Diyanetin bütçesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Diyanet kapatılsın da ne demek arkadaş? Olmadı direkt camileri yakıp yıkalım tam olsun. Bu kadar bütçe ayırmak yerine doğru ve işlevli hale getirelim demiyor kimse de kapatalım diyor. Forumdakilerin de hükümetten farkı yok bana kalırsa.
Caminin ne faydası var? Diyanetin ne faydası var?

Konu kapanmadan yazayım da sonra uçup gidiyor. Öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kurulmasını sağlayan kişi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Sebebi ise insanların gerçek İslam'ı öğrenmesini, hurafelere, çakma sakallı hacı hocanın eline bakmamasını istemesidir. İlk Diyanet İşleri başkanı olan Rıfat Efendi(Rıfat Börekçi) Milli Mücadele'nin kilit isimlerinden birisi olmuş ve savaş yıllarında dahi İslam'ın doğru anlatılmasına hizmet etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ilk kurulduğunda Türkiye'de her ne kadar Müslümanlar çoğunluk olsa da, büyük bir kesim Hıristiyan ve Yahudi halk da yaşamaktaydı. Bunun için Atatürk, tüm dinlere mensup insanların problemlerini birlikte barış içerisinde çözmek, dış güçlerden gelebilecek ayaklanma ve diğer cumhuriyet karşıtı fikirlerin başını büyümeden kesmek amacını gütmüştür. Çalışanlarının da maaşlarının bizzat hazineden verilmesini istemiş, "Efendiler, yiyiniz, içiniz, geziniz fakat İslam'ı da doğru öğretiniz!" diyerek önemini belirtmiştir. Propaganda aracı olmasını engellemek için adayların meclis tarafından seçilmesi ve seçilen adayların da Cumhurbaşkanı tarafından atanması kararı alınmıştır(2018'de tamamen atamayla gelmesi KHK ile belirlenmiştir). Cumhuriyetin ilk yıllarında sadece devletten maaş alabilen Diyanet ve çalışanları Refah Partisi hükümetinden sonra yüksek bütçelere ulaşmış ve günümüzdeki bütçeleri almıştır. Tarım Bakanlığının bile bütçesinin 30 milyar TL civarında olması sebebiyle bu kadar yüksek bütçe alması eleştirilse de büyük kısmı hac ve umre hizmetlerinde, kitap basımı ve dağıtımında harcanmaktadır. Fakat bu yüksek bütçenin açıklaması olamaz. Madem İslami bir kuruluş, bunları şeffaf bir şekilde açıklamalıdır. Kişisel görüşüm olarak Diyanet İşleri şu anki haliyle referans alınabilecek bir kurum da değildir.

Bildiğiniz gibi Diyanet adındaki gereksiz kurumun 12,9 milyar lira bütçesi var. Diyanetin ülkeye ne faydası var? Tek yaptıkları millete namaz kıldırmak. Namaz kıldırdıkları için 12,9 milyar lira alınır mı? Dini hurafe merkezine 12,9 milyar lira verilir mi? Türkiye'nin cumhurbaşkanı olsam ilk yapacağım şey, Diyaneti kapatmak olur. Sol elle yemeği şeytan yer diyen bir kurum. Tabi ki dini dayanakları var.

Ben normal bir ülkeye göre fazla görmüyorum gerçekten de iyi bir şekilde kullanılırsa ama ne yazık ki bana çok doğru kullanılmıyormuş gibi geliyor e ülkenin ekonomisi de malum bu yüzden bence biraz daha düşürülebilir ama diyanet gerekli.

İnsanların rahatça ibadet edebilmesi de batıyor galiba sana. Senin ne faydan varmış acaba?
Evinde ibadet etsinler veya kendi aralarında para toplayıp onlar cami yapsınlar. Neden dini ihtiyaçlarını Devlet'e karşılatmak istiyorlar? Herkesin gözünün içine cami, tesettür sokarsan sekülerizm yaşanamaz.

Evinde ibadet etsinler veya kendi aralarında para toplayıp onlar cami yapsınlar. Neden dini ihtiyaçlarını Devlet'e karşılatmak istiyorlar? Herkesin gözünün içine cami, tesettür sokarsan sekülerizm yaşanamaz.
Peki direkt olarak İslam'ı Türkiye'den atmak nasıl fikir? İnan bana, şu anki hükümetten daha da kötü bir düşünce yapın var. Herkesin gözünün içine cami sokmak nedir ya? Resmen Müslümanlar yaşamasın, ibadetlerini yapmasın diyorsun. Kendi paralarıyla cami yaptırsınlarmış, bu kısma da sadece gülüyorum. Umarım bu kirli zihniyetini değiştirirsin.

Peki direkt olarak İslam'ı Türkiye'den atmak nasıl fikir? İnan bana, şu anki hükümetten daha da kötü bir düşünce yapın var. Herkesin gözünün içine cami sokmak nedir ya? Resmen Müslümanlar yaşamasın, ibadetlerini yapmasın diyorsun. Kendi paralarıyla cami yaptırsınlarmış, bu kısma da sadece gülüyorum. Umarım bu kirli zihniyetini değiştirirsin.
Bu fikirlerimi tekrar düşüneceğim :(

10 yıl sonra azınlık olcaksınız zaten. Yaptırdığınız gereksiz camiler bomboş olacak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı