Dil bölümü nasıldır?

Makaleler
1
Yer
Afyonkarahisar
Selam!

Anadolu Lisesin de okuyorum. Hayatımın boş zamanlarında severek, sayarak İngilizce çalışıyorum ve bunun arasına bazen İtalyanca'da sıkıştırıyorum kısacası Dil öğrenmekten keyif alıyorum. Ben Matematik veya diğer sayısal dersler de pek iyi sayılmam. Dil bölümü seçeceğim fakat bu bölüm nasıldır yani ne kadar sık çalışmam ve tekrar yapmam gerekiyor? İleri de ise İngilizce Öğretmenliği veya Tercümanlık hedefliyorum. Tüm bunlara ek olarak ise Dil bölümün de ne tür dersler görüyoruz örneğin sayısal dersler mevcut mu?

Dil bölümünde dil yoğunluklu dersler görürsün, orada da temel matematik adı altında ders olması lazım. YKS sınavında Matematiğin etkisi de oldukça büyük. YDT sınavının tamamının doğru yapılmasına rağmen iyi bir TYT sonucu yoksa girilecek en iyi sıralama 12-20 bin arasıdır.

Dil bölümünde dil yoğunluklu dersler görürsün, orada da temel matematik adı altında ders olması lazım. YKS sınavında Matematiğin etkisi de oldukça büyük. YDT sınavının tamamının doğru yapılmasına rağmen iyi bir TYT sonucu yoksa girilecek en iyi sıralama 12-20 bin arasıdır.

Anladım, peki bu 12-20 bin arası iyi bir sıralama sonucu mudur yoksa daha iyilerinede ulaşılabilir mi?

Şöyle söyleyeyim, sınavın tamamını doğru yapıyorsun YDT'nin ve Ankara İstanbul gibi yerlerden ucu ucuna üniversite kazanıyorsun. Sınav fullenmesine rağmen 12-20 bin arası sıralama kötü, kısacası TYT'de önemli. TYT Matematiğini de yapabilmen lazım.

Anadolu lisesinde okudum bende. Dil bölümünde sadece hatırladığım kadarıyla 1 tane sayısal ders vardı matematik miydi neydi o da tam hatırlamıyorum şahsen. Sınavlar zor değildi hiç şahsen yani genel olarak 2-3 saat çalıştım her sınava o kadar bile değildir belki ama kolaydı yani. YDT sınavı da genel olarak kolay. Çalışırsan rahat 60 üzeri net yaparsın. Üniversite açısından bir bilgi veremem bende yeni başlayacağım İngilizce öğretmenliğine ama Tercümanlık istiyorsan 2-3 dil en az bilmen lazım kendi dilin dışında. İngilizce zaten aşırı iyi bilmen lazım ama 2 tane daha bilmen lazım yine işe alınman için. YDT 76 net TYT 43 net ile 17.162 bininci sıraya girdim. TYT sonucu aşırı kötü tabii hiç çalışmadığım için ama çalışırsan eğer Ankarada olan üniversitelere girebilirsin 2-3 tane var güzel İngilizce öğretmenliği açısından.

YDT 76 net TYT 43 net ile 17.162 bininci sıraya girdim.
İşte demek istediğim de bu, arkadaş sınavı fule yakın yapmasına rağmen 17 bine zar zor girmiş. TYT önemli YDT adına.

Okuyan varsa da şu an bu arada Konya'da okuyorum dil bölümünü ve 1. sınıfı hazırlıksız bitirdim ve 2. sınıfdayım şu an. 1. sınıf aşırı kolaydı her ders açısından Almanca dışında gerçi 😅. İleride üniversiteyi bitirip öğretmen olursam ve hatırlarsam burayı yazarım belki.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı