Discord üzerinden işlenen siber suçu nasıl ihbar edebilirim?

Boşuna uğraşıyorsun diyenleri siz hiç kale almayın. @EKAloji hocamın altta dediği gibi başvuruda bulunun.

Mesaj ekran görüntüsü, kişinin profilinin ekran görüntüsü, Discord ID numarası ve mesaj linki ile Cimer, EGM Online vb. siteler üzerinden şikayet alırsanız ve platformu belirtirseniz yapabileceğiniz her şeyi yapmış olursunuz. Ondan sonra zaten kaçma ihtimalleri yok, attığınız bilgiler ile EGM, Discord ile iletişime geçer ve Discord şahısların bilgilerini max. 3sn'de bulup yetkili mecralara iletir.

Sansürleyip paylaştım yukarıda. En az küfür içeren mesaj bu...

Dostum yolladığın SS'ler kanıt niteliği taşımaz Photoshop olmadığını nasıl kanıtlayacaksın?
Bahsettiğim gibi Discord'un verilerinin ABD'den talep edilmesi için ayrı dava açılacak Türkiye cumhuriyeti tarafından ve bir de ulusal dava açılacak bireysel senin tarafından ve karşıdaki reşitse ceza bile almaz ikinizde uğraşırsınız bu işler "hakaret" gibi şeyler için açılmaz genelde çocuk istismarıyla alakalı bir durum olmadığı sürece ABD'deki birimler de Türkiye'deki emniyet de ciddiye almaz ve tüm bunlar minimum 1-2 sene sürer. Tabi ben bunu kanıtlarım şahsı da tespit ederim kendim diyorsan bireysel dava edebilirsin. Onun haricinde hiç değmez.

1619133329997.png

Ahlak kuralları yerel ve değişkendir.

Tabii ki her toplumda nasıl davranmamız gerektiği ile gerçekte nasıl davrandığımız arasında bir ayrışma vardır ancak doğuştan gelen doğruyu yanlışı ayırt etme güdümüzden bahsediyorum. Aile, okul, çevre, din gibi kurumlar aracılığıyla toplum tarafından bireye aktarılan ahlaktan değil.

Dostum yolladığın SS'ler kanıt niteliği taşımaz Photoshop olmadığını nasıl kanıtlayacaksın?
Bahsettiğim gibi Discord'un verilerinin ABD'den talep edilmesi için ayrı dava açılacak Türkiye cumhuriyeti tarafından ve bir de ulusal dava açılacak bireysel senin tarafından ve karşıdaki reşitse ceza bile almaz ikinizde uğraşırsınız bu işler "hakaret" gibi şeyler için açılmaz genelde çocuk istismarıyla alakalı bir durum olmadığı sürece ABD'deki birimler de Türkiye'deki emniyet de ciddiye almaz ve tüm bunlar minimum 1-2 sene sürer. Tabi ben bunu kanıtlarım şahsı da tespit ederim kendim diyorsan bireysel dava edebilirsin. Onun haricinde hiç değmez.
1- İki ülke arasından bahsediyorsunuz ama "ulusal" diyorsunuz, "uluslar arası" olmasın o?
2- Discord, Türkiye üzerinde ofisi olan bir firma.
Attığınız ekran görüntüsü sadece bilgilendirme metni; mahkeme Discord ofisinden isterse ofis de direk ABD merkezinden verileri ister.
3- Reşit olmaması ceza almayacağı anlamına gelmez, çocuk hapishanesine kadar yolu var. Reşit ise zaten ceza alır.
4- Discord mahalle bakkalı değil, log diye bir şey var.
5- Uğraşmaz diye bir şey yok, işleri bu.
6- Siz kimsiniz de şahsı olarak tespit ediyorsunuz? Kafasına göre herkes millete akıl veriyor, herkes milleti hackliyor bir zeki sizsiniz zaten değil mi? Siz kendinizi ne sanıyorsunuz da devletin işini yapacaksınız?
Bu arada, bireysel saldırı yapması suç ve sizin yaptığınız da suça özendirme. :) Dikkat edin şikayet etmesinler, hem Technopat yerel bir firma o kadar da uzun sürmez işlemler.

Gene bilgisi olmadığı halde fikri olan birisi millete akıl veriyor, peh.

Ki Discord'dan veri talep edene kadar 150 tane yol var mesajlara erişmek için. Adam'a bir aranma kararı 2 saat içinde Facebook'dan WhatsApp'a Instagram'dan Tinder'a her şeyini okuturlar.

1- iki ülke arasından bahsediyorsunuz ama "ulusal" diyorsunuz, "uluslar arası" olmasın o?
2- Discord, Türkiye üzerinde ofisi olan bir firma.
Attığınız ekran görüntüsü sadece bilgilendirme metni; mahkeme Discord ofisinden isterse ofis de direk ABD merkezinden verileri ister.
3- reşit olmaması ceza almayacağı anlamına gelmez, çocuk hapishanesine kadar yolu var. Reşit ise zaten ceza alır.
4- Discord mahalle bakkalı değil, log diye bir şey var.
5- uğraşmaz diye bir şey yok, işleri bu.
6- siz kimsiniz de şahsı olarak tespit ediyorsunuz? Kafasına göre herkes millete akıl veriyor, herkes milleti hackliyor bir zeki sizsiniz zaten değil mi? Siz kendinizi ne sanıyorsunuz da devletin işini yapacaksınız?
Bu arada, bireysel saldırı yapması suç ve sizin yaptığınız da suça özendirme. :) dikkat edin şikayet etmesinler, hem Technopat yerel bir firma o kadar da uzun sürmez işlemler.

Gene bilgisi olmadığı halde fikri olan birisi millete akıl veriyor, peh.

1-"ABD'den talep edilmesi için ayrı dava açılacak Türkiye cumhuriyeti tarafından ve bir de ulusal dava açılacak bireysel " yazmışım. Açıkça ulusal ve uluslararası davanın farkını ifade etmişim zaten okuman yok galiba.

2- Türkiye üzerinde ofisi olması verileri Türkiye'de tuttuğu anlamına gelmez. attığım resimde kelime kelimesine verilerimizi ABD'de tutuyoruz yazıyor.

3-
belki alabilir evet ama mesela müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde bile Max 11 yıl hapis cezasına mahkum oluyor çocuklar yani ceza indirimi uygulanackatır tabii ki iyisini bilişim hukuku okuyanlar daha iyi bilir. Psikolog vebilirkişi eşliğinde karar kılınır ona göre verilir.

4- Kayıt tuttuklarını ben de belirttim zaten ancak büyük teknoloji şirketlernin çoğu verilerini ABD de tutuyor diyorum zaten bu yaygın bilinen bir şey zaten sosyla medya yasası bu yüzden çıkarıldı.

5- Hayır işleri bu değildir, Türk mahkemelerinin gerçekten uğraşması gereken terör, cinayet, yolsuzluk gibi konular varken her internette gördüğünüz ironik ya da ciddi ifadeye dava mı açacaksınız? Hukuk zaten masraflı ve yavaş işleyen bir süreçtir.

6-🤣😅 cidden okuduğunu anlayabiliyor musun şüpheliyim.

Herkes milleti hackliyor bir zeki sizsiniz zaten değil mi? Siz kendinizi ne sanıyorsunuz da devletin işini yapacaksınız? Bu arada, bireysel saldırı yapması suç ve sizin yaptığınız da suça özendirme. :) dikkat edin şikayet etmesinler,

Tabi ben bunu kanıtlarım şahsı da tespit ederim kendim diyorsan bireysel dava edebilirsin yazmışım. Neresinde "suça özendirme, bireysel saldırı, devletin işini yapma " ile alakalı bir ifade geçiyor . Belki bir şekilde sorup soruşturup arkadaşlarından vs kimliğini gerçek hayatta tespit edebileceği bir şahıstır manasında yazdım bunu. Çok komiksin ya.

1-"ABD'den talep edilmesi için ayrı dava açılacak Türkiye cumhuriyeti tarafından ve bir de ulusal dava açılacak bireysel " yazmışım. Açıkça ulusal ve uluslararası davanın farkını ifade etmişim zaten okuman yok galiba.

ABD'den talep edilecek dava örnekleri şu şekilde olur örneğin;
Kırmızı bültenle aranan bir terörist henüz elinizde değilse yer tespiti, ortaklık tespiti vs vs. için tespit edilen Discord hesabının verileri devlet düzeyinde istenir. Arkadaşın davası veri isteme davası açılacak kadar komplike değil.

5- Hayır işleri bu değildir, Türk mahkemelerinin gerçekten uğraşması gereken terör, cinayet, yolsuzluk gibi konular varken her internette gördüğünüz ironik ya da ciddi ifadeye dava mı açacaksınız? Hukuk zaten masraflı ve yavaş işleyen bir süreçtir.

İşleri bu, Türk Mahkemelerinin dava seçme gibi bir yetkisi yok. Her Türk vatandaşı dilediği gibi herkesi şikayet edebilir, özgürlük sınırları çerçevesinde her türlü davasını açabilir. Mahkeme bununla ilgilenmek ile yükümlüdür.

Bu arkadaşlara açılacak dava basit bir dava ve çok büyük cezalar çıkacak bir dava değil ancak ceza çıkmasa dahi arkadaşlarda yarattığı korku onlara yetecektir.

Discord verilerini saklama konusuna gelirsek;
Türkiye'de bu tür chat platformlarını konu alan belki de günde 1000 tane dava görülüyordur. Herhangi bir Savcı için, bu verilere ulaşmak 3 satır cümle ve ıslak imza ile yaklaşık 3 saat falan sürer. 1 polis ekibi görevlendirilir, kişinin ikametgahı yaklaşık 10 saniye içinde bulunur. 15 dakika içinde adrese intigal edilir. 30-40 dakikada Cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon, flash bellek vb. Ekipmanlar ele geçirilir. Bilişim suçlarında incelenir. Suçun işlendiğine dair kanıt arama yapacağınız yer belli olduğundan şifre belli ise yaklaşık 15-20 dakika içinde şifre belli değil ve sorgulama yapacağınız kişi CIA ajanı falan değilse 5-6 dakikalık bir sorguda şifreler öğrenilir. Discord üzerinde yapılan inceleme ile de mesajlara ulaşılır. Tut ki mesajları kendinden silmiş olsun. Şikayetçi kişinin mesajlaştığı şahsın IP adresinin tespiti bir siber suçlar polisi için gözleri bağlı yapabileceği bir eylem. İp tespit edilir. Firmaya ulaşılır. Abone bilgilerine erişilir. Şüpheli ile bilgiler karşılaştırılır. Sonuç tutarlı ise, dava dosyasına eklenir. 1 bilemedin 2 duruşmada karar alınır. Kişi adli kontrol şartı ile serbest kalır ve bir daha böyle bir şey yapmayacağına 10'da 9 ihtimalle tövbe etmiş olur sanırım.

Burada siber savaş döndürmüyoruz, fiziksel birkaç müdahale ile ötmeyecek kuş yok.
Veri tespiti istemeden de verilere ulaşım sağlanır.

Kişi yurt dışında ise olay biraz daha uzun sürmekle beraber verilecek ceza da şahıs Uganda'da falan yaşamıyorsa artacaktır.

Şahıs davası açılır (Bu tür kişilerin yaşadığı yoğun bir bölge olduğunu için Almanya'dan örnek vereyim;
Alman hukuk usullerini bilen bir avukat bulursun. Davanı orada açtırırsın. Dava görülür, Türkiye'deki adımların hemen hemen aynısı uygulanır. Dava masrafları ve bir miktar ceza Alman hukukuna göre verilir. Dava sonuçlanır.

Bu işler için sihir yapmaya gerek yok. Her şeyle de devlet uğraşmıyor zaten.

Dostum Discord üzerinden şikayet edebilirsin fakat sadece hesabı kapanacaktır böyle uslanmaz herifler her yerde var alışmak zorundayız böyle şeylere :(

Selamlar. Yaklaşık 10 dakika önce oyundan biriyle tanıştık, profilinde çok absürt bir Discord sunucusunun linki vardı (*****) şeklinde. Ben de şüphelenip sunucuya girdim, konuştuklarınıza dikkat edin değerlere saygılı olsun yazmamın ardından 2-3 kişi senin ben Allah'ını ..... , kitabını ...... , şehidini ...... , bayrağını ...... vb. çok ağır küfürler ettiler. Elimde ssleri, sunucunun adresi, küfür edenlerinin profilleri mevcut. Ne gibi bir şey yapabilirim bu saygısızların başını yakmak için?

Edemezsiniz. İlgilenilmiyor o kadar panelciyle bile, küfürle mi ilgilenecekler?

Geri
Yukarı