Dışarıdan kedi aldım

anılacar

Centipat
Daha fazla  
Merhaba iyi günler dün dışarıda dolaşırken karşıma şans eseri belli ki ev kedisiydi çok temiz bir kediydi dışarıda kalıp dayanabilecek bir halde değildi sağanak yağmur yağıyordu zatem daha önce tekir kedileri gidecek yer bulamayıp apartmanıma sığınan kedilere bakıyordum hava açınca da salıyordum ama bu cins kedi sahibini aradım bulamadım mecburen de ben sahiplendim evde british kedim var 7 aylık tüm aşıları tam parazit aşısı olması gerekiyor şu an gerçi zamanı gelmişti çünkü bu sokak ta kalan kediden biraz uzak tutmaya çabalıyorum fakat izlemem gereken adımları bilmiyorum veterinerim parazit aşısı yapmamız lazım ishal kedi doğal olarak dışarıda kalmış zamanla düzelceni düşünüyorum iyi baktım sürece kedilerin yıkanmaması gerektini biliyorum fakat gelince yıkamak durumunda kaldım parazit aşısını yaptırdıktan sonra tabii kuduz vs varda endişe etmeme gerektiren ez azından diğer kedime hastalık vs bulaşmaz değil mi bundan korkuyorum? Aşı yaptırabilir miyim gerçi onu da bilmiyorum barınakta yok çevremde sahiplenecek biride eğer bakamayacağım bir durumda ne yapmam gerekir bunu da sormak istiyorum? Kedi küçük 3 4 aylık çipi olacağını düşünmüyorum. Şunu da eklemek istiyorum buna benzer bir kedim kaçmıştı ilk başta o sandım ama davranışlarından vs o olmadığını anladım.

Merhaba iyi günler dün dışarıda dolaşırken karşıma şans eseri belli ki ev kedisiydi çok temiz bir kediydi dışarıda kalıp dayanabilecek bir halde değildi sağanak yağmur yağıyordu zatem daha önce tekir kedileri gidecek yer bulamayıp apartmanıma sığınan kedilere bakıyordum hava açınca da salıyordum ama bu cins kedi sahibini aradım bulamadım mecburen de ben sahiplendim evde british kedim var 7 aylık tüm aşıları tam parazit aşısı olması gerekiyor şu an gerçi zamanı gelmişti çünkü bu sokak ta kalan kediden biraz uzak tutmaya çabalıyorum fakat izlemem gereken adımları bilmiyorum veterinerim parazit aşısı yapmamız lazım ishal kedi doğal olarak dışarıda kalmış zamanla düzelceni düşünüyorum iyi baktım sürece kedilerin yıkanmaması gerektini biliyorum fakat gelince yıkamak durumunda kaldım parazit aşısını yaptırdıktan sonra tabii kuduz vs varda endişe etmeme gerektiren ez azından diğer kedime hastalık vs bulaşmaz değil mi bundan korkuyorum? Aşı yaptırabilir miyim gerçi onu da bilmiyorum barınakta yok çevremde sahiplenecek biride eğer bakamayacağım bir durumda ne yapmam gerekir bunu da sormak istiyorum? Kedi küçük 3 4 aylık çipi olacağını düşünmüyorum. Şunu da eklemek istiyorum buna benzer bir kedim kaçmıştı ilk başta o sandım ama davranışlarından vs o olmadığını anladım.
Diğer kedine hastalık bulaşmaz, bakabilecek durumun varsa bak, durum yoksa başka birisine sahiplendir. 3/4 aylık kediye bakamayıp elinden kaçırmışsa birisi daha da bakmasın kediye falan zaten, yani eski sahibi varsa da artık gerek yok, çok sevseydi kaçırmazdı zaten, o kadar kedi baktım daha birisi kaybolmadı kaçmadı.

Hastalığı olabilir. Veterinere götürüp durumu anlatın. Pahalıya patlar biraz ama sevdiyseniz değer.

Evde kedim var dedim gibi küçük kardeşim yüzünden1 kedide kaçırdım hala bu hatayı nasıl düştüm inanamıyorum seviyorum kedileri ama bütçem hiç yok kedim olmasa yine hani aşıları dert etmem hastalık geçirebilecek bir durumu yok görünüyor en azından insanlara elime para geçtikçe yaptırırımdım yine çok büyük sağlık sorunu olmadığı sürece ki şu an yok gözüküyor ama dedim gibi bakabilecek durumda değilim. Dışarıda kalıp ölmesini de istemedim ne yapsam bilemedim.

Evde kedim var dedim gibi küçük kardeşim yüzünden1 kedide kaçırdım hala bu hatayı nasıl düştüm inanamıyorum seviyorum kedileri ama bütçem hiç yok kedim olmasa yine hani aşıları dert etmem hastalık geçirebilecek bir durumu yok görünüyor en azından insanlara elime para geçtikçe yaptırırımdım yine çok büyük sağlık sorunu olmadığı sürece ki şu an yok gözüküyor ama dedim gibi bakabilecek durumda değilim. Dışarıda kalıp ölmesini de istemedim ne yapsam bilemedim.
Kalsın o zaman sizde imkan oldukça baktırırsınız. Garanti olmaya gerek yok diyosanız baktırmasanız da olur.

Diğer kedine hastalık bulaşmaz, bakabilecek durumun varsa bak, durum yoksa başka birisine sahiplendir. 3/4 aylık kediye bakamayıp elinden kaçırmışsa birisi daha da bakmasın kediye falan zaten, yani eski sahibi varsa da artık gerek yok, çok sevseydi kaçırmazdı zaten, o kadar kedi baktım daha birisi kaybolmadı kaçmadı.

Öncelikle dedim gibi ben değil kardeşim kaçırdı elimde olan bir şey değil evde değildim kaldiki kaçan kedi 3-4 aylık değildi gri kediydi 1 yaşına falan girmek üzereydi bu kedi küçük gri kedi 3-4 aylık falan kendim özellikle bakıp besledim evin yolunu öğrettim kedim var özellikle dışarıya kedilerime öğretiyorum ki bu gibi durumlarda geri dönebilsinler dışarıda hayatta kalsınlar. Ve tasma ve çip gibi önlemler alınabiliyor ama bu kedinin sahibi böyle bir önlem almamış benim gibi belki de onunda durumu yoktu bilemem.

Bulaşıyor. Arkadaşım o yüzden kedisini kaybetti.

Evet benim de bir arkadaşım kedisi bu şekilde kaybetti gerçi o sokağa çok salıyordu.

Ve benim sahiplendim kedilerin hepsi sokak kedisi oluyor genelde kaçmaya yeltenmeleri çok doğal öyle dünyanın parasını verip diğer insanlar gibi cins kedi sorunsalım yok dışarıda çok yardıma muhtaç gördüm bir kediye kol kanat geriyorum kalan oluyor giden oluyor dışarı takılıp ara sıra gelen oluyor hepsi canım kanımdır başımın üstünde yerleri var tabii elimden geldince

Son düzenleme:
Hocam sokak kedisi olduğu için bazı hastalıklar taşıyor olabilir tabii ki ama kendi kediniz de genç olduğu için onu çok olumsuz etkilemez diye düşünüyorum. Kuduz olma ihtimali yok gibi bir şey. Yavru hayvanlar kuduza karşı çok güçsüz ve maalesef hemen ölüyorlar. Ama fip(kedi koronasi) gibi hastalıkları olabilir. Ayrı kum kapları kullanın. Veterinere götürünce yine sorun bunu, çipi var mı diye veteriner de kontrol etsin. Birkaç yıl sonra "çocuğumu çaldılar" diye Esra Erola çıkıp senin yeni kedini görebilirsin xd

Hocam sokak kedisi olduğu için bazı hastalıklar taşıyor olabilir tabii ki ama kendi kediniz de genç olduğu için onu çok olumsuz etkilemez diye düşünüyorum. Kuduz olma ihtimali yok gibi bir şey. Yavru hayvanlar kuduza karşı çok güçsüz ve maalesef hemen ölüyorlar. Ama fip(kedi koronasi) gibi hastalıkları olabilir. Ayrı kum kapları kullanın. Veterinere götürünce yine sorun bunu, çipi var mı diye veteriner de kontrol etsin. Birkaç yıl sonra "çocuğumu çaldılar" diye esra erola çıkıp senin yeni kedini görebilirsin xd.

Anladım hocam sağ olun bu bilgilendirici mesaj için biri daha demişti kuduz kedilerde görünme olasılığı az diye fakat parazit taşıma ihtimalinden korkuyorum işte dediniz gibi onu da anca veteriner yardımyla anlarım tekrar teşekkürler sahip konusuna gelirsek bir kontrol ettiririm varsa teslim ederim sonrasında dediniz gibi sorun yaşamamak adına.

Anladım hocam sağ olun bu bilgilendirici mesaj için biri daha demişti kuduz kedilerde görünme olasılığı az diye fakat parazit taşıma ihtimalinden korkuyorum işte dediniz gibi onu da anca veteriner yardımyla anlarım tekrar teşekkürler sahip konusuna gelirsek bir kontrol ettiririm varsa teslim ederim sonrasında dediniz gibi sorun yaşamamak adına.
Hocam parazit aşıları 3 aydan sonra yapılıyor diye hatırlıyorum, yaşına bağlı olarak değişse de muhtemelen diş paraziti var ancak evdeki kedinizin iç dış paraziti düzenli yapılıyorsa onun için endişelenmenize gerek yok. Kuduz ihtimalini tamamen yok sayabilirsiniz. Kuduz kapmış olsaydı bünyesi bunu kaldıramadan ölürdü maalesef

Geri
Yukarı