Dil okunmalı mı?

NyanKa

Hectopat
Yer
Denizli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, lise 2.sınıfım ve bu dönem sonunda bölüm seçeceğiz. Ben sayısal okumakla dil okumak arasında kaldım. Üniversitede Çin dili ve edebiyatı okumayı planlıyorum. Dil öğrenme becerim var. Araştırmalarıma göre maaşları neredeyse aynı (Çince tercüman/çevirmen) ayrıca yanına dil öğrenerek uçakta kabin memuru, çocukluk hayalim, olunabiliyormuş. Sayısalda kendime pek güvenmiyorum. Ama dilde başarılı olabileceğime inanıyorum. Sizce dil okumak mantıklı mı? Ne seçmeliyim?

Ben de ingiliz dili ve edebiyatı okuyorum sevdiğim bir bölüm ama mezun olunca işsizlik/iş seçenekleri anksiyetemi azdırıyor. Dilcilerin kaderi böyle :)

Ülkemizde maalesef dil bölümü ile düzgün iş imkanı az lakin elbette seveceğiniz şeyi okumanız daha mantıklı olur.
Bence mühendislikleri gözden geçir ona göre sayısal geçebilirsin.
İş imkanının az olduğunu düşünmüyorum. Bir çok ilan sitesinde Çince çevirmen aranıyor. Ayrıca İÜ'de Çin dili ve Edebiyatı okuyan birine sormuştum. Henüz birinci sınıf olmasına rağmen çeviri işiyle haftalık 1050tl alıyormuş.
Çin bir ticari dev olduğu için çok fazla tercüman ilanı var. Ayrıca host olabilme seçeneğimde var.

Geri
Yukarı