Dinler ve inanç

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tamam biz ne dersek diyelim boş, yanlış. En iyisi ve en doğrusu sizde, sizin bildiğinizde.
Hayır bizim kendi bilgimizde yeterli değil, artik sizlerinde kalıplaşmış cümlelerden kendinizi kurtarmaniz gerek. Ben dediğim ayetleri uydurmadim bakabilirsin yani ben uydurursam elime ne geçecek sanki. Neyse iyi geceler.

Cevabı olmayan sorular, doğru veya yanlış diyemeyeceğimiz cevaplar. Adı üzerinde inanç. İnandıklarına inanmayanlar, inanmadıklarına inananlar olur daima. Sadece iyi biri ol ve herkes için kabul görmüş doğrulara uymaya çalış, zarar verme.

@BERWAR
Diğer konuya cevap yazarken konu kilitlendi buraya ekleyeyim benzer içerik zaten:

Sizin ciddi anlamda hitabet ve nezaket sorununuz var. Tekrar belirtmekten hicap ediyorum.
Yaşınızı da 24 yazmışsınız ama o yaşlarda olmaması gereken bir kusur.

Gün hesabınız yine yanlış ne yazık ki :)
Evren ve 4 gün bir arada hala yok.

Yaratılış, dünya ve evren hakkındaki teorileri gerçek zannetmeniz zaten sizin açmazınız.

30-40 yıl önce yumurtaya zararlı diyen ve aradan geçen onca zamandan sonra da yumurtayı masum ilan eden de sizin taptığınız bilim. Hatta ünlü bir Türk profesörü çıkıp bunun için özür dilemişti.

Yine benzer şekilde margarini dünyanın en sağlıklı yağı ilan edip, insanlara aslında dünyanın en zararlı yağını satan da bilimdir. İsviçreli bilim adamlarımız. :)

Örnekler çoğaltılabilir.

L. Wittgenstein adındaki filozof der ki : "Meaning is use" yani "anlam kullanımdır."

Örnek verecek olursak, usta, çırağına "Pense!" diye bağırdığında anlarız ki usta, çırağından penseyi istiyor. Hakaret veya başka bir anlam çıkarmak ya cahil işidir ya da art niyet işidir.

Şimdi siz, bu geçen ayetlerdeki kullanımların hangi anlama geldiğini çıkaramıyorsanız bu sizin sorununuzdur benim değil.

Kaldı ki Türkçemizde bile "gün" kelimesinin birçok anlamı vardır. Arapçanın da bu yönden Türkçeden daha zengin olduğunu ifade etmişsiniz zaten.

Bkz: www. tdk.gov.tr
369149

Tevrat'tan almışsa neden Lut peygamberden bahsederken Kuran ile Tevrat çelişir. Tevrat'ta Lut peygamber, şarap içip kendi kızlarıyla ilişkiye girer. Kuranda bu yoktur. Hz. Muhammed alırken neye dayanarak eleme yapılmış peki?

Sonuçta Tevrat'ta da ortak noktalar var ama tamamen zıt olan konular da var. Madem oradan aldı, peki çelişkileri niye?

Hz Muhammed Kuran'ı uydurmuşsa veya kendisi yazmışsa üstelik benzerini getirin diye meydan okuyorsa ve aradan geçen bunca yıla rağmen benzeri yazılmamışsa bu bile onun iddiasında haklılığına delil gösterir.

Kendi kanaatimdir, inanmak zorunda değilsiniz.
Kalın sağlıcakla...

@otoban son derece basit örnekler ile yazmış olsan da yine de farkında olmadan bilimin güzel tarafına değinmişsin. Bilimin en büyük özelliği zaten yanlışlanan teoriler ile daha doğruya ulaşma çabasıdır. Her yanlışlanan teori ile gerçeğe daha fazla yaklaşılır. Her yeni bulgu, başka kapılar açar.

Tereyağ, bal, reçel, yumurta üzerinden tüm bilimi açıklamaya çalışman biraz enteresan olmuş gerçi. Geçtiğimiz birkaç binyıl içinde ortalama insan ömrünü 20 yıldan, 80 yıla (20.YY başından beri iki katına) çıkartan da bilim, şuanda burada bunları yazıyor olduğun teknolojinin ortaya çıkmasını sağlayan da bilim.

Kutsal kitaplar kanunlar ile hikayelerin bir arada anlatıldığı şeyler. Dolayısıyla bugün çok daha geçerli kanunlar, daha tutarlı yazılmış bir sürü hikaye, roman bulunuyor. Demek istediğin kutsal kitap olarak başkasının gelmemiş oluşu ise zaten kitapta son olduğu belirtildiği için yenisini birileri yazsa bile doğal olarak kabul etmemen gerekir. Öyle olsa bugün diğer semavi dinler yaşıyor olmazdı.

Bu tarz konular bir çok kez açıldı ve üzerine konuşuldu. Kutsal kitapların tutarsızlıklarının da ötesinde, gerçek olduğuna dair kendisi dışında hiçbir kanıtı bulunmuyor oluşu bile gayet yeterli.

Yeniden yazmaya üşendiğim için eski bir başlıktan aldığım mesajımı aynen kopyalıyorum:

O zaman ben neden inanmadığımı anlatayım, sen karar ver.

1- Başlangıç Sorunsalı

İnancın en temel savunmalarından biri evrenin bir yaratıcı olmadan kendi başına nasıl var olabileceği üzerinden ilerliyor. Bu bile kendi içinde çok tutarsız bir savunma. Eğer bir şey en temel haliyle kendi başına var olamadan bir yaratıcıya ihtiyaç duyuyorsa, yaratıcı nasıl var oldu? Yaratıcı hep var olabilen bir şeyse eğer bir şeylerin yaratıcı olmadan da var olabildiği sonucu çıkıyor. Böyle bakınca bile bir yaratıcıya ihtiyaç kalmıyor.

2- İnancın Ortaya Çıkışı

Dünyadaki inançlara bakınca, daha en başa dönüp semavi dinlerin bile çok öncesinde insanların yeterli bilgiye ulaşmadığı dönemde bir şeylere taptıklarını görüyoruz. Ateşi görüyor korkuyor ona tapıyor, güneşi görüyor fayda sağladığı için ona tapıyor, şimşekleri görüyor ona tapıyor. En baştan beri korku inancın kaynağı. Bir şeye açıklama getirecek bilgiye sahip değilsen eğer, korkuları yenme adına ona saygı duyuyorsun.

Diğer bir kısmı yakın coğrafyalarda benzer inançlar varken, farklı coğrafyalarda farklı inançların ortaya çıkması. Yağmurun çok yağdığı coğrafyalarda farklı isimli şimşek tanrıları, çok güneşli coğrafyalarda çeşitli isimlerde güneş tanrıları var. Herkes temelde doğa ona ne gösteriyorsa ona inanıyor. Sonrasında bilgi arttıkça artık görünen tanrılar yerini görünmeyenlere bırakıyor. Her ne kadar bilimsel yöntem öyle işlemese bile, görünmeyen tanrıyı doğrulayamadığın gibi yanlışlayamıyorsun da. Zaten korku yüzünden inanma ihtiyacın var, dolayısıyla bilimsel bilgi ile doğrulayamayacağın soyut bir yaratıcı hep orada kalabilir. Zeus'un, Thor'un, Ra'nın kaybolup soyut yaratıcının hala yaşıyor olması bu yüzden.

Son düzenleme:
Tevrat'tan almışsa neden Lut peygamberden bahsederken Kuran ile Tevrat çelişir. Tevrat'ta Lut peygamber, şarap içip kendi kızlarıyla ilişkiye girer. Kuranda bu yoktur. Hz. Muhammed alırken neye dayanarak eleme yapılmış peki?

Sonuçta Tevrat'ta da ortak noktalar var ama tamamen zıt olan konular da var. Madem oradan aldı, peki çelişkileri niye?
Zıt olduğu durumlarin olmasinin nedeni tam olarak Tevratı bilememeleri yüzünden bazi ayetler Tevrat ile zıt düşmüş.

Benzer şekilde Yahudi ve İslam literatüründe (hadis) geçen İbrahim peygamberin karısı Sara'yı ölme korkusu sebebiyle firavuna kardeşim diyerek vermesi,Lut'un kızlarıyla yatması da Sümer yazıtlarındaki hikayelerden evrildiği görülmektedir. Bunları boş savunma yapıyorsunuz sadece.

Evren ve 4 gün bir arada hala yok
Yer 2 günde diyor be adam geriye 4 gün kaliyor illa birlikte mi yazacak. Burada senin anlamama sorunun var. Hac 47 örneğine ne oldu o argümanın da çürüdü. Orada gün ve diğer attığım kelimelerdeki gün kelimesi ayni anlamda kullanılmıştır nokta.
Arapça bu kadar zengin bir dildir, o halde ‘evre/dönem’ anlamına gelen farklı bir sözcük kullanılabilirdi. Mesela sözlüğe baktığımızda, şöyle bir tablo ile karşılaşıyoruz;
evre / safha / aşama -> مرحلة
devir -> نقل
dönem -> فترة
gün -> يوم

Var mı bir benzerlik? Yok. Demek ki Arapça'da "gün" ile "evre', aynı şey değil. Buradan anlıyoruz ki, Kuran’daki "6 gün" ifadesi, bildiğimiz anlamda 6 gün’dür. Yani 144 saat olan 6 gündür. Aksini her kim iddia ederse etsin, yaptığı şey sadece yorum hilesidir.

Muhammed Kuran'ı uydurmuşsa veya kendisi yazmışsa üstelik benzerini getirin diye meydan okuyorsa ve aradan geçen bunca yıla rağmen benzeri yazılmamışsa bu bile onun iddiasında haklılığına delil gösterir.

Bahailiğin kurucusu Mirza Hüseyin Ali (1817-1892),
Mihr Tarikatı İskender Evrenoğlu (Resul iddiası),
saymakla bitmez. Bunlar kendini peygamber ilan etmiştir.

1830'da Joseph Smith 'in Mormon Peygamber olarak geldiğini, yeni Mormon Kitabını getirdiğini de hatırlatalım. Bu da sana ders olsun kimse yazamazmiş yersen tabii.

Demek ki neymiş, peygamber gelmiyor diye bir şey yokmuş, sen gelenleri kabul etmiyormuşsun.

Demek kimse Muhammed'den sonra peygamberlik iddaa edemedi kitap yazamadı mi öyle mi? 1 ay olmadı Iskender Evrenesoğlu kendini peygamber ilan etti, kitabı da Risaletin Nurları demek ki yazilmiyor diye bir şey yokmuş.

Yine benzer şekilde margarini dünyanın en sağlıklı yağı ilan edip, insanlara aslında dünyanın en zararlı yağını satan da bilimdir. İsviçreli bilim adamlarımız. :)
Bilim sizin gibi kendini tekrar etmez sürekli gelişir yeni şeyler öğrenir. Bugün yaşıyorsan bilim sayesinde yaşıyorsun doktorlar, ilaçlar bilim sayesinde var. Insanlarin ömrü uzamışsa bu bilim sayesindedir.

Şimdi siz, bu geçen ayetlerdeki kullanımların hangi anlama geldiğini çıkaramıyorsanız bu sizin sorununuzdur benim değil.
Ne anlama geldiğini açıkça yazdım tezin varsa çürütürsün.

Yaratılış, dünya ve evren hakkındaki teorileri gerçek zannetmeniz zaten sizin açmazınız.
Kurandaki yaratılış saçmalığı Tevrat'tan kopyalanmadir. Kuran da yazıyor bu yaratilış şimdi ise Kurandaki yaratılış hikayesini inkar ediyorsun senin benimsediğin Kuran da yaziyor madem bu yaratılış hadisesi yalan Allah'ın yazdığıni sandığın bir kitapta yanlış olur mu?

Işte bu kadar sahtekarsiniz işinize gelmeyen ayetleri reddedip onlara ne inanıyorsunuz diyorsunuz utanmadan.

@BERWAR
Diğer konuya cevap yazarken konu kilitlendi buraya ekleyeyim benzer içerik zaten:

Sizin ciddi anlamda hitabet ve nezaket sorununuz var. Tekrar belirtmekten hicap ediyorum.
Yaşınızı da 24 yazmışsınız ama o yaşlarda olmaması gereken bir kusur.

Evren ve 4 gün bir arada hala yok.

30-40 yıl önce yumurtaya zararlı diyen ve aradan geçen onca zamandan sonra da yumurtayı masum ilan eden de sizin taptığınız bilim. Hatta ünlü bir Türk profesörü çıkıp bunun için özür dilemişti.

Örnekler çoğaltılabilir.

L. Wittgenstein adındaki filozof der ki : "Meaning is use" yani "anlam kullanımdır."

Örnek verecek olursak, usta, çırağına "Pense!" diye bağırdığında anlarız ki usta, çırağından penseyi istiyor. Hakaret veya başka bir anlam çıkarmak ya cahil işidir ya da art niyet işidir.

Kaldı ki Türkçemizde bile "gün" kelimesinin birçok anlamı vardır. Arapçanın da bu yönden Türkçeden daha zengin olduğunu ifade etmişsiniz zaten.

Bkz: www. tdk.gov.tr
Eki Görüntüle 369149

Hz Muhammed Kuran'ı uydurmuşsa veya kendisi yazmışsa üstelik benzerini getirin diye meydan okuyorsa ve aradan geçen bunca yıla rağmen benzeri yazılmamışsa bu bile onun iddiasında haklılığına delil gösterir.

Kendi kanaatimdir, inanmak zorunda değilsiniz.
Kalın sağlıcakla...
Şuan bilim sayesinde bu mesajı bize ilettiniz. Şuan bilim sayesinde onlarca hayatı kolaylaştıran icatlar var. 1400 yıldır İslam dünyasının yapamadığını 150 yılda Avrupa yaptı.

Ayrıca benzeri getirilebilir. Ben Türkçe olarak çok benzer sure yazabilirim. Arapçasını bilmem ancak sırf bu iş için Arapça öğrenecek halim yok.

Zaten Arapça olarak benzerini getirememiz geçerliyse o halde evrensel bir kitap olmuyor.
Türkiye'de doğduğunu düşünürsek de Müslüman olacaktı büyük ihtimalle. Böyle doğup da Hristiyan, ateist, deist, Yahudi olan yok mu? Var.

Hristiyanlar da veya diğer dinlere mesup olan kişiler de dört dörtlük kitaplarını okumuyor. Ki inandığı kitabı objektik bir şekilde okuyan kişi hayatına düzen vermeye çalışır dinin istediği doğrultuda. Kuru kuru okuyup vermiyorsan yine sorun. E kitabı okumanın da bir manası kalmıyor dediklerine uymadıktan sonra. Çünkü o kitaplarda bunlara uyacaksın diye rica etmiyor, emir ediyor.

Haklısın. Pazar günleri özellikle sabah - öğlen arası sokakta 1 kişi bulamazsın Avrupa'da. Cuma günleri de Müslümanlar camiyi boş bırakmaz. Ancak dinin istediği senden haftada 1 gün 1 saat orayı doldurman değil.

Bugün Avrupa'da biyografi kitapları arasında satılanlar arasında en çok Hz. Muhammed kitapları yer alıyor. Örnek almak için illa dine mensup olmana gerek yok. Hayatını iyi bir ''insan'' olarak sürdürmen yeterli.

Biyografi kitaplarında bir tane tarafsız olanlardan bana gösterebilir misin? Tüm kaynaklar İslam taraflı. Böyle bir şeye güvenemeyiz. Bu "Kavgam" gibi nazi kitapları okuyup Adolf Hitler çok iyi biriydi çok haklı sebeplerle bunu yaptı demekle aynı şey.

Hem Türkçe Kur'an meali, en sahih Buhari gibi hadis kaynakları ve hatta taraflı da olsa biyografi okusak yine Kur'an'daki bazı ayetlerin peygamberin isteği doğrultusunda yazıldığı apaçık belli. Kimisi peygambere başka kimsede olmayan ayrıcalıklar tanıyor kimisi cariyeleriyle olan sorunu ortadan kaldırıyor.

Kur'an meali okumadığınız o kadar belli ki. Okumadığın bir kitabı nasıl savunabiliyorsun acaba? Seni bu forumda defalarca kez gördüm sürekli okumadığın gram bilgin olmayan konularda ileri geri konuşuyorsun. Hatta tehditlerini bile duyduk.

Bir gün içinden gelince (gelmez de) meal okumaya başladığın zaman kitabın içindeki ballandıra ballandıra anlatılmış vahşet dolu işkenceleri okuduğunda yüz ifaden ne olacak acaba onu çok merak ediyorum. Yada savaşa teşvik ayetlerini? Hristiyan Yahudi ve Sabiileri davet etmek için ikna ayetlerini vs.

Neyse okumazsın zaten. Ne desem boş.

Hadi şimdi tehditlerine devam et.

Son düzenleme:
1- Düzgün konuşmayı öğreneceksin.
2- Saldırmamayı öğrenceksin.
3- Karşındakine saygı duymayı öğreneceksin.
Neyse okumazsın zaten. Ne desem boş. İleride çocuğun olunca ona Kur'an kursunda tecavüz ederlerse belki ancak o zaman ufak ufak sorgulamaya başlarsın sen.
Böyle saçma ithamlarda bulunmayacaksın.

Belki sonra takılırsın genç.

1- Düzgün konuşmayı öğreneceksin.
2- Saldırmamayı öğrenceksin.
3- Karşındakine saygı duymayı öğreneceksin.

Böyle saçma ithamlarda bulunmayacaksın.

Belki sonra takılırsın genç.
Sen tehdit ederken bir şey demedik. Şimdi ben mi saygısızlık etmiş oluyorum?

Mesajını raporladım, rahat ol. Ona biraz sonra karar verirler. Ben kimseyi tehdit etmiyorum. Oturduğum yerden birini tehdit edecek yaşta da değilim. Geç bu işleri.

Dediklerine cevap vermeye bile tenezzül etmiyorum tahmin ediyorsundur. Sana inandığınla mutluluklar. Kalbin rahat olsun, iyi insan ol, hizmet et vatanına gerisini boş ver tamam mı. Ama sen benim daha olmamış çocuğuma öyle bir şey söylersen hayatında hiç duymadığın hakaretler yersin benden. O yüzden dikkat et kullandığın cümlelere.

Bu kadar hırslanma, seni de kurtmaryacak beni de kurtmaryacak burada yazdıklarımız.

İşine gelmeyince de mesajı düzenle sen, adamlık seviyen bu kadar.

Mesajını raporladım, rahat ol. Ona biraz sonra karar verirler. Ben kimseyi tehdit etmiyorum. Oturduğum yerden birini tehdit edecek yaşta da değilim. Geç bu işleri.

Dediklerine cevap vermeye bile tenezzül etmiyorum tahmin ediyorsundur. Sana inandığınla mutluluklar. Kalbin rahat olsun, iyi insan ol, hizmet et vatanına gerisini boş ver tamam mı. Ama sen benim daha olmamış çocuğuma öyle bir şey söylersen hayatında hiç duymadığın hakaretler yersin benden. O yüzden dikkat et kullandığın cümlelere.

Bu kadar hırslanma, seni de kurtmaryacak beni de kurtmaryacak burada yazdıklarımız.
Senin başına gelirse demek istedim. Sizin gibiler için ille de tetikleyici gerekiyor sorgulamaya başlamak için. Yoksa henüz var olmayan bir şeye hakaret ettiğim falan yok.

Bir de yaptığını inkâr etme. Önceki silinen konudaki tehditlerini bizzat kendim okudum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı