda birinin söylediği bir söz aklına gelir ve onu düşünüp dikkatin dağılabilir. Bunu engellemek sadece bilgisayar oynamamak ile olacak iş değildir.
5- Pozitif olmak. Okulda evde ailenle birlikteysen pozitif olmalısın. Negatif biri isen, hüzünlü ve kederli ise işin zor.
6- Motivasyon en önemlisidir tabii ki de. Örneğin "ben ders çalışıyorum ama neden?" sorusunu kendine sormalısın. Ya da neden kitap okuyorsun? Biri sana neden kitap okuyorsun ne işe yarıyor? Okuyan ile okumayan arasındaki fark ne diye sorduğunda lafı suratına yapıştıracak kadar kitap okumanın faydalarından yararlanmalısın. Motivasyonun yoksa öylesine kitap okuyorsan öylesine ders çalışıyorsan çalışmanı bile önermem. Çünkü bir amacın yok.
Eğer bu dediklerime dikkat edersen ve gerçekten istersen iraden de iyiyse sorunun üstesinden gelebilirsin bence. Başlarda dediklerimi uyguladığını farz edersek çok bir faydası olmayacak ama. Ben de senin gibi her yaptığım işten sıkılan biri olmama rağmen ben de bile işe yaradıysa sende de işe yarar diye ümit ediyorum. Çok uzun yazdım, insanlar yazıyı görünce içlerinden okumak bile gelmeyeceğini biliyorum fakat olsun umurumda bile değil. Ben yazınca mutlu olan birisiyim ve sana yardımcı olabileceğimi düşündüm yazdım. Belki sende okumazsın ama konuyu görüp aynı sorunu yaşayan bir başkası okursa gene faydam olur. İyi günler dilerim:)

Hocam emeğinize sağlık. Sherlock Holmes kitabının serisini okuyorum. Ama anlamak istediğimde yani zevk aldığımda anlıyorum bunu öğrendim. Ama takıntı işini bırakamıyorum
Örneğin günde birisi benim fiziğim hakkında kötü yorum yapsın, ben ona gün boyu takılırım. Ve gün boyu ruh gibi gezerim.
Aile içinde veya çevrenizde baskılanıyor musunuz? Sizin ruh halinizi bozan bir ilişkiniz var mı? Örneğin canınızı sıkan biri. Eğer bunlar varsa ne zamandan beri istemediğiniz şekilde davranılıyor veya baskılanılıyorsunuz?

Çevremde hiçbir şekilde baskıcılık yok. Ailem ile ben bambaşka kafadayız. Aileme fiziksel olarak benzesemde ruh halim hiç benzemiyor.

Hocam emeğinize sağlık. Sherlock Holmes kitabının serisini okuyorum. Ama anlamak istediğimde yani zevk aldığımda anlıyorum bunu öğrendim. Ama takıntı işini bırakamıyorum
Örneğin günde birisi benim fiziğim hakkında kötü yorum yapsın, ben ona gün boyu takılırım. Ve gün boyu ruh gibi gezerim.

Çevremde hiçbir şekilde baskıcılık yok. Ailem ile ben bambaşka kafadayız. Aileme fiziksel olarak benzesemde ruh halim hiç benzemiyor.

Doğal yollarlar çözebilirsin arkadaşların önerileri gayet güzel fakat bir düzelme olmadıysa ve durum çekinecek halde değilse beynindeki serotonin ve dopamin salgılarını yükseltmek için antidepresan öneririm lakin kullanacağın antidepresan uyarıcı olması şart. Temin edemiyorsan legal yollardan temin etmen lazım metanfetamin gibi uyuşturucular performansını artıracaktır.

Geri
Yukarı