Discord üzerinden bana T.C. Ve doğum tarihim atıldı

Aga zaten hiçbirşeyin güvenliği kalmadı ama kimlik falan onun elinde yoksa sana dokunamaz bile korkma.

Kimliğim elimde merak etmeyin.

Yani elindeki bilgiyle bir şey yapamaz. Yapsa bile maksimum adresini bilmeleri risk taşıyor. 2015 yılında ana mernis verileri çalındı ve bildiğiniz o dönemki ikametgah adresleri, kişinin T.C. kimlik numarası, anne adı baba adı ve kütük bilgileri gibi şeyler burada yer alıyor. Kolayca internetten bulunabilen bir şey biraz araştırmayla. 55 milyon kişiye ait güncel bilgiler vardı bildiğim kadarıyla 2015 yılındaki veritabanında. Bu çalınma ortaya çıktı fakat maalesef 2019 ve 2020 yıllarının sigorta ve mernis verileri de korunamamış olacak ki onlar da internete düştü. Geçenlerde de 2022 yılına ait en güncel mernıs dataları dolaşmaya başladı. Öyle milyon TL'lere satılan bilgiler de değil bu arada. Önemli olan arada sırada e-Devlet üzerinden giriş yapıp adına açılan hat var mı? İşlem yapılmış mı hiç? Borç durumu gibi bilmediğin şeyleri kontrol etmek. İçini ferah tut tek değilsin, bir şey de yapamazlar.

Hocam sigortanın vs bilgileri yayılmış bunun ile kimlik fotokopisini bulabilirler mi?

Kimliğim elimde merak etmeyin.

Hocam sigortanın vs bilgileri yayılmış bunun ile kimlik fotokopisini bulabilirler mi?
Bulabilirler evet ama yine bir şey yapamazlar. Arada kontrol etmek yeterli. Aksi bir durumda hemen savcılığa başvurup siber suçlar aracılığıyla işlemi durdurursun. Paranoya yapmanın da bir alemi yok. Gayet tüm bilgilerimiz binlerce kişide mevcut.

Bulabilirler evet ama yine bir şey yapamazlar. Arada kontrol etmek yeterli. Aksi bir durumda hemen savcılığa başvurup siber suçlar aracılığıyla işlemi durdurursun. Paranoya yapmanın da bir alemi yok. Gayet tüm bilgilerimiz binlerce kişide mevcut.

Peki şu an güvende miyim?

Arkadaşlar, biri ile konuştum oyundan sonra bu kişi bana doğrum tarihim T.C. Kimlik numaramı attı. Sonra arkadaşlıktan sildi bir şey olur mu?
Zaten senin bildiğin bir şeyi sana atmaları ne kadar ironik değil mi ☠️

Geri
Yukarı