Din dersinden muaf nasıl olunur?

Din dersinden öğrenemeyeceğin bir bilgi: Hadislerin kaynağı ikiye ayrılır Sünni ve Şiâ. Hadislere getirdiğin eleştiri saf İslam eleştirisi olmaz. Hadisi kabul eden ekole eleştiri olur.

Hadisleri kabul etmeyenler ve reddedenler ise en basit Kur'aniyyun diye tanımlanır.

Çok güzel bir öneri olarak sana Enis Doko'yu öneriyorum. Akademisyen. Senin din, bilim, mantık, felsefe gibi konularda ufkunu genişleteceğine emini.

İlk başta attığım ifadelere göre beni başka dinde sanmayın Müslümanım :D

Hocam elinizde yasal olarak yapabileceğiniz 2 şey var;

Birincisi ve en basit görüneni : İdare veya rehber öğretmenininiz ile konuşup anlaşmaya çalışmak.

İkincisi : Ailenizle sakince konuşup durumu onlara anlatmaya çalışmak.

İkisini de denemedim, geri de tepebilir. Müslümanım ama öyle pek fazla din konusunu ahlak dışında takan birisi değilim, ahlakına bakıyorum sadece. O yüzden az çok çözüm yolları söylemeye çalıştım.

Yalnız benim için sorun olmaz derseniz din dersinden kaçabilirsiniz ama tavsiye etmem.

Eğer bu 3 şeyi yapamazsanız mecburen dersi eğlenceli geçirmeye çalışacaksınız, başka yolu yok. 18'inizde geldiğinizde dininizi değiştirebilirsiniz.

Yalnız her türlü size bırakıyorum ama başta İslam olmak üzere diğer tüm dinleri araştırmanızı öneririm, aklınıza ne yatarsa onu seçin. Ama bu rahatlık olarak değil, yaşam ile uyumlu olması açısından. Bana göre yaşam ile en uyumlu din İslamiyet, o yüzden Müslümanım.

Din dersinden öğrenemeyeceğin bir bilgi: Hadislerin kaynağı ikiye ayrılır sünni ve şiâ. Hadislere getirdiğin eleştiri saf İslam eleştirisi olmaz. Hadisi kabul eden ekole eleştiri olur.

Hadisleri kabul etmeyenler ve reddedenler ise en basit kur'aniyyun diye tanımlanır.

Çok güzel bir öneri olarak sana enis Doko'yu öneriyorum. Akademisyen. Senin din, bilim, mantık, felsefe gibi konularda ufkunu genişleteceğine emini.

Beni Müslüman'mı yapmaya çalışıyorsunuz. Yoksa önerimi veriyorsunuz?

Beni Müslüman'mı yapmaya çalışıyorsunuz. Yoksa önerimi veriyorsunuz?
"Çok güzel bir öneri olarak" diye başlamışım cümleye. Ek olarak inançtan bağımsız olarak bu şekilde akıl yürütmenin yanlış olduğunu ve nedenini yazmışım.

İlk başta attığım ifadelere göre beni başka dinde sanmayın Müslümanım :D

Hocam elinizde yasal olarak yapabileceğiniz 2 şey var;

Birincisi ve en basit görüneni : İdare veya rehber öğretmenininiz ile konuşup anlaşmaya çalışmak.

İkincisi : Ailenizle sakince konuşup durumu onlara anlatmaya çalışmak.

İkisini de denemedim, geri de tepebilir. Müslümanım ama öyle pek fazla din konusunu ahlak dışında takan birisi değilim, ahlakına bakıyorum sadece. O yüzden az çok çözüm yolları söylemeye çalıştım.

Yalnız benim için sorun olmaz derseniz din dersinden kaçabilirsiniz ama tavsiye etmem.

Eğer bu 3 şeyi yapamazsanız mecburen dersi eğlenceli geçirmeye çalışacaksınız, başka yolu yok. 18'inizde geldiğinizde dininizi değiştirebilirsiniz.

Yalnız her türlü size bırakıyorum ama başta İslam olmak üzere diğer tüm dinleri araştırmanızı öneririm, aklınıza ne yatarsa onu seçin. Ama bu rahatlık olarak değil, yaşam ile uyumlu olması açısından. Bana göre yaşam ile en uyumlu din İslamiyet, o yüzden Müslümanım.
Aynen dediğin gibi ama bağnaz bir inanç yapısına bağlı aileye hiçbir şeyi anlatamaz.

Geri
Yukarı