Dizüstü Bilgisayar Nasıl Etkili Soğutulur?

mami1234

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Fan temizliğini ve bakımını yaptığım 3.5 yıllık bir laptop var, bataryası sağlam olmasa yüzüne bakılmayacak halde. Fan olarak XIGMATEK marka bir fan var altında. Yinede ısınmayı engelleyemiyorum ne yapmalıyım? 1-2 saat kullanımın ardından CPU 86-87 dereceye çıkabiliyor. Bu cihazı nasıl daha iyi soğutabilirim? Soğutma için 50-60 TL kadar harcama yapabilirim.

Sadece fan temizliğimi yapıyorsun yoksa termal macunlarıda yeniliyor musun ? Eğer macun yenilediğin halde çok ısınıyorsa fanı/fanları değiştirmekte sorunu çözebilir.

4 yıllık bir şey var bende. Arkası açılamıyor, hiçbir şekilde 4 yıldır temizlenmedi. Yavaş yavaş çöküyor. Bu dizüstülerin bir ömrü oluyor sonra yavaş yavaş çöküyorlar. Kaliteli vakumlu bir fan alabilirsin ama ne kadar götüreceği tartışılır.

Fan temizliğini ve bakımını yaptığım 3.5 yıllık bir laptop var, bataryası sağlam olmasa yüzüne bakılmayacak halde. Fan olarak XIGMATEK marka bir fan var altında. Yinede ısınmayı engelleyemiyorum ne yapmalıyım? 1-2 saat kullanımın ardından CPU 86-87 dereceye çıkabiliyor. Bu cihazı nasıl daha iyi soğutabilirim? Soğutma için 50-60 TL kadar harcama yapabilirim.

Şimdi size şaka gelir ama benim arkadaşım laptopun altına kare tip raks vantilatör koydu :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece fan temizliğimi yapıyorsun yoksa termal macunlarıda yeniliyor musun ? Eğer macun yenilediğin halde çok ısınıyorsa fanı/fanları değiştirmekte sorunu çözebilir.
Termal macunu da yeniledim ama sıcaklığı engellemiyorum bir türlü. İşin kötü yanı ise şurada laptopumun ızgarası sağda. Fare de sağda durduğu için elim yanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal Macunuda yeniledim ama sıcaklığı engellemiyorum bir türlü. İşin kötü yanı ise şurda laptopumun ızgarası sağda. Farede sağda durduğu için elim yanıyor.
Macuna rağmen ısınıyor ise fanların artık miladı dolmuş. Laptop fanları uygun fiyata satılıyor diye hatırlıyorum biraz araştırarak bulabilirsiniz. Değiştirmenizde fayda var. Sağdan hava üfleme olayı biraz sıkıntılı Toshiba sanırım laptobun ben bir onlarda denk geldim o olaya. Ona da çözüm olarak havayı yönlendirme amaçlı mukavvadan yapacağın ufak bir hava tüneli ile onu arka tarafa doğru üfletebilirsin.

Şuan sadece Chrome açık CPU sıcaklığı 65 derecelerde geziniyor. Bilgisayar açık duralı 30-35dakika oldu bence hiç normal değil ve sıcaklık gittikçe artıyor. Sanırım laptopumun fanını değiştirmem gerek. :/

Bugün ilginç bir şey fark ettim. Laptopun ızgara kısmından yanık kokusu geliyor.

Aleti düzgün biçimde söküp tekrar temizle ve tahliye-besleme fanlarını değiştirmeni tavsiye ederim. (y)
Zaten standart laptop sorunudur "ısınma" yalnız bazı firmaların Gaming modelleri ve Monster laptoplar hariç. Monster ağır ve pahalı ama hakkını da veriyor hani. (y)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı