Direksiyon Sınavı için tavsiye

Önce debraja basarsa ani fren olmaz. İlk frene sonra istop etmesin diye debraja basması lazım.
Hocam afedersiniz ama yıllardır duyduğum en saçma şey bu. Kas hafızası yerine oturmuş bir sürücü debriyaj frene düşünmeden basar zaten. Eğer önce fren sonra durmaya yakın debriyaja basayım derse çocuk panik yapar. Ayakların pedallara olan mesafesi zaten hemen hemen aynı. Yanlış yönlendirmeyin, yanlışa alışmasın.

Ani frene kas hafızası oturmaz. Normal kullanımda zaten frenle durulur, rölanti devrinin altına düşülecekse debriyaja da basılır, genelde debriyaja basıldığında zaten boşa atılır. Yüksek hızda ani frende debriyaja basılmaz.
Ani fren sonrası aracın stop etmesi o kadar da kötü bir şey değil. Ehliyet sınavında çok abartıyorlar. Gerçekte dip fren yapıp duracağınız bir durum olursa insanların %5'i falan sonrasında oluşabilecek ani duruma tepki gösterip aracı hareket ettirebilir. Diğerleri olduğu yerde kalır, panik yapıp stop eder.

İstop bir oyun ismidir. Arabalardan alakasız bir oyundur.

Hocam afedersiniz ama yıllardır duyduğum en saçma şey bu. Kas hafızası yerine oturmuş bir sürücü debriyaj frene düşünmeden basar zaten. Eğer önce fren sonra durmaya yakın debriyaja basayım derse çocuk panik yapar. Ayakların pedallara olan mesafesi zaten hemen hemen aynı. Yanlış yönlendirmeyin, yanlışa alışmasın.

Yanlış yönlendirmeyle alakası yok debraja basarak fren yaparsan mesafe uzar, direk frene basıp arkasından debraja basarsan daha kısa mesafede durur.

Yanlış yönlendirmeyle alakası yok debraja basarak fren yaparsan mesafe uzar, direk frene basıp arkasından debraja basarsan daha kısa mesafede durur.
Hocam ehliyet sınavında ani frenden önce çıkacağı maksimum hız 50 civarı zaten. Bu hızda uzatılan mesafenin de -ki fark edilmeyecek kadar küçük olur- komisyonu rahatsız etmeyeceğini düşünüyorum. Asıl önemli olan panik yapıp arabayı istop ettirmemesi. Zamanla araç kullandıkça ne yapacağını zaten kendi hissiyatına göre anlar ve refleks olarak oturtur. Dediğiniz yüksek hızlar için geçerli, düşük hızlarda böyle bir kurala gerek yok.

Hocam ehliyet sınavında ani frenden önce çıkacağı maksimum hız 50 civarı zaten. Bu hızda uzatılan mesafenin de -ki fark edilmeyecek kadar küçük olur- komisyonu rahatsız etmeyeceğini düşünüyorum. Asıl önemli olan panik yapıp arabayı istop ettirmemesi. Zamanla araç kullandıkça ne yapacağını zaten kendi hissiyatına göre anlar ve refleks olarak oturtur. Dediğiniz yüksek hızlar için geçerli, düşük hızlarda böyle bir kurala gerek yok.

Hocam ben genel kullanım hakkında bilgi verdim orada anlaşamadık sanırım. Yoksa ehliyet sınavında millet 30km hızla gidiyor orada çok önemli değil ama yüksek hızlara çıkarsa debraja basması yanlış olur.

Hocam ben genel kullanım hakkında bilgi verdim orada anlaşamadık sanırım. Yoksa araba sınavında millet 30km hızla gidiyor orada çok önemli değil ama yüksek hızlara çıkarsa debraja basması yanlış olur.
Hocam ben de genel olarak araç kullanmanın katı kurallara bağlı öğretilmesine karşıyım. Bir akrabam direksiyon hocası. Arada konuştuğumuzda sınavlarda en çok kalanların her şeyi kafasına kural edinip analog şekilde uygulayanlar olduğunu söylüyor. Deneyimleyerek ve hissederek öğrenenler sürüş yeteneklerini tam oturtuyor. Ben de aynı fikirdeyim şahsen. Benim isteğim arkadaş sınava kafası rahat girsin. Sinyalleri unutmasın yeter, gerisini halledeceğini düşünüyorum ben. Komisyonlar zaten stres yapıyor insanı, bari kafasındaki kurallar yapmasın. Bu akan trafik için de geçerli bana göre.

Hocam ben de genel olarak araç kullanmanın katı kurallara bağlı öğretilmesine karşıyım. Bir akrabam direksiyon hocası. Arada konuştuğumuzda sınavlarda en çok kalanların her şeyi kafasına kural edinip analog şekilde uygulayanlar olduğunu söylüyor. Deneyimleyerek ve hissederek öğrenenler sürüş yeteneklerini tam oturtuyor. Ben de aynı fikirdeyim şahsen. Benim isteğim arkadaş sınava kafası rahat girsin. Sinyalleri unutmasın yeter, gerisini halledeceğini düşünüyorum ben. Komisyonlar zaten stres yapıyor insanı, bari kafasındaki kurallar yapmasın. Bu akan trafik için de geçerli bana göre.

Ya hocam insan deneyim kazandıkça öğreniyor bu işlerde fazla kasmayacaksın. Önemli olan her konu hakkında bir fikrin olması o panik anlarında insan farkında olmadan birçok şeyi yapabiliyor. Düşünerek yapsan öyle seri yapamazsın.

Ya hocam insan deneyim kazandıkça öğreniyor bu işlerde fazla kasmayacaksın. Önemli olan her konu hakkında bir fikrin olması o panik anlarında insan farkında olmadan birçok şeyi yapabiliyor. Düşünerek yapsan öyle seri yapamazsın.
Hocam biz başından beri aynı görüşteyiz galiba... Gereksiz bir tartışma olmuş kusura bakmayın. Her gün karşılaştığım trafikte sadece düşünerek hareket edip trafiği tehlikeye atan insanlara olan öfkemi biraz buraya yansıtmışım. Onlardan biri değilmişsiniz halbuki. Kusuruma bakmayın tekrardan, iyi forumlar hocam. Sınava girecek arkadaşa da başarılar.

Hocam biz başından beri aynı görüşteyiz galiba... Gereksiz bir tartışma olmuş kusura bakmayın. Her gün karşılaştığım trafikte sadece düşünerek hareket edip trafiği tehlikeye atan insanlara olan öfkemi biraz buraya yansıtmışım. Onlardan biri değilmişsiniz halbuki. Kusuruma bakmayın tekrardan, iyi Sosyaller hocam. Sınava girecek arkadaşa da başarılar.

Hiç problem yok hocam sizde kusura bakmayın güzel forumlar :)

Geri
Yukarı