"DLSS 3.7: Artan Kalite ve Performans İle Yeniden Tanıtıldı"

Sözde kalite artıyor ama Death Stranding ve Cyberpunk dışında 1080p'de iyi çalıştığına denk gelmedim. Hele de God of War ve RDR2 de rezildi. Bu teknolojiler 1080p'de kullanılabilir değil. 2K'da kullanılabilir. 1080p'de zaten 1080p çok yüksek bir çözünürlük değil, bir de daha altında renderlayınca iyice çamur oluyor görüntü. 2K'da iyi olacaktır muhtemelen ama bildiğiniz gibi 2K'da 4070 altı kurtarmıyor. 4070'im olsa hiç açmam bu teknolojileri de. Yani bence hala çok yolu var. "FPS'inizi 2-3 kat arttırıyor ve görüntüyü harika yapıyor!" diyen sponsorlu içerik üreticilerini pek takmamak gerek.
1080p kullanan biri olarak doğru söylüyorsunuz.

1080p kullanan biri olarak doğru söylüyorsunuz.
Kesinlikle. YouTube'da diyorlar yok bedavadan FPS falan. Bedavadan FPS diye bir durum yok. Frame Generation nasıl çalışıyor bilmem ama DLSS için konuşmak gerekirse 1080p'de içinden geçiyor görüntünün. Verdiği FPS de 10 olursa şükredersin o kadar az. Değmiyor görüntü kaybına. (Balanced için konuşuyorum. Yoksa performansta 10 FPS'ten fazla verir de Allah korusun bizi DLSS performans modundan.) Kalite modu ise genellikle ne FPS'i ne de görüntüyü değiştirmiyor, hatta görüntüyü bozduğuna çok rastladım. Şahsen RTX 4060 vs. almak yerine de az daha koyup 7700XT alırım. NVIDIA alsam 4070 altı almam onda da DLSS cart curt ile işim olmaz zaten 2K monitör ile keyfime bakarım. Daha çok yolu var bu teknolojilerin.

Can Sungur mesela GFN sponsoru bilirsiniz, adam DLSS vs. de övüyor yok bedavadan FPS falan. Ama adam bir yayınında gitti "İmkanım varsa DLSS kapatırım hiç açmam." dedi. O sponsorlu içerik üreticileri bile kullanmıyor bu teknolojileri 1080p'de.

@LegendaryDevilHunter DLSS kalite + Frame Generation + daha güçlü kart. En temizi budur 1080P için. Ben 4070'le 1080P'de RT/PT açacaksam yanına DLSS kaliteyi de koyuyorum rahatsız etmiyor, ki aslında RT/PT'yi DLSS olmadan kullanmak biraz problemli çünkü çok fazla keskinlik yaratıyor yansımalar.

Balanded, performance gibi ayarlar ancak 2K/4K monitörünün çözünürlüğü abartılı değilse işe yarıyor. Yoksa 34inç 2K kullanan kişi de rahatsız olur kaliteden daha düşük ayarlarda.

@kino kesinlikle. Kalite bende biraz görüntüyü bozuyor bazen ama genellikle aynı kalıyor. (Daha kaliteli yaptığı kocaman bir yalan.) PT ve RT açmadığım için ve pek de işim olmadığı için bilmiyorum o konuyu. RT ve PT kaybettiğim FPS'e değmez bence. 4070 Ti altı bir kartta açmazdım şahsen. 4070 Ti'da da FG ile açardım muhtemelen. FG de ilginç bir teknoloji gibi duruyor ama hala onun da yolu var gibi. Siz ne düşünüyorsunuz 40xx kullanıcısı olarak FG hakkında?

@kino kesinlikle. Kalite bende biraz görüntüyü bozuyor bazen ama genellikle aynı kalıyor. (Daha kaliteli yaptığı kocaman bir yalan.) PT ve RT açmadığım için ve pek de işim olmadığı için bilmiyorum o konuyu. RT ve PT kaybettiğim FPS'e değmez bence. 4070 Ti altı bir kartta açmazdım şahsen. 4070 Ti'da da FG ile açardım muhtemelen. FG de ilginç bir teknoloji gibi duruyor ama hala onun da yolu var gibi. Siz ne düşünüyorsunuz 40xx kullanıcısı olarak FG hakkında?

RTX 4070'i 1080P'ye attığın vakit RT/PT sıkıntı olmuyor CP77'yi PT+DLSS+FG ile 90 FPS altına düşmeden oynursun bu da yeterli bir akıcılık. Keza Alan Wake 2'de de 60 FPS altına inmiyor, o oyun da ağır olduğu için 120 FPS de oynasan bile çok fark etmiyor.

FG oldukça güzel bir teknoloji, en azından NVIDIA kanadında. AMD FG'yi ise şu Robocop oyununda denemek istedim yani rezaletti. Tabii insanlar modların daha iyi olduğunu, yapımcıların kötü eklediğini de söylüyorlar.

Kesinlikle. YouTube'da diyorlar yok bedavadan FPS falan. Bedavadan FPS diye bir durum yok. Frame Generation nasıl çalışıyor bilmem ama DLSS için konuşmak gerekirse 1080p'de içinden geçiyor görüntünün. Verdiği FPS de 10 olursa şükredersin o kadar az. Değmiyor görüntü kaybına. (Balanced için konuşuyorum. Yoksa performansta 10 FPS'ten fazla verir de Allah korusun bizi DLSS performans modundan.) Kalite modu ise genellikle ne FPS'i ne de görüntüyü değiştirmiyor, hatta görüntüyü bozduğuna çok rastladım. Şahsen RTX 4060 vs. almak yerine de az daha koyup 7700XT alırım. NVIDIA alsam 4070 altı almam onda da DLSS cart curt ile işim olmaz zaten 2K monitör ile keyfime bakarım. Daha çok yolu var bu teknolojilerin.

Can Sungur mesela GFN sponsoru bilirsiniz, adam DLSS vs. de övüyor yok bedavadan FPS falan. Ama adam bir yayınında gitti "İmkanım varsa DLSS kapatırım hiç açmam." dedi. O sponsorlu içerik üreticileri bile kullanmıyor bu teknolojileri 1080p'de.
Ben mecburiyetten açıyorum DLSS'i ki onda bile her zaman kalite'ye alırım. Nedendir bilmiyorum ama benim gözlerim çamur görmüyor eğer gerçekten ekrana yaklaşırsam görüyorum ki o kadar yaklaşmayayım bir zahmet yani kısaca benim için sorun olmuyor tabii şikayetinizi çok iyi anlıyorum bu teknolojilerin daha 40 fırın ekmeği yemesi lazım. Şunu'da ekleyeyim dediğiniz gibi Cyberpunk gibi DLSS'i iyi entegre etmiş oyunlar'da var. Az önce oyundan çıktım sıfırdan oynamak istedim ve başladım mod kurmaya kurarken FSR3 modunu kurdum ve DLSS ile beraber bir çamurluk sezmedim lakin AMD'deki abiler şu pikselleşmeyi çözemedikleri için biraz bile detayına inmeye kalksam vay anam vay RE-ZA-LET.

RTX 4070'i 1080P'ye attığın vakit RT/PT sıkıntı olmuyor CP77'yi PT+DLSS+FG ile 90 FPS altına düşmeden oynursun bu da yeterli bir akıcılık. Keza Alan Wake 2'de de 60 FPS altına inmiyor, o oyun da ağır olduğu için 120 FPS de oynasan bile çok fark etmiyor.

FG oldukça güzel bir teknoloji, en azından NVIDIA kanadında. AMD FG'yi ise şu Robocop oyununda denemek istedim yani rezaletti. Tabii insanlar modların daha iyi olduğunu, yapımcıların kötü eklediğini de söylüyorlar.
Az önce FSR3 modlu Cyberpunk'tan çıktım bazı yerlerde akıcılığı hissedemiyorum ama insanların dediği gibi modlar kat kat iyi.

Yazdığım bu haberin bu kadar tutacağı aklıma dahi gelmezdi :D

Dlss e yüklenmek saçma. Bu işin mantığı çözünürlük düşürme sen 1080p de kullanıyorsan ve açarsan tabi ki çamur olur. En aşağı 2k monitörde kalite açılmalı o zaman dlss ne anlıyorsunuz. Rtx 4080 ile 3440x1440 çözünürlük dlss kalite, fg açık mükemmel.

Yeni konular

Geri
Yukarı