Dinler olmasaydı nasıl olurdu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

harajukubarbie

Kilopat
Bana göre dinler olmasaydı dünya daha iyi bir yer olabilirdi. Şu an dini kitaplardan dolayı lanetlenen, cehennemlik görülen milyonlarca kişi var. Aslında dini kitaplardaki kesinlik içermiyor veya insanlar yanlış da yorumlamış olabilir. Bazı kişiler ise dini kendi çıkarlarına göre kullanıyor. Bazıları da insanların yaşantısı eğer dinine uymuyorsa ötekileştiriyor, hakaret ediyor. Peki ya dinler, dini kitaplar olmasaydı bu durum nasıl olurdu?

Anarşi dünyaya hakim olurdu ve sonunda muhtemelen bütün insanlık yok olurdu çünkü bir amaç yok. Benim fikrime göre zaten bütün dinler insanlığı dizginlemek için korkuyla bastırıyor ödül olarak da huzurla ödüllendiriyor.

Zaten dinler yüzünden anarşi çıkıyor. İnsanları kutuplaştırıyor.

Dinler olmasaydı diye bir şey olamaz çünkü insanlar; neden, niçin, nasıl ve kim tarafından yaratıldım gibi sorular sorduğu için ortaya din kavramı çıkmıştır. Tanrı dünyada düzenin sağlanması için peygamberleri gönderdi. İnsanlar Tanrı tarafından gönderilen dinleri değiştirdiler. Bütün dinler peygamber kökenlidir. Yani Tanrı ilk peygambere yani Hz.Adem'e (Hz.Adem ilk insan değildir) bir din gönderdi ve bütün dinler bu ilk dinin değiştirilmesi ile ortaya çıktı.

Bana göre dinler olmasaydı dünya daha iyi bir yer olabilirdi. Şu an dini kitaplardan dolayı lanetlenen, cehennemlik görülen milyonlarca kişi var. Aslında dini kitaplardaki kesinlik içermiyor veya insanlar yanlış da yorumlamış olabilir. Bazı kişiler ise dini kendi çıkarlarına göre kullanıyor. Bazıları da insanların yaşantısı eğer dinine uymuyorsa ötekileştiriyor, hakaret ediyor. Peki ya dinler, dini kitaplar olmasaydı bu durum nasıl olurdu?
Savaşlar daha da fazlalaşırdı.

Dünyada hiç ama hiçbir şey değişmezdi, hatta daha kötü bir yer olurdu.
Örneğin tıp biliminin temel taşları mısırda atılmış, neden? Din'ler! Sadece bu örnek bile yeterli.
Ve dinler yada tanrı inancı insanın doğasında olan bişey. Örneğin birbirinden tamamen bağımsız Amazon kabilelerinde de, Avustralyadaki aborjin kabilelerinde de, İskandinav kabilelerinde de dinler var.

Dinler olmasaydı millet birbirini yarını yokmuş gibi kesip biçerdi.

Medeniyeti oluşturan dinler midir yoksa medeniyet mi dinleri oluşturmuştur?

Önce bunu cevaplamak lazım. Ondan sonra bakarız.

İnanacak başka birşey bulurdu insanlar, din insanları bir arada tutmak belirli bir hizada yönetmek için mükemmel bir araç

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı