Dine Edilen Küfüre Dava Açmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar bu tip olaylar kamu davasıdır. Şahsa küfür edilmiş olsa kendisi uğraşması gerekirdi ama toplumun belli bir kesimi ilgilendirdiği için suç duyurusunda bulunursunuz ve devletin gerekeni yapmasını beklersiniz. Sizin ilgilenmeniz gereken bir şey yok.

Tam olarak kendimi izah edemedim sanırsam, hakaret benim ağzımdan çıktı karşımdakinin değil. Karşımdaki kişi beni kızdırdı ve ufak tefek hakaretler etti bende canı yanması için Allah'ı kullanıp hafif bir hakaret ettim. Kişi beni savcılığa vereceğini söyledi üzerine bende özür diledim fakat kendi geri adım atmıyor maalesef.

Görselde ilgili maddeyi paylaştım. Savcı seni suçlu görürse kamu davası açılır. Genelde dava açıldığında iyi halden "hükmü geri bırakırlar" yani 5 yıl bir daha suç işleme, işlersen hem bu suçunu hem de yeni suçunu üst üste koyar seni cezandırırım diyor. Fakat, hakimin insiyatifine bağlı olarakta hapis cezasıda verilebilir. Elbette ki ben bu tip haraket içerikli sözlerin bu şekilde hapis cezaları ile cezalandırılmasına karşıyım. En fazla kamu cezası verilebilir. Örneğin; Bir okulda 1 hafta bedava temizlik işleri yapmak gibi. Aslında hiç ceza verilmemeli ama demokrasinin yerinden yeller esiyor. Hakareti doğru bulmamakla beraber, eyleme dökülmeyen ve eyleme teşvik etmeyen sözsel ifadeler bana göre ifade özgürlüğüdür.

Dosya Ekleri

• ss.jpg
    ss.jpg
    44,7 KB · Görüntüleme: 93
Yardımlarınız için teşekkür ederim yapacağımız bir şey yok sinir halimde ağzımdan çıktı öyle abartılı bir hakarette değildi fakat büyük ihtimalle kişi savcılığa verecek çünkü ailesi görmüş hakareti kendisi küçük sanırsam.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı