Rehber Dil öğrenmek için kullandığım uygulama ve siteler

Dümdüz

Megapat
Makaleler
53
Yer
İstanbul
Herkese selamlar.

Bildiğiniz gibi İngilizce, Almanca gibi dil öğrenmek için bir çok site-uygulama mevcut. Bu konuda, bunlardan kullandıklarım hakkında düşüncelerimi belirttim.

1- Duolingo:

duolingo.jpg

Dil öğrenmeye yeni başlayan insanların ilk durağı genellikle burası olmaktadır. Türkçe bilenler için yalnızca 3 alternatif bulunuyor. Bunlar: Almanca, Rusça, İngilizce dilleridir. Almanca kursunun genelini 5 taç yapacak şekilde bitirdim fakat amacım öğrenmekten ziyade dili unutmamak adına pekiştirmekti. Duolingo’nun tek başına dili öğretmeye yeteceğini sanmıyorum. Bilakis bir pekiştirici olarak nitelendirilebilir. Uygulamada bazen ufak tefek sinir bozucu hatalar oluyor (cümle dizilimi konusunda) fakat yine de sunmuş olduğu imkânlar sonucu –özellikle de ücretsiz olmasıyla- rakiplerinin bayağı bir önünde oluyor.

2- Memrise:

144931677_3752073258215227_6301470699315760576_o.jpg

Uygulamayı uzun süre kullandım dersem yalan olur fakat bir süre modlu versiyonunu kullandığım oldu. Ücretsiz versiyonu bana oldukça sınırlı geldi -hele ki piyasada bu kadar alternatifi olan bir uygulama- için. Uygulamayı tamamen berbat mı buluyorum.. Tabii ki hayır. Özellikle yerlisinden öğren kısmı oldukça faydalı. Bizzat belirli cümle kalıplarını yerlilerin ağzından doğrudan dinleme şansınız oluyor ki bu robot seslendirmenin bayağı ötesinde bir şey. Ücreti de kur farkından ötürü nispeten fazla denilebilir fakat yine de verdiğiniz ücretle beraber yaklaşık 12 dil üzerinde bir eğitim alacağınızı varsayarsak bu çok büyük bir ücret denilemez. Ayrıca uygulamanın belirli dönemlerde yapmış olduğu büyük indirimler de bulunmakta. Tercih edilebilir.

3- Aba English:

144970350_3752073938215159_210237234050447583_n.jpg

Parayı veren düdüğü çalar niteliğinde bir uygulama AMA verdiğiniz her kuruşu sonuna kadar hak ediyor diyebilirim. Her seviyeye (A1- C1+) özel yaklaşık 25 adet kendi özel kısa filmleri bulunmakta. Bu filmleri hem Türkçe alt yazılı hem de İngilizce alt yazılı olarak izleme şansınız var. Sonrasında yazma alıştırması, konuşma alıştırması ve vocabulary alıştırması bulunmaktadır. En güzel özelliği ise her kısa filmde kullanılan cümle yapısının içermiş olduğu gramer yapısını anlatan bir hoca bulunmakta. Yine grammer eğitimi için bulunan videoları hem Türkçe alt yazılı hem de İngilizce alt yazılı izleme şansınız var. Paranız varsa düşünmeden verin. Ücretli uygulamalar arasında en iyisi diyebilirim.

4- Musixmatch:

144827470_3752077544881465_5240269434396799338_o.jpg

Alanında en iyi uygulama iken ve kesinlikle tam not değerlendirmeyi hak ederken son yaptığı güncelleme ile tabiri caizse s*çıp batırdılar. Son güncellemeden karşımıza sonra kafamıza vura vura Premium almamızı söyleyen bir uygulama çıkageldi resmen! Ha eğer yok efendim ben Premium almak istiyorum derseniz yıllık ücreti 57 TL olan bu uygulamayı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ben uygulamaya para falan veremem diyorsanız uygulamaya yaklaşık 300 puanlık bir katkı sağlamanız gerekli. Yani uygulama sizden şarkı çevirisi yapmanızı, eğer dil bilmiyorsanız da kendi dilinize ait şarkıların sözlerinizi eklemenizi falan istiyor. Uygulamanın tek kötü yanı ise bazı çeviriler uydurma olabiliyor. Aptalca çeviri yakalayıp düzeltmeme rağmen dikkate alınmayabilirsiniz. Güvendiğiniz insanların veya çok çok popüler şarkıların çevirisine gönül rahatlığıyla bakabilirsiniz.

5- EC TV:

145595224_3752076784881541_4001756177515533598_n.jpg

İngilizce öğrenmek isteyen adayların vazgeçilmezi denilebilir. Ayrıca aylık yalnızca 2$ olması da cabası. Bünyesinde gerek İngilizce öğrenmek için, gerekse İngilizce konuşulan bölgelerin kültürlerini, yaşayış biçimlerini öğrenmek için çok çeşitli videolar bulunmaktadır. Dediklerine göre 1000’den fazla eğitim videosu bulunmakta fakat tek tek saymadım bütün videoları. Türkçe alt yazı seçeneği yok, yalnızca İngilizce alt yazılı izleyebiliyorsunuz. Absolute Beginner, Beginner, Intermediate, Upper Intermediate gibi seçenekler bulunmakta. Hangi seviyede olduğunuzu düşünüyorsanız, o seviyeye ait videoları izleme şansınız bulunmaktadır. Ayrıca uygulamanın televizyona bağlandığı da söylenmekte veya kanalları ekleme şansımız olduğu söylenmekte fakat hiç denemedim. İstediği paraya rağmen verdiği hizmet çok iyi. F/P.

6- Innovative 101:

145711528_3752076331548253_2076106897367594122_n.jpg

En çok sevdiğin uygulamalardan biri hangisi deseler bu uygulamayı parmakla gösteririm. Ayrıca –Pod101 serisi ile YouTube üzerinde ücretsiz eğitimlerini de bulabilirsiniz. Mobildeki ayrıcalıkları ise maalesef yalnızca 7 gün deneme süresiyle veriliyor ve bu deneme süresince kart bilgilerinizi girmek zorunda değilsiniz. Sonrasında ayda 20 TL vererek dünyalar güzeli hocalardan istediğiniz dilde eğitim alabilirsiniz. Verdiği hizmetin yanında 20 TL’nin kesinlikle lafı edilemez. Dileyen dostlarımız uygulamayı indirip kendileri deneyebilir bir hafta boyunca. Ayrıca web siteleri üzerinden de dersleri takip edebilirsiniz.

7- Cake English:

145771122_3752076448214908_1867380586622641816_o.jpg

Bu uygulama hayatımda gördüğüm en iyi uygulama olabilir. Tek üzüldüğüm nokta, yalnızca İngilizce için hizmet vermeleri. Tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra İngilizceyi diziler, şarkılar veya kısa kesitlerle izleme şansı sunuyor. Aynı zamanda paralel olarak Türkçe karşılıklarını da görüyorsunuz ve kesinlikle robot çevirisi barındırmamaktadır! Aynı zamanda size bir çalışma programı da ayarlamasının yanı sıra diyalog alıştırmaları gibi aktiviteleri de vardır. Ücretsiz olarak önerdiğim uygulama budur.

8- Reverso Context:

145328929_3752076924881527_5712261420625004989_o.jpg

Artık günümüzde klasik sözlüklerin pek bir önemi kalmadı bence. Evet, tamam bir kelimeyi öğreniyoruz da sen benim önüme kemik gibi kelimenin anlamını atar ve cümle kurmamı beklersen bir aptallık olur bence. Böyle uygulamalar bu gibi durumlarda çok ideal oluyor. Kelime ve anlamını doğrudan görmek yerine bir cümle içerisinde görmek daha verimli olacaktır hatta kesinlikle bunu kullanmanızı öneririm klasik sözlüklere nazaran. Doğrudan kelime ve anlamına bakmanız size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Uygulama tamamen ücretsiz denilebilir. Premium versiyonuna geçmeseniz de bir sıkıntı olmayacaktır. Tek puan kıracağım nokta, Türkçenin şu an betada olmasıdır. Betada olmasından dolayı yanlış çevirilerle karşılaşabilirsiniz. İngilizce bilen dostlarımız için bir sıkıntı bulunmamaktadır.

9- Beelinguapp:

145300358_3752077194881500_8278130042938940218_o.jpg

Bu da parasını hak eden uygulamalardan biridir. Nispeten ücretsiz aktiviteleri de bulunmaktadır. Ha keza ücretli aboneliği de çok fahiş fiyatlarda değil. Öğrenmek istediğiniz dilde, anadile sahip olan hocalar eşliğinde metinleri kendi anadiliniz eşliğinde karşılıklı takip edebilirsiniz bu uygulama sayesinde. Mesela Almanca öğrenmek istiyorsunuz. Seviyenizi belirledikten sonra size uygun metni seçip sonrasında hem Almancasını takip ederken aynı zamanda Türkçe karşılığını da görebiliyorsunuz. Uygulamanın en büyük artılarından biri de günlük haberleri de anlık olarak uygulamaya yüklemeleridir. Alanında en iyisi denilebilir. Ayrıca dinlediğiniz metinlerin alıştırmalarını da yapma şansınız var. Verdiğiniz para boşa gitmeyecektir.

10- Tureng sözlük:

144873998_3752077021548184_3452969268144701363_n.jpg

Bu uygulama sözlük olarak zamanında en iyisi denilebilirdi fakat son zamanlarda mobil uygulamasındaki reklamlarından bıktırdı. Reklamları kaldırmak için para ödemiyoruz diye atlanamayan reklamlar da koymazsın şu uygulamaya ya... Reklam konusunda biraz b*kunu çıkarsa da sözlük olarak alanında en iyisi sanırım bu olabilir. Cambridge sözlük ile yarışır. Kelimelerin kaynakları çok sağlam sözlüklere dayanıyor. Ayrıca Türkçe deyimlerin ve sokak ağzı ifadelerin karşılığını Tureng Sözlük sayesinde tam olarak bulabilirsiniz. Eğer İngilizce biliyorsanız EN-DE, EN-FR gibi seçenekleri de bulunmaktadır.

11- Language Learning with Netflix:

144916227_3752077091548177_5080046585334908177_n.jpg

Dağdaki çobanın bile mutlaka bir kere kulağına çalınmış bir uygulamadır kendileri. Daha doğrusu uygulamadan ziyade bir Chrome tarayıcısının eklentisi denilebilir. Uygulama ücretsiz bir hizmet sunmakta fakat aylık 5$ vererek ekstra özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Netflix’in maalesef en büyük dezavantajı, dizide geçen diyaloglar ile alt yazıların birbiriyle uyuşmaması. İngilizce için bu durum göz ardı edilebilir ama diğer dillerde maalesef bu tarz bir sorun var. LLN uygulamasının ücretli versiyonunu kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Kuru kuru dizi izlemek yerine bu eklentiyi kullanarak dizi izlemenizi tavsiye ederim. Bu söylediğim hata uygulamadan kaynaklanmadığı

12- Busuu:

145400913_3752077241548162_5182335603467733464_n.jpg

Benim tecrübelerime göre berbat. Sürüyle alternatifi varken neden bir insan şu uygulamaya para verir ki? Utanmadan yok efendim 20 dili öğrenebilirsiniz diye reklam yapıyorlar kendilerini etrafta. Yok öyle bir şey! Uygulamada sadece İngilizce dilini öğrenmek isteyenlerin verim alabileceğini söyleyebilirim. Diğerleri tamamen fasa fiso. Buna vereceğiniz parayla daha verimli işler yapabilirsiniz. Bu arada üyeler arası yardımlaşma seçeneği mevcut ama gel gelelim kız değilseniz çok bir şey beklemeyin.

13- Voscreen:

146036433_3752077374881482_1110422762437100974_n.jpg

Ücretsiz olması en büyük artısı olmasının yanı sıra arayüzü oldukça sade ve basit. Ama bu durum bana kalırsa bir avantaj değil, bilakis dezavantaj. Uygulamada izlediğin kısa videonun tekrarını izleyemiyorsun sanırım veya ben tam çözemedim uygulamayı. Bu kadar alternatifi varken oldukça geride kalıyor fakat dinleme alıştırmaları için birebir. Fakat gramer çalışmaları maalesef uygulamada bulunmamaktadır. Tercih edilebilir. Arada canım sıkıldığında eğlencesine kullanıyordum.

Okuduğunuz için teşekkürler. Tekrardan bu konunun tecrübelerime dayalı olarak oluşturulduğunu söylemek isterim. Size yanlış gelen düşünceler olabilir, nesnel cümleler yazmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Özet geçmem gerekirse benim de önerdiklerim:

Ücretli olarak: 1- Aba English 2-AC TV 3-Beelinguapp
Ücretsiz: Cake English
Hocam kesinlikle Drops uygulamasını koyun. Muhteşem bir uygulama. Günde 5 dakika veriyor insana az gibi geliyor ama değil. Cidden buradakilerin çoğundan iyidir. Duolingo da can olayı canımı sıkıyor.

Hocam kesinlikle Drops uygulamasını koyun. Muhteşem bir uygulama. Günde 5 dakika veriyor insana az gibi geliyor ama değil. Cidden buradakilerin çoğundan iyidir. Duolingo da can olayı canımı sıkıyor.
Hocam kullandığım uygulamaları koydum sadece :) Hepsinin açıklamasına öznel düşüncelerimi koydum, şimdi onu koyarsam doğru kaçmaz.

Güzel rehber, ben İngilizce öğrenmek için YouTube üzerindeki yabancı kanalları takip ediyorum, bana çok şey kattığını düşünüyorum.

Tureng uygulamasını geçen sene bir udemy eğitimi yorumunda görmüştüm. Yapımcı sırf o eğitimi izleyerek kendini geliştirip yapmıştı, deneme fırsatı bulup beğenmiştim ben de.

Bu listede görünce hem şaşırdım hem de sevindim 😊

Yeni konular

Geri
Yukarı