Dini inanç konuları yasaklansın

Dini inanç konuları yasaklansın mı?

• Evet

• Hayır

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Başlık sahibine ithafen yazdım. Bizim hoşumuza gitmiyor yasaklayın demek yanlış. Ayrıca bu forumda her türlü konu tartışılıyor neresi tam olarak amaç dışı oluyor acaba? Böyle konularda geçen muhabbetler az çok aynı zaten.
Forumun amacı kavga etmek veya nefret edercesine tartışmak değil. Birilerine yardımcı olmak ve saygı çerçevesinde tartışmak. Bu tip din konuları artarsa Sosyal'in diğer forumlardan ne farkı kalır? Sosyal dışındaki çoğu forum din ve siyaset tartışmaları ile tutunmaya çalışan yerler. Burası da bu tip konular ile devam ederse 1-2 yıl içinde böyle olma yolunda başarılı olacaktır. Forumlar hakkında az çok bilgi sahibi olan bir kişi yazılımsal ve donanımsal sorun yaşarsa ilk olarak Sosyal'e gelir. Bu da Sosyal'i gözde ve diri tutuyor.

Her şeyi dine bağlayıp felsefe yapmamızı engelleyen üyeler yasaklanmalı asıl.

Tanrı var mıdır diye konu açıyor adam. Gidiyor kurban bayramına çekiyor konuyu.
Evet. Direkt konulara değil de konuları saptıran üyelere felsefe cezası vermek çok daha mantıklı olabilir.

Benim anlamadığım inanmayan adama zaten inanmadığı bir dini kitaptan örnekler vererek onu inandırmaya çalışmak. Ben daha çok somut kanıtlar sunmaya çalışıyorum. Kavga çıkacaksa yasaklansın ama medeni bir şekilde tartışacaksak neden olmasın. Ben seviyorum siyaset, savaş, felsefe, edebiyat tartışmayı. Ama insanlara da, forumun prestijine de zararı olacaksa yasaklanmalı.

Tartışma çıkmadığı sürece beyin fırtınası olarak gayet değerli konular bence. Tabii her seferinde dinini savunanlar ve onların dinine hakaret eden arkadaşlar sayesinde konular amacından sapsa da çoğu zaman akıl açıcı konular oluyor.

Tartışma çıkmadığı sürece beyin fırtınası olarak gayet değerli konular bence. Tabii her seferinde dinini savunanlar ve onların dinine hakaret eden arkadaşlar sayesinde konular amacından sapsa da çoğu zaman akıl açıcı konular oluyor.
İnandığı dini savunmaktan çok inancını savunmak diyelim ona. Ateist ateistliğini, agnostik agnostikliğini, müslüman ise müslümanlığını. Herkes inandığını savunur. Sen müslümansan veya herhangi bir görüş, bir karşıt görüşüne haklısın demen mantıklı değil, değil mi :)

Ben tanri ile bir dusunce paylaşıyorum. Hiçbir dini hedef almadan, konuya katmadan (konunun altina not bile cekiyorum). Bu dusunce dinlerde ki tanrilardan farkli. Adam geliyor o konuyu dine cekiyor. Ne yapalim? Adam gelip bilim kategorisindeki konuyu bile dine çekiyor. Sinema kategorisinde bile gormustum.

İnandığı dini savunmaktan çok inancını savunmak diyelim ona. Ateist ateistliğini, agnostik agnostikliğini, müslüman ise müslümanlığını. Herkes inandığını savunur. Sen müslümansan veya herhangi bir görüş, bir karşıt görüşüne haklısın demen mantıklı değil, değil mi :)

Tam olarak öyle olması gerekir, katılıyorum. Asıl nokta bu zaten; öyle yapmak yerine birbirlerine hakaret ve aşağılayıcı davranışlar sergileyerek konuyu uzatıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı