Dışarda bir şey söylemek için dokunan tipler

@fgunduz090 Şişşt gözlüklü ya da şişko diye seslenmek gerekmiyor. Kırmızı t-shirtlü arkadaşım, uzun boylu bey ya da kahverengi çantalı hanımefendi diye seslenebilirsin. Benim büyüdüğüm "çevrelerde" gayet insani ve kibar betimlemelerle seslenilebildiğini gördüm. Birine bir şeyi betimlerken neden ilk olarak rahatsız olacağı bir özelliği seçtin ki? :)

@fgunduz090 Şişşt gözlüklü ya da şişko diye seslenmek gerekmiyor. Kırmızı t-shirtlü arkadaşım, uzun boylu bey ya da kahverengi çantalı hanımefendi diye seslenebilirsin. Benim büyüdüğüm "çevrelerde" gayet insani ve kibar betimlemelerle seslenilebildiğini gördüm. Birine bir şeyi betimlerken neden ilk olarak rahatsız olacağı bir özelliği seçtin ki? :)

Kronik Türk insanı birader. Herkes kibar mı?

@fgunduz090 Biriyle sosyal iletişim kuruyorsan dikkat etmek zorunda olduğun bazı toplum kuralları vardır. Buna uymayan birine verilecek karşılık da buna göre olur. Mesela bir saatçiye girdin, hoooop birader burası saat tamir ediyor mu diye sorarsan karşılığında hayır yapmıyoruz cevabı alıp kös kös yoluna gidersin. Daha geçen hafta denk geldim bu duruma. Bir garsona saygısızca davranırsan, suçu yokken aşağılarsan yediğin içtiğin şeylerin içinde neler olacağını söylemeye dilim varmıyor. Kısacası sen karşındakini insan yerine koymayıp saygısızca davranırsan karşılığı da saygı görmeyeceğin bir şekilde olur. Benim çocukluğumda okullarda bu kuralları öğreten ders bile vardı.

Yaşadığın ülke o kuralları unutmaya başlamış bir yere döndü diye öyle olmak zorunda değilsin.

Bende toplu taşımada rastlıyorum böyle şeylere yaşlı teyzeler,amcalar binince uyuyor taklidi yapıyorum teyzelerle amcalar beni az öteliyor ve koltuğa oturuyor bu nasıl bi mantık geçen sefer gine aynısını yaşadım ama bu sefer feci sinirlendirdi sürekli (ahh uhh ahahh) şu çocuk kalksada otursam dedi sinirlendim ve ittim kusura bakmayın ama EGO'ya yazcam 100-200 kişilik kadro ile yazı yazarsak bence bi imkan olur 2 tane taktik var
1. Bence bu 60 ve 65 yaş üstüler paralı olsun 75 krş ya da 1 tl para paradır otobüs de 100 kişi varsa koltuktakiler dahil koltuktakilerin hepsi yaşlı (profesörler yaşlıları oturtmayın diyorlar bacakları erimesin diye)
2. Bence otobüsler ayrılsın;Yaşlılara özel bi otobüs kurgulansın artık hangi renk olursa olsun onlar ona binsin.Biz gençler onlar yüzünden rahatsız oluyoruz.
YOKSA ARTIK UYUYOR TAKLİDİ YAPACAM ya da kulaklığı çeksem son ses artık hangi şarkı gelirse ister f*ck desin ister başka şey yavrum sesi kısarmısın dedikleri zaman oralı olmicam.
(Linç ederseniz edin)sıkıntı yok.

@fgunduz090 Biriyle sosyal iletişim kuruyorsan dikkat etmek zorunda olduğun bazı toplum kuralları vardır. Buna uymayan birine verilecek karşılık da buna göre olur. Mesela bir saatçiye girdim, hoooop birader burası saat tamir ediyor mu diye sorarsan karşılığında hayır yapmıyoruz cevabı alıp kös kös yoluna gidersin. Daha geçen hafta denk geldim bu duruma. Bir garsona saygısızca davranırsan, suçu yokken aşağılarsan yediğin içtiğin şeylerin içinde neler olacağını söylemeye dilim varmıyor. Kısacası sen karşındakini insan yerine koymayıp saygısızca davranırsan karşılığı da saygı görmeyeceğin bir şekilde olur. Benim çocukluğumda okullarda bu kuralları öğreten ders bile vardı.

Yaşadığın ülke o kuralları unutmaya başlamış bir yere döndü diye öyle olmak zorunda değilsin.

Maalesef unutmuş olan kesim unutmamış olan kesimden 10 Kat daha fazla yozlaşma aldı başını gidiyor.
Bende toplu taşımada rastlıyorum böyle şeylere yaşlı teyzeler,amcalar binince uyuyor taklidi yapıyorum teyzelerle amcalar beni az öteliyor ve koltuğa oturuyor bu nasıl bi mantık geçen sefer gine aynısını yaşadım ama bu sefer feci sinirlendirdi sürekli (ahh uhh ahahh) şu çocuk kalksada otursam dedi sinirlendim ve ittim kusura bakmayın ama EGO'ya yazcam 100-200 kişilik kadro ile yazı yazarsak bence bi imkan olur 2 tane taktik var
1. Bence bu 60 ve 65 yaş üstüler paralı olsun 75 krş ya da 1 tl para paradır otobüs de 100 kişi varsa koltuktakiler dahil koltuktakilerin hepsi yaşlı (profesörler yaşlıları oturtmayın diyorlar bacakları erimesin diye)
2. Bence otobüsler ayrılsın;Yaşlılara özel bi otobüs kurgulansın artık hangi renk olursa olsun onlar ona binsin.Biz gençler onlar yüzünden rahatsız oluyoruz.
YOKSA ARTIK UYUYOR TAKLİDİ YAPACAM ya da kulaklığı çeksem son ses artık hangi şarkı gelirse ister f*ck desin ister başka şey yavrum sesi kısarmısın dedikleri zaman oralı olmicam.
(Linç ederseniz edin)sıkıntı yok.

Okulların çıkış saatinde hangi il olursa olsun otobüs full doludur. Sanki o zamanı özellikle bekleyip kısır gününe, gezmeye giden yaşlılar var. Bizden yer istiyorlar ve dedikleri ilk şey : '' siz gençsiniz yorulmazsınız '' oluyor. Biz robotuz sanki yer vermeyince mırıldanmaya başlıyorlar ve bir yaşlı bulup dedikodunuzu yapmaya başlıyorlar. Yozlaşmaya kökten çözüm bulmak gerekir geçici çözüm fayda etmez.

@fgunduz090 Bu konuda gayet haklısın. Kişisel haklara saygı göstermeyi ve nezaketi eziklik ya da ana kuzusu olmak gibi gören kesim sayı olarak daha fazla. Sayı olarak fazla olmaları bu durumu kabulleneceğim anlamına gelmiyor, bana nasıl davranılırsa daha da fazlasıyla karşılık vermeye devam ediyorum. Biri iyi niyetle yaklaşıyorsa ondan da iyi niyetli oluyorum, hadsizce yaklaşıyorsa daha da hadsizce karşılık veriyorum. Fiziksel olarak kötü niyetle yaklaşıyorsa ondan da kötü şekilde karşılığını veriyorum, çoğu zaman öyle karşılık vermek de gerekiyor. O yaşına kadar lafla eğitilememiş olan birine kibarca konuşmak hiçbir işe yaramıyor, defalarca tecrübe ettim.

@Rin O ilk yazdığım iletide yaptığım müdahaleyi hangi şartlarda yaptığımı belirtmediğim için herkes en ufak dokunmada yaptığımı zannetti. Bu konuda bende anlatım eksikliği var ama sonrasında da açıkladım fakat hâlâ herkes ilk mesajımdaki dediğime göre karşılık veriyor. Mecburiyet durumunda, mesela kulaklığım takılıyken ya da başka bir şansı olmadığında iyi niyetli bir konuda dokunma durumlarında zaten bir şey demiyorum. Bunun dışında eğer biri bana seslenmeden basit bir dokunuş yaptığında dokunmak zorunda değilsin diyorum, derdini soruyorum ve bir şey için uyarmak istemişse teşekkür edip yoluma bakıyorum. Benim bahsettiğim o dirsekle girdiğim durum direkt olarak arkadan gelen birinin kürek kemiğinden sert şekilde dürtüklemesi, tüm omzunu avuç içine alıp silkelemesi ya da son zamanlarda başıma geldiği gibi elinin tersiyle cebime doğru vurması durumunda oluyor. İyi niyetli ya da kibar birinin böyle bir yaklaşmada bulunduğuna daha 1 defa bile şahit olmadım. Ya para isteyenler öyle yapıyor, ya sigara ve cebindeki "herhangi" bir şeyi isteyenler ya da sana bir şey "satmaya" çalışanlar bunları yapanlar çıkıyor.
Aynen öyle hocam yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.

Peki sana böyle değilde '' Şişşt gözüklü '' yada '' şişko '' gibi tabirlerle seslense hoşuna gider mi? Şahsen benim hoşuma gitmez. Böyle şeyler yerine dokunarak seslense daha iyi.
Alternatifi bu ifadeler mi? Şahsen ben önce "pardon" derim, eğer duymadıysa "beyefendi/hanımefendi pardon" derim. Eğer çok zorda kaldıysam ki kalmamışımdır yıllardır, hafifçe ve rahatsız etmeyecek dokunurum. Dediğim gibi buna ihtiyaç duymadım.

Geçenlerde sosyal medyadan biri bana ağır küfür ve hakarette bulundu. Kendisinin profilini incelediğimde, Japonlardaki kültür ve saygı hakkında bazı paylaşımlarda bulunmuş. Ne kadar ironik değil mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı