Dil seçmek mantıklı mı?

Yabancı dilin edebiyat bölümlerinden uzak durun, yazık garibanların tek umudu öğretmenlik, hiçbir şey öğretmiyorlar insanlara, ticari çeviriymiş, basın diliymiş vs. hiçbir şey yok. Edebi çeviri bile yok düz çeviri dersi alıyorlar. Tüm gün yazar ismi, hayatı, akımlar vs. formasyon geçen sene geri gelene kadar Yusuf Yusuf ortalıkta dolanıyorlardı.

Türkiye'deki adı bilinen 3 5 üniversitenin edebiyat bölümleri çok sağlam, binali yıldırım üniversitesinde okunacaksa ben de asla tavsiye etmiyorum gidip öğretmenlik okunmalı. Edebiyata ilgin varsa orada da zaten Edebiyat dersi var 4 dönem.

12 yılda bir dil öğretememeleri çok komik ve üzücü bir durum. Ama diğer branşlarda çok farklı değil. İlkokuldan Lise bitişine kadar yeniçeri ocağıydı fatih sultan mehmetti hep aynı şeyler.

Sorun öğretmenlerde değil, müfredat öğretmemizi istemiyor.

Siz hangi ülkede yaşıyorsunuz arkadaşlar toz pembe bir dünyada gibi yorumlar yapıyorsunuz? Her öğretmen devlete atanmıyor be.

Atanmak isteyip de atanamamış kaç tane İngilizce öğretmeni tanıyorsun?

Hocam iş imkanlarına bakın var mı yok mu siz karar verirsiniz.

İngilizce öğretmeniyim hocam kararımı vermiş gibiyim sanki biraz.

Eminim çok eğelencelidir, devlet okulu desen ayrı dert; özel okullar ayrı.

Tecrübeden konuşuyorum knk merak etme.

Türkiye'deki adı bilinen 3 5 üniversitenin edebiyat bölümleri çok sağlam, binali yıldırım üniversitesinde okunacaksa ben de asla tavsiye etmiyorum gidip öğretmenlik okunmalı. Edebiyata ilgin varsa orada da zaten Edebiyat dersi var 4 dönem.

Sorun öğretmenlerde değil, müfredat öğretmemizi istemiyor.

Atanmak isteyip de atanamamış kaç tane İngilizce öğretmeni tanıyorsun?

İngilizce öğretmeniyim hocam kararımı vermiş gibiyim sanki biraz.

Tecrübeden konuşuyorum knk merak etme.
Aboo, yolunuz açık olsun öğretmenim, umarım mutlu olursunuz.

Zaten biz de onu diyoruz 12 sene aynı şeyi öğretmek sizin için zevkliyse bu sizin tercihiniz.
Öğretmen olmak böyle bir şey değil çok düz açıyla bakıyorsunuz. Seneye öğretmen olacak biri olarak söyleyebilirim ki karşımdaki öğrenciye bir şey öğrettiğimde onun gerçekten anlamasından ve öğrenmesinden aldığım zevkin, hazzın bende çok ayrı bir yeri var. Bu çoğu insanda olmayabilir zaten öyle kişiler için doğru bir meslek seçimi olmaz öğretmenlik.

Türkiye'deki adı bilinen 3 5 üniversitenin edebiyat bölümleri çok sağlam, binali yıldırım üniversitesinde okunacaksa ben de asla tavsiye etmiyorum gidip öğretmenlik okunmalı. Edebiyata ilgin varsa orada da zaten edebiyat dersi var 4 dönem.

Okuduğum yeri söylemekten hiç çekinmedim dediğim gibi karsta bitirdim ben üniversiteyi Fransızca ve İngilizce mütercim tercümanlık hazırlığı başladığım yıl formasyon kalktı dediler(veya 1 yıl sonra 1. sınıftaydı) hayatımda ben öyle bir izdiham görmedim. 4. sınıf İngiliz dili ve edebiyatı bölümü okuyanların feryatları vs. bayılan olduğunu hatırlıyorum. Ağlayanı gördüm benim tüm eğitimim öabt üzerineydi ne yapacağım ben şimdi diye. Birçoğu yıllarca sıkıntı çekti. Sadece benim üniversitem çapında değil Türkiye çapında. Benim girdiğim sene sıralamam 110K'da 19-20k gibi bir şeydi. Sırf dil edebiyat seçmeyeyim diye kendi bölümümü seçmiştim. Bir gün yine kalkacak derler o formasyona, formasyona bel bağlamamak gerek. Benim tecrübe ettiğim bu şu zamana kadar.

Zaten biz de onu diyoruz 12 sene aynı şeyi öğretmek sizin için zevkliyse bu sizin tercihiniz.

Senin İngilizce öğretmenlerin nasıldı bilmiyorum ama öğrencilerimle her hafta farklı materyallerle farklı oyunlar oynamak gayet eğlenceli. Sizin hocanız sanırım tahtaya Subject + V2 yazanlardan ki bu kadar önyargılısınız. Yeni nesile GTM ağırlıklı ders işlememesi gerektiği öğretiliyor.

Okuduğum yeri söylemekten hiç çekinmedim dediğim gibi karsta bitirdim ben üniversiteyi Fransızca ve İngilizce mütercim tercümanlık hazırlığı başladığım yıl formasyon kalktı dediler(veya 1 yıl sonra 1. sınıftaydı) hayatımda ben öyle bir izdiham görmedim. 4. sınıf İngiliz dili ve edebiyatı bölümü okuyanların feryatları vs. bayılan olduğunu hatırlıyorum. Ağlayanı gördüm benim tüm eğitimim öabt üzerineydi ne yapacağım ben şimdi diye. Birçoğu yıllarca sıkıntı çekti. Sadece benim üniversitem çapında değil Türkiye çapında. Benim girdiğim sene sıralamam 110K'da 19-20k gibi bir şeydi. Sırf dil edebiyat seçmeyeyim diye kendi bölümümü seçmiştim. Bir gün yine kalkacak derler o formasyona, formasyona bel bağlamamak gerek. Benim tecrübe ettiğim bu şu zamana kadar.

En nefret ettiğim şey ya, biz 4 seneye yayılmış formasyon dersleri alıyoruz canımız burnumuzdan geliyor o sırada öğretmenlik dışı bölüm okuyan birisi formasyon alıp öğretmen alabiliyor. Bölümün anlamı kalmıyor gerçekten. Neyseki yavaş yavaş kaldırıyorlar bu formasyon işini.

Emekli olana kadar 3 kuruş para alacaksın çünkü ömrün saygısız çoluk çocuğa bağırıp çağırıp bir şeyler ezberletmekle geçecek. Eğitim sistemi varolmayan bir ülkede yaşıyoruz ayrıca.

Bizde istemezdik milletin çocuğuna terbiye verip bize öyle emanet etmesini hocam ama insanlarda anne babalık bilinci bile kalmamış durumda. Öğretmende olmasa millet gerçekten batacak. Öğretmenleri biraz inceleyin hiçbiri mesleğinden veya maaşından şikayet etmez genelde. Mesleğinin şartlarından şikayet ederler. Hele şu veli baskısı son yıllarda çekilecek şey değil. Hiç istemiyorum aslında öğretmenlik ama 2-3 ay kendime vakit ayırabilme olayı şu aralar cazip geliyor kendimi geliştirip daha iyi yerlerde olmak için.

En nefret ettiğim şey ya, biz 4 seneye yayılmış formasyon dersleri alıyoruz canımız burnumuzdan geliyor o sırada öğretmenlik dışı bölüm okuyan birisi formasyon alıp öğretmen alabiliyor. Bölümün anlamı kalmıyor gerçekten. Neyse ki yavaş yavaş kaldırıyorlar bu formasyon işini.

Ben öyle almadım işte son sene formasyon aldım hatta son dönemde sırf o yüzden 1 dönem daha okula gitmek zorundayım. Artema sanki bir kaldırıp bir geri getiriyorlar. Bize bedava vermeseydiler ve bir daha kalkma korkusu aklımda olmasaydı hiç uğraşmazdım formasyonla bu sene zaten fr+ing zorluyor bir de üstüne bizim bölümde 2 bitirme tezi istiyorlar. Çok şükür kazasız atlattık sayılır ama.

Hiç istemiyorum aslında öğretmenlik ama 2-3 ay kendime vakit ayırabilme olayı şu aralar cazip geliyor kendimi geliştirip daha iyi yerlerde olmak için.

Ben de 5 6 sene öğretmenlik yapıp ALES'e girmeyi düşünüyorum sırf eğlence için. Bir bakmışsın Newcastle üniversitesinde yüksek lisans tezi yazıyorsun kim bilir

En nefret ettiğim şey ya, biz 4 seneye yayılmış formasyon dersleri alıyoruz canımız burnumuzdan geliyor o sırada öğretmenlik dışı bölüm okuyan birisi formasyon alıp öğretmen alabiliyor. Bölümün anlamı kalmıyor gerçekten. Neyseki yavaş yavaş kaldırıyorlar bu formasyon işini.
Ben de bunu anlamıyorum neden formasyon alan bizleri sevmiyorsunuz? Kıyaslamak istemiyorum ama edebiyat öğrencileri olarak bizim aldığımız dersler öğretmenliğe göre çok çok ağır. Formasyonu almak da öyle kolay değil 9 tane ders vermemiz gerekiyor ki dediğiniz gibi sizin 4 yılda aldığınız dersleri 2 dönemde vermemiz gerekiyor, veremeyen zaten alamaz formasyonu.

Yavaş yavaş da kaldırıyorlar kısmı doğru değil yeni gelen düzenleme ile artık mezun olma şartı olmadan okurken formasyon alınabiliyor ben de o şekilde alıyorum şu anda.

Geri
Yukarı