Dizüstü RTX 2060 voltaj düşürme nasıl yapılır?

• Konuyu başlatan m3c
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 841

m3c

Hectopat
Dizüstü cihazımda bulunan ekran kartı ile işlemci birbirlerine yakın oldukları için ekran kartı sıcak olduğunda işlemciye de ekstra olarak ısı gidiyor. Bu da oyunlarda işlemcinin frekansını düşürmesine sebep oluyor. Ekran kartını voltajını düşürerek bir nebze daha soğuk kullanmak istiyorum. İnternetten videolar izledim ama hiçbir şey anlamadım. MSI Afterburner indirip kurdum, alttaki görüntüde ne gibi değişiklikler yapmam gerek?

1636402650267.png

Son düzenleyen: Moderatör:
nvdia inspector kullanmalısın
bu linkten indirebilirsin
youtube tan izleyeceksende baslık olarak overclock yapma yaz orda görürsün zaten voltajı

Afterburnerde doğru ekranı bulmuşsun hocam. Bu ekranda gözüken noktalardan soldan 1500 veya 1600 mhz ye denk gelen noktaya tıklayın daha sonra ctrl + L y basın daha sonra afterburner ekranından tik işaretine tıklayıp bu ayarı uygulaman gerek. Tabi afterburner genel ayarlarından voltaj kontrolünü açman lazım ayarların uygulanması için. Bu ayarı yaparsan gpu daha az volt çekeceğinden daha az ısınır. Yalnız ufak performans kayıpları yaşayabilirsin. Oyunlarda fps biraz düşebilir. Ama aşırı düşüş olmaz.

@doctorfabulous arkadaşın da dediği gibi voltaj düşürmek yerine macun değişimi gerekirse fan değişimi veya başka çözümlerde aranabilir soğutma için. Çünkü buna göre üretiliyor makineler gerektiğinde yeterince soğutabilsin diye. Voltaj düşürmek işini çözecektir ama Gpu nu tam kapasite kullanmaktan feragat etmek bana mantıklı gelmiyor açıkçası. Tabi tercih meselesi.

@doctorfabulous arkadaşın da dediği gibi voltaj düşürmek yerine macun değişimi gerekirse fan değişimi veya başka çözümlerde aranabilir soğutma için. Çünkü buna göre üretiliyor makineler gerektiğinde yeterince soğutabilsin diye. Voltaj düşürmek işini çözecektir ama Gpu nu tam kapasite kullanmaktan feragat etmek bana mantıklı gelmiyor açıkçası. Tabi tercih meselesi.
Kaliteli bir macun sürmeme rağmen işlemci oyunlarda 2-3 dakika sonra termal darboğaz sıcaklıklarına ulaşıyor. :(

Kaliteli bir macun sürmeme rağmen işlemci oyunlarda 2-3 dakika sonra termal darboğaz sıcaklıklarına ulaşıyor. :(
İsterseniz ASUS GPU Tweak 2 ile sıcaklığı sınırlayabilirsiniz.
İşlemci demişsiniz. İşlemci içinde QuickCPU ile frekans sabitleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Kötüymüş üzüldüm. Üstte belirttiğim çözümü deneyebilirsin istersen. Gpu ya Under Volt yaparak çok daha düşük sıcaklıklar elde edebilirsin. Tek kaybın oyunlarda ufak fps düşüşleri.

Geri
Yukarı