DisplayPort to HDMI kablosu ile G Sync desteği aktif olur mu?

1cskndlgr

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Bilgisayarımdaki 1660 Ti ekran kartından sadece HDMI girişli bir monitöre dönüştürücü kablo ile bağlantı sağlarsam.
Yani DisplayPort'u ekran kartına takar, HDMI kabloyu da monitöre takarsam.
* Görüntüde bir sıkıntı olur mu?
* G-Sync aktif edebilir miyim?
(Monitörün FreeSync desteği var. )

Örnek Kablo Linki:

1.gif

Dijital sinyali yine Dijital sinyale dönüştürdüğünüz için arada zaten herhangi bir yeniden işleyici çip olmayacaktır. FreeSync monitörler HDMI ve DisplayPort üzerinden gelen senkronizasyon isteklerini işleyebiliyorlar. Nvidia G-Sync için DisplayPort kullanımını zorunlu tutuyor. Eğer alacağın kabloda aktif bir görüntü işleyici çip yoksa (ki ucuz kablolarda çoğu zaman maliyetleri azaltmak için olmaz) teorik olarak ekran kartından DisplayPort kullanarak G-Sync'in DisplayPort üzerinden konuşturduğun için ve FreeSync HDMI ve DisplayPort çıkışlarını dinlediği için çalışması lazım.
Görüntünüzde kalite kaybedersiniz.
Hayır, dijital sinyallerde kablonun hiçbir kalite işlevi yoktur. İster 1000 TL'lik kablo al, ister 10 TL'lik kablo al. Alacağın görüntü sinyali, kalitesi ve sağladığı bant genişliği aynı* olacaktır.

*: Her iki kablonun da protokol desteği aynı olduğu sürece. Örn: HDMI 2.0

Dijital sinyali yine Dijital sinyale dönüştürdüğünüz için arada zaten herhangi bir yeniden işleyici çip olmayacaktır. FreeSync monitörler HDMI ve DisplayPort üzerinden gelen senkronizasyon isteklerini işleyebiliyorlar. Nvidia G-Sync için DisplayPort kullanımını zorunlu tutuyor. Eğer alacağın kabloda aktif bir görüntü işleyici çip yoksa (ki ucuz kablolarda çoğu zaman maliyetleri azaltmak için olmaz) teorik olarak ekran kartından DisplayPort kullanarak G-Sync'in DisplayPort üzerinden konuşturduğun için ve FreeSync HDMI ve DisplayPort çıkışlarını dinlediği için çalışması lazım.

Hayır, dijital sinyallerde kablonun hiçbir kalite işlevi yoktur. İster 1000 TL'lik kablo al, ister 10 TL'lik kablo al. Alacağın görüntü sinyali, kalitesi ve sağladığı bant genişliği aynı* olacaktır.

Güzel bilgi 👍Teşekkür ederim ilerleyen zamanlarda alırım:)

Bu foruma sayende kaydoldum hocam, yine çok güzel bilgi vermişssin çok teşekkürler.
Bir de sorum var müsait olursan, Freesync 144hz monitorüm var, ekran kartım DP çıkış veriyor monitor de de giriş var hakeza. Kablo alsam G-sync aktive edebilir miyim sence? Monitor LENOVO D24F-10, ekrankartı MSI GTX 1060 Armor.
Çok teşekkürler şimdiden.

Bu foruma sayende kaydoldum hocam, yine çok güzel bilgi vermişssin çok teşekkürler.
Bir de sorum var müsait olursan, Freesync 144hz monitorüm var, ekran kartım DP çıkış veriyor monitor de de giriş var hakeza. Kablo alsam G-sync aktive edebilir miyim sence? Monitor LENOVO D24F-10, ekrankartı MSI GTX 1060 Armor.
Bence aktif edersin ama fark ne kadar olacak onu da yaz mutlaka merak ediyorum :)

Rica ederim, bilgi paylaştıkça çoğalır. Monitöründe DisplayPort çıkışı olduğu için, DisplayPort üzerinden bağlarsan %99 aktif edebilirsin. Eğer monitörün G-Sync desteklenenler listesinde değilse bile nVidia'nın açıklamalarına göre G-Sync'i nVidia Denetim Masası altından elle açabiliyor olman gerek. Ama tabii ki onay listesinde olmadığı için yine de yırtılma gibi durumların olabileceğini belirtiyorlardı.
Güzel bilgi 👍Teşekkür ederim ilerleyen zamanlarda alırım:)
Rica ederim, dediğim gibi uygun fiyatlı, pahalı olmayan bir kablo alıp deneyin. Çalışma ihtimali oldukça yüksek ama eğer çalışmazsa da teoride olduğunu ve pratikte deneme şansımın olmadığını belirtmem gerek. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı