Dinler olmasaydı nasıl olurdu?

doppelganger

Decapat
Katılım
21 Kasım 2018
Mesajlar
551
Bana göre dinler olmasaydı dünya daha iyi bir yer olabilirdi. Şu an dini kitaplardan dolayı lanetlenen, cehennemlik görülen milyonlarca kişi var. Aslında dini kitaplardaki kesinlik içermiyor veya insanlar yanlış da yorumlamış olabilir. Bazı kişiler ise dini kendi çıkarlarına göre kullanıyor. Bazıları da insanların yaşantısı eğer dinine uymuyorsa ötekileştiriyor, hakaret ediyor. Peki ya dinler, dini kitaplar olmasaydı bu durum nasıl olurdu?
 

Faik Şahan

Hectopat
Katılım
17 Nisan 2020
Mesajlar
5.454
Makaleler
1
Çözümler
14
Yer
MSÜ

kino

Hectopat
Katılım
28 Nisan 2020
Mesajlar
8.608
Makaleler
19
Çözümler
28
Biraz farklı açıdan da bakmak lazım yalnızca iyi veya kötü yanlarına bakarak odaklanmak yanlış çıkarımlara yol açabilir. Din toplum kurallarının oluşmasında da yer tuttu. En basiti zayıf erkeğin de evlenme ve neslini sürdürme şansına yol açan ibarelerden birisidir. Bu iyi midir kötü müdür tartışılır. Günümüzde hem dini hem de toplumsal kurallardan ötürü çoğu kadın zayıf erkeklerle evlenmek zorunda kalıyor bu da boşanmalara, aldatmalara daha rahat kapı açıyor. Teknoloji ile beraber bu da çatırdamaya başlayan bir sistem gerçi.
 

shidoniki san

Hectopat
Katılım
6 Nisan 2019
Mesajlar
1.316
Çözümler
10
Hocam dinler olmasa insanlar başka bir şeye inanırdı, mesela yarına, zamana, devletin başındakilere, kendilerine, anime kızlarına...
Anime kızları ne alaka?

Dinler olmasaydı, evet dünya daha kötü olurdu.
Dinlerin olması bir bakımdan iyi aslında, insanlar böyle böyle sorgulamayı öğreniyor işte.
 
Yukarı