Dilci TYT'den Kaç Net Yapmalı?

@SF24 demek ki yanlış çıkarıyorsunuz.

Hocam dalga mı geçiyorsunuz? 1 yanlış yapmanız 118.5 net yapmak demek. Bu net aralığındaki kişilerin çoğu tıp okuyor. Tıpçılarla aynı neti hatta daha üstünü yapan adam gidip YDT'de 65-75 arası yapınca bir yere giremeyecek mi?
Çok saçmaladınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 yanlış 118,75 net demek. Mesajı saçma saçma anlamaya çalışıyorsunuz. Çok istiyorsanız buyurun.

Dilden sınava çok az kişi giriyor. Gerçekten dilci lafını hak eden ise çok daha az. Bu kişilerin sıralaması 4 basamaklı oluyor. 5 basamaklıysanız yeterince iyi değilsiniz. Bu 4 basamaklı olanların bile çok iyileri 4 basamakta kalabiliyor. Bunun sebebi TYT'de çok iyi sonuç alan ve YDT'de dilciyim diye geçinenler gibi 65-70 yapan sayısallar.

Dilde en iyi devlet Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilimi bölümü. 2021'de 67 kişi almış. Giren en iyi kişinin sıralaması 365. Bakın 5-10 falan değil. 365. Özelleri burslu kontenjanları az diye saymıyorum ama onları da sayalım. 3 bölümde 19 kişilik kontenjan var. 4. bölüm Boğaziçi Çeviribilim.

Yarışılan kişiler bunlar. O 10 bin kişinin içinde dolusuyla aslında dil istemeyen kişiler var.

Neden 10 bin diyorsun derseniz, 2021'de YDT'ye 130.491 kişi başvurdu ve 104.917 kişi sınava girdi. Bu 104.917 kişinin 98.641 tanesi İngilizce testine girdi. Ortalama doğru cevap sayısı (net değil, doğru cevap sayısı) 39,05. Bu adamları mı rakip görüyorsunuz? Ortalamanın böyle olması için sınava girenlerin yerlerde sürünmesi gerekiğini anlayacak kadar matematik biliyorsunuzdur herhalde.

İngilizce testine giren 211 kişi tüm soruları doğru yapmış. Sadece YDT hesaplandığında İngilizce testine girenlerden 60 net ve üzeri alan kişi sayısı 3.417. Bunların içinde daha az var ama yine de "aslında dil istemeyen kişiler var". Bunu 50 net yaptığımızda kişi sayısının 12.047 olduğunu da belirtmiş olayım. Sınavın nerelerde zorlaştığına dair güzel bir fikir olmuştur herhalde.

Soruların sadece %62,5 kadarını doğru yapıp 98.614 kişiden 12.047. oluyorsunuz. Tabii TYT de eklenince bayağı bir geriye atıyor ama durum bu. YDT'de zaten olmanız gereken seviye belli. Bir dilci için asıl zor kısım TYT.

Herhalde o lafı anlamayan siz bu kadar bilgiyi kolay kolay sindiremezsiniz diye düşünüyorum. Bu kadarıyla yetinin. Ben yoruldum.

Kimin "saçmaladığını" anlamayacak kadar anlayışlı biri olduğunuzu umuyorum.

Daha günceli olmadığı için 2021 değerlendirme raporu ve 2021 yerleştirme verilerine baktım.

Konu sahibi arada bir foruma giriyor gibi duruyor. Tecrübelerini aktarmasını rica edelim. @Curesto

@SF24 görmediniz galiba. Yoksa bir cevabı bile çok mu görüyorsunuz?

Son düzenleme:
1 yanlış 118,75 net demek. Mesajı saçma saçma anlamaya çalışıyorsunuz. Çok istiyorsanız buyurun.

Dilden sınava çok az kişi giriyor. Gerçekten dilci lafını hak eden ise çok daha az. Bu kişilerin sıralaması 4 basamaklı oluyor. 5 basamaklıysanız yeterince iyi değilsiniz. Bu 4 basamaklı olanların bile çok iyileri 4 basamakta kalabiliyor. Bunun sebebi TYT'de çok iyi sonuç alan ve YDT'de dilciyim diye geçinenler gibi 65-70 yapan sayısallar.

Dilde en iyi devlet Boğaziçi Üniversitesi çeviribilimi bölümü. 2021'de 67 kişi almış. Giren en iyi kişinin sıralaması 365. bakın 5-10 falan değil. 365. özelleri burslu kontenjanları az diye saymıyorum ama onları da sayalım. 3 bölümde 19 kişilik kontenjan var. 4. bölüm Boğaziçi çeviribilim.

Yarışılan kişiler bunlar. O 10 bin kişinin içinde dolusuyla aslında dil istemeyen kişiler var.

Neden 10 bin diyorsun derseniz, 2021'de YDT'ye 130.491 kişi başvurdu ve 104.917 kişi sınava girdi. Bu 104.917 kişinin 98.641 tanesi İngilizce testine girdi. Ortalama doğru cevap sayısı (net değil, doğru cevap sayısı) 39,05. bu adamları mı rakip görüyorsunuz? Ortalamanın böyle olması için sınava girenlerin yerlerde sürünmesi gerekiğini anlayacak kadar matematik biliyorsunuzdur herhalde.

İngilizce testine giren 211 kişi tüm soruları doğru yapmış. Sadece YDT hesaplandığında İngilizce testine girenlerden 60 net ve üzeri alan kişi sayısı 3.417. bunların içinde daha az var ama yine de "aslında dil istemeyen kişiler var". Bunu 50 net yaptığımızda kişi sayısının 12.047 olduğunu da belirtmiş olayım. Sınavın nerelerde zorlaştığına dair güzel bir fikir olmuştur herhalde.

Soruların sadece %62, 5 kadarını doğru yapıp 98.614 kişiden 12.047. Oluyorsunuz. Tabii TYT de eklenince bayağı bir geriye atıyor ama durum bu. YDT'de zaten olmanız gereken seviye belli. Bir dilci için asıl zor kısım TYT.

Herhalde o lafı anlamayan siz bu kadar bilgiyi kolay kolay sindiremezsiniz diye düşünüyorum. Bu kadarıyla yetinin. Ben yoruldum.

Kimin "saçmaladığını" anlamayacak kadar anlayışlı biri olduğunuzu umuyorum.

daha günceli olmadığı için 2021 değerlendirme raporu ve 2021 yerleştirme verilerine baktım.

Konu sahibi arada bir foruma giriyor gibi duruyor. Tecrübelerini aktarmasını rica edelim. @Curesto

@SF24 görmediniz galiba. Yoksa bir cevabı bile çok mu görüyorsunuz?

Yaklaşık 3 gündür 15 konuyla aynı anda ilgilendiğim için bildirim olarak düşmemiş. Etiket ve istatistiki veriler için teşekkür ederim.
2021-2024 arasında yaklaşık 3 sene fark olduğunu düşünürsek bence bu değerlerin 'bir tık değişmiş olma ihtimali mevcut.
Ama dediğiniz gayet doğru.

2024 verileri diye bir şey daha yok. Değerlendirme raporu yayınlamayacağız diye bir açıklama yaptıklarını görmedim ama 2022 ve 2023 için yayınladıklarını da görmedim. Yayınlasalardı da 2024 kasım başı gibi yayınlanırdı.

Veriler değişebilse de genel senaryo bu. 12k/100k olmaz 15k/105k olur. Bir anda 50k/100k falan olmaz.

Geri
Yukarı