Din kavramının yanlış anlaşılması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya hakikaten sen ne içiyorsun be birader? Yanlış saymadıysam 31 cümle kurmuşsun bu konuda, hiçbirinde de en ufak bir mantık kırıntısı yok.

Öncelikle insan uydurması inançları elersek din olarak elimizde sadece İslam kalıyor.
Gözlerinle şahit oldun mu İslam'ın uydurma olmadığına?

Dünya üzerinde başka bir din yoktur, Muhammed'i inkar edenler Hristiyan ve Yahudi oluyor ancak bunlar din değildir.
Bu kanıya nereden vardın acaba? :D Ne demek Hristiyanlık bir din değildir ya? Hahahaha.

Günümüz dinsizleri o kadar din var hangisi doğru nasıl anlayacağız diye yanlış bir algıya düşüp yaşamaları için sebepleri bile olmadan yaşıyorlar.
Yaşamın bir sonunun olması bile başlı başına önemli bir sebep yaşamak için.

Özellikle dindarları körü körüne iman etmekle aşağılayan ve kendisini Müslüman olarak tanımlayan insanların davranışlarına bakıp "bu Müslümanlar böyle cahil işte", "bu Müslümanlar terörist, zalim, ahlaksız, çocuk tecavüzcüsü" gibi cümleler kuruyor.
Öncelikle tüm Dünya'da, sonrasında sadece Müslüman ülkelerde olan olayları objektif bir biçimde incelerseniz, neden öyle söylendiğini anlarsınız.

Genellikle kendini dünyada kaliteli bir sınıfa sokan insanların dinsiz ya da dinsiz gibi yaşaması insanlarda bu adam doğruyu biliyordur algısına yöneltir.
Buna katılıyorum maalesef. Dinsiz olup din veya bilim hakkında gram bilgisi olmayan çok insan var şu an. Fakat aynı şekilde teist olup neye inandığını, taptığını bilmeyen de çok insan var.

Gerçek olan; ruh sahibi olmamız ve ruhun ölmeyeceği, bedenin biyolojik olarak ömrünü tamamlaması gibi sonuçlarla canlılığını kaybetmesidir.
Daha önce öldün mü? Nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsun?

Ruh ölür mü? İnsan öldükten sonra ne olacağını düşünüyorsunuz? Sizin bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum.
Bir şey varlığı kanıtlanana kadar yoktur, ki zannımca ruhun varlığı kanıtlanamaz da. Bence insan doğmadan önce ne oluyorsa, ölünce de o olacaktır.

Hepsi bir hepsinin kaynağı aynı ve tek din islamdır. İlk insandan beri islam tek dindir dönemin peygamberine iman edenler Müslümandır.
İsa da Müslümandı yani. Öyle mi?

Din kelimesi değil din kavramı uydurmadır. Din bir meditasyon aracı değildir gerçeğin ta kendisidir. Meditasyonlara din diyemeyiz.
Kendinle çelişiyorsun.

İnsan uydurması inançlardan kastım putperestlik ve tahrip edilmiş kitaplara inananlardır. Kuran-ı Kerim'i tam okumadım ve teoloji profesörü değilim.
E Kur'an'ın tahrip edilmediğinden nasıl bu kadar eminsin?

Her insanın Dünyaya ne için geldiğini ve ne için yaşadığını düşünmesi farzdır.
Ölüm sonrası sonsuz yaşam için mi geliyoruz? Peh.

Cahillik ve terörizm genel olarak gördüğüm senaryo, hep bu cümlelerle insanları aşağılıyan bir grup var ve sözüm onlara. Din bir tanedir başka din olmadığından her inancı din olarak kabul edemeyiz böyle kabul etmek dinin meditasyon ve rahatlama amacı ile oluşturulduğu sonucuna çıkar. Bu son derece yanlış. Kendi bildiğimi doğru sanmıyorum doğru olduğunu biliyorum ve her türlü kanıtlayabilecek bilgiye sahibim. Durum bu, Kur'an ortada iken hala inkar mı edeceksiniz?
368237

Harcadığım zamana yazık ama... Neyse.

Valla açık konuşmak gerekirse ben hayatımda alnımı secdeye koymadım. Dua falan hiç etmem. Merak edip Kuran' ı biraz okudum ama beni bir yaratıcının olduğuna ikna etmedi. Öldükten sonrasında ise çürüyüp gideceğiz gibi. Ruh, cin, peri, şeytan gibi şeyler insan uydurması saçmalıklardan ibaret bence. İnsandan iyisi de kötüsü de yok kainatta.

Neden böyle bir konu açma gereği duydunuz ki? Kime neyi kanıtlamak istiyorsunuz? Açtığınız konu ne felsefi bir tartışma ne de farklı bir şey. İsteyen istediği dine inanabilir. Aksi taktirde zaten 4000 tane din var olmazdı. 🙂

Neden böyle bir konu açma gereği duydunuz ki? Kime neyi kanıtlamak istiyorsunuz? Açtığınız konu ne felsefi bir tartışma ne de farklı bir şey. İsteyen istediği dine inanabilir. Aksi taktirde zaten 4000 tane din var olmazdı. 🙂
Harbiden Darwin bey ya. Ne bu insanların milleti İslam' da İslam diye ibadete zorlama çabası. Ben çok gördüm öyle sözde müslümanı :D En büyük örnek anneannemin amcasının hacca gitmek için anneannemden borç para alıp, geldiğinde ise bir süre sonra anneannemin maddi durumu sıkışınca amcasına verdiği borç parayı istemesi üzerine amcası ve karısının '' Biz o parayı unuttuk gitti, unuttuk gitti '' diyip eliyle kış kış etmesi. Al sana müslüman bak, haccada gitmiş :D Güldürmeyin beni ya :D

Geçen gün yazım yanlışı yüzünden banlanmıştım forum kurallarını incelemem istendi zaman ayırıp okudum.

Forum kurallarında dini-siyasi tartışma yapılmaması yazıyordu...

Din hakkında benimde söyleyeceklerim var fakat forum kuralları buna müsade etmiyor ve yetkilileri göreve çağırıyorum?

Daha çok sayabilirim öyle sözde müslümanları merak eden varsa :)

Öncelikle insan uydurması inançları elersek din olarak elimizde sadece İslam kalıyor. İslam demek Allah'ın en son peygamberine iman eden ve kitaptaki emirlere iman edenlerin grubudur. Dünya üzerinde başka bir din yoktur, Muhammed'i inkar edenler Hristiyan ve Yahudi oluyor ancak bunlar din değildir. Din diye bir kavram esasında tek başına bir kavramdır, kendi arasında alt başlıklara ayrılamaz. Günümüz dinsizleri o kadar din var hangisi doğru nasıl anlayacağız diye yanlış bir algıya düşüp yaşamaları için sebepleri bile olmadan yaşıyorlar. Özellikle dindarları körü körüne iman etmekle aşağılayan ve kendisini Müslüman olarak tanımlayan insanların davranışlarına bakıp "bu Müslümanlar böyle cahil işte", "bu Müslümanlar terörist, zalim, ahlaksız, çocuk tecavüzcüsü" gibi cümleler kuruyor. Genellikle kendini dünyada kaliteli bir sınıfa sokan insanların dinsiz ya da dinsiz gibi yaşaması insanlarda bu adam doğruyu biliyordur algısına yöneltir. Gerçek olan; ruh sahibi olmamız ve ruhun ölmeyeceği, bedenin biyolojik olarak ömrünü tamamlaması gibi sonuçlarla canlılığını kaybetmesidir. Ruh ölür mü? İnsan öldükten sonra ne olacağını düşünüyorsunuz? Sizin bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum.
Hayatımda bu kadar sığ bir mesaj ve düşünce tarzı görmedim çok affedersin ama. Ne demek İslam'ı reddedenler Hristiyan ve Yahudi? Paganlar, Şamanlar, Zerdüştler, kabile dinleri vs. "Yok hacıt biz reddetmiyoruz ama böyle de iyiyiz." mi diyorlar?

Evet sizin gibiler olduğu sürece insanlar daha çok dinden soğuyacaklardır.

Belki de amacınız gerçekten insanları dinden soğutmak için ironi yapmaktır. Umarım öyledir.

Öncelikle insan uydurması inançları elersek din olarak elimizde sadece İslam kalıyor.
Islam dini de insan uydurmasidir. Bu semavi dinlerin hepsi de Sümer, Babil, Mısır ve Zerdüştlük dinlerinden etkilenmiştir birbirlerini kopyalamışlardir. Gerek cennet, cehennem kavramlari olsun gerek din kurallari olsun.

Muhammed'i inkar edenler Hristiyan ve Yahudi oluyor ancak bunlar din değildir.
Muhammed'i inkar eden sadece Hristiyan ve Yahudiler değil. Bunlar din değil demek ayrı bir saçmalık.

Bu Müslümanlar böyle cahil işte.
Keşke öyle olmasaydiniz ama maalesef oylesiniz. Açtığın konu da bunu doğruluyor hiç gücenme.

Genellikle kendini dünyada kaliteli bir sınıfa sokan insanların dinsiz ya da dinsiz gibi yaşaması insanlarda bu adam doğruyu biliyordur algısına yöneltir.
Her dinsiz olan bilgili değil böyle bir anlayışa sahipsen gerekli bilgi birikimine sahip olman gerek. Iyi insan olmak için hiçbir dine ihtiyaç yok. Ateistlerin büyük çoğunluğu bilgili insanlardir ve sizden daha fazla dinlere hakimdirler.

Gerçek olan; ruh sahibi olmamız ve ruhun ölmeyeceği, bedenin biyolojik olarak ömrünü tamamlaması gibi sonuçlarla canlılığını kaybetmesidir.
Ruhun olduğuna dair bir kanıt yok. Diğer tarafa gidip gelmiş gibi konuşma. Ruhun varlığını asla kanitlayamazsin.

Hepsi bir hepsinin kaynağı aynı ve tek din islamdır. İlk insandan beri islam tek dindir dönemin peygamberine iman edenler Müslümandır.
Yahudilik ve Hristiyanlik, Islamdan önce var olan dinlerdi. Kuran da Tevrattan kopyalanma bir kitaptir. Tevratta yukarıda dediğim dinlerden etkilenmiştir. Ilk insanin tabii Adem olduğunu sanıyorsundur sen bu da büyük bir yalan. Ilk Homo cinsi bundan tam 1.9 milyon önce ortaya çıktı, şimdiki insan Homo Sapiens dediğimiz tür ise 200-300 bin yıldır var. Semavi dinlerin tarihi 4 bin yıllıktır, hade 10 bin yıl olsun maksimum. Bu bile kutsal saydığıniz kitapları çürütüyor.

Örneğin Hristiyanlık bir din değildir.
Bunu inandığın din bile reddetmez, aksini iddaa edemez. Hristiyanlık din değil demek nasıl bir akıl tutulmasıdır anlam vermek zor. Kendi kitabinla çelişiyorsun.

Zaman, toplum, peygamber ve kitap değişmiştir.
Peygamberlik bir ortadoğu geleneğidir, başka hiç bir kıtada yok neden acaba? Cevabı çok basit o kitalardaki insanlarla bir kültür münasebeti olmuyordu. Amerika, Avrupa, Asya, Avustralya kitalarinda peygamber diye bir şey yok.

Kuran-ı Kerim'i tam okumadım ve teoloji profesörü değilim.
Tam okumadim hiç okumamışsın bile. Kaç sure kaç ayet olduğunu bile bilmiyorsundur bu açık.

Kendi bildiğimi doğru sanmıyorum doğru olduğunu biliyorum ve her türlü kanıtlayabilecek bilgiye sahibim. Durum bu, kuran ortada iken hala inkar mı edeceksiniz?
Hem Kuranı okumamiş hem kendi düşüncelerinin kesin bir biçimde doğru olduğunu savunuyorsun tam bir zaman kaybısin. Kuran okumayip kuran ortada hala inkar edecek misiniz demekte cehaletin zirve noktasidir. Bu sitede bu kadar sığ, bilgisiz birine ilk kez rastlamadim pes doğrusu.

Din bir tanedir başka din olmadığından her inancı din olarak kabul edemeyiz.
Dünyada binlerde din var hepsi de kendi dinini en din görür basit bir coğrafya meselesidir.

Ha bu arada Allah dediğiniz kavram "EL ve AL" sözcükleri Arapça değildir Babil ve Sümer dillerinden İbranice ve Arapça'ya girmiştir.

"Al ve El” kelimelerinin anlamı Tanrı’dır. Örneğin Babil dilinde, “Ba-al” adlı tanrının adının manası Bağ tanrısıdır. Babil’in meşhur asma bahçelerini korumakla görevli bağ tanrısıdır. Asıl adı ise "Bağ-Al" dır.

Al ve El kelimeleri Yahudilerin Babiller ve Sümerler ile olan kültürel ilişkileri sonucu İbraniceye girmiştir. Arapçaya da İbraniceden geçmiştir.

Kabe'de 360 tane put vardı, bunlardan en güçlüsü ve en yükseğe koydukları ilah ay tanrısı olan Al-İlah (El-İlah)=ALLAH idi. Arapların putlara verdiği isimdi.

368791

Avrupa'da yıllarca kitapları okutulan tıpçılar da Müslümandı. Bugün tıpın, fiziğin temelini atan adamlar da onlardı. Bak sen şuna, gökten indi tabii ki bunlar.

Karalama amaçlı konuşulanları takmıyorum ben. Kişi kendinden sorumludur. Hiçbir din de insanın, bilimle, fizikle, felsefeyle uğraşmasına engel olmaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı