"DLSS 3.7: Artan Kalite ve Performans İle Yeniden Tanıtıldı"

Bu sırada basit yazılımlar ile FSR Frame Generation modu yapan normal insanlar 🤣

NVIDIA Frame Generation da basit bir yazılım. Ama adamlar 2022 senesinde optik akış hızlandırıcılar kullanarak en iyi hale getirerek sürdüler piyasaya ve bugün tatava yapmıyorlar.

AMD ne yaptı? 2024 senesinde hala Frame Genration'ları adam gibi deneyim sunmuyor, oyunlara berbat ekleniyor ve millet deli gibi mod kovalıyor.

Bu yüzden yazılımın donanımlarla desteklenmesi lazım en iyi deneyim için. AMD'nin fosil kartlara destek sunmak yerine NVIDIA gibi yapması lazım.

NVIDIA Frame Generation da basit bir yazılım. Ama adamlar 2022 senesinde optik akış hızlandırıcılar kullanarak en iyi hale getirerek sürdüler piyasaya ve bugün tatava yapmıyorlar.

AMD ne yaptı? 2024 senesinde hala frame Genration'ları adam gibi deneyim sunmuyor, oyunlara berbat ekleniyor ve millet deli gibi mod kovalıyor.

Bu yüzden yazılımın donanımlarla desteklenmesi lazım en iyi deneyim için. AMD'nin fosil kartlara destek sunmak yerine NVIDIA gibi yapması lazım.

NVIDIA fg basit bir yazılım ise basitçe 2000 vs 3000 serisine de getirirdi onlar 4000 serisinden daha az performans alırdı kimse de bir şey demezdi. Şimdi gelip donanım falan diye kafa ütülemeyin bu teknolojiler gayet de 3000 serisinde çalışabiliyor. AMD hiç olmazsa diyor ki:
- Abi ben getiriyorum bu teknolojiyi her ekran kartına ama her ekran kartında aynı performansı vermez bu fg. GTX 1650 Ti GTX 1070'den daha iyi fg sağlıyor çünkü nesilleri farklı. NVIDIA ne yapıyor peki?
Piyasada tek el olduğu için gidiyor en yeni teknolojiyi en son nesile veriyor önceki nesiller ne yapsın? Gitsinler ağlasınlar.

Laptop kullanıcısı olduğum için nvidia kullanıyorum kasa kullansam yüzüne bile bakmam.

NVIDIA fg basit bir yazılım ise basitçe 2000 vs 3000 serisine de getirirdi onlar 4000 serisinden daha az performans alırdı kimse de bir şey demezdi. Şimdi gelip donanım falan diye kafa ütülemeyin bu teknolojiler gayet de 3000 serisinde çalışabiliyor. AMD hiç olmazsa diyor ki:
- Abi ben getiriyorum bu teknolojiyi her ekran kartına ama her ekran kartında aynı performansı vermez bu fg. GTX 1650 Ti GTX 1070'den daha iyi fg sağlıyor çünkü nesilleri farklı. NVIDIA ne yapıyor peki?
Piyasada tek el olduğu için gidiyor en yeni teknolojiyi en son nesile veriyor önceki nesiller ne yapsın? Gitsinler ağlasınlar.

Laptop kullanıcısı olduğum için nvidia kullanıyorum kasa kullansam yüzüne bile bakmam.
Bir de işin politik tarafı çoğu kişi tarafından düzenli olarak göz ardı ediliyor. 2016'dan beri görmediğimiz kalmadı bizim. Meltdown-Spectre furyasında para ile "güvenilir ve bağımsız" araştırma firmalarına AMD'de 14 farklı güvenlik açığı var diye açıklama yaptıran Intel mi dersin, spesifik bir şekilde AMD'yi yavaşlatan CP2077 kodu mu dersin, Intel ile geliştirildiği için AMD sistemlerde neredeyse kullanılmaz seviyede çıkış yapan Windows 11 mi dersin, kendi upscale teknolojisini oyun geliştiricisiyle partnerlik kurup implement ederken diğer teknolojilere engel olan firmalar mı dersin (evet, firmalar, hepsi yaptı bunu), saymakla bitmez bu olaylar, dediklerim sadece birkaç örnek.
Hiçbir şirket bizim veya cebimizin dostu değil, kendi ceplerinin dostular sadece.

Koca teknoloji forumunda bu teknolojileri bilen tek ben varım sanırım. DLSS, NVIDIA'nın teknolojilerinden yalnızca 1 tanesinin ismidir. Ve tek işi çözünürlük işleme olan %90 yazılım tabanlı bir teknolojidir. Tensör çekirdeği barındıran her karta geldi, gelecek. DLSS 4.0 da RTX 2000 serisi dahil alayına gelecek. Hayır editörlerin kendileri "DLSS 4.0 RTX 5000 serisine özel olacak" falan diyorsa zır cahildir. Çünkü DLSS 3.x sürümleri RTX 4000 serisine özel olmadı Frame Generation oldu.

Ama adamlar şu farkı bilmekten, öğrenmekten aciz affedersin. Sonra insanlar 1,5 senedir aynı soruyu sormaya devam ederler. DLSS 2.0 tarih oldu millet zannediyor ki RTX 3060 sahibi adam hala o sürümü kullanıyor. Hayır kardeşim DLSS 3.5 kullanıyorsun, 3.7 de kullanacaksın.

DLSS = Deep Learning Super Sampling
DLAA = Deep Learning Anti-Aliasing
DLFG = Deep Learning Frame Generation*
DLRR = Deep Learning Ray Reconstruction

Eki Görüntüle 2160786

DLFG hariç tüm teknolojilerin son sürümünü tüm RTX serisi kartlar destekliyor 4.0 çıksa da destekleyecek, 5.0 çıksa da destekleyecek. Ama Frame Generation desteklemez, NVIDIA RTX 5000 serisine özel farklı isimli bir teknoloji getirirse eskiler yine desteklemez.
DLSS ve Frame Generation'u aynı şey sananlar var. Halimiz vasat.

Mod ile kurabiliyorsun ama iğrenç bir görüntüye sahip oluyorsun. Fsr frame gen ile nvidia frame gen çıktı olarak aynı şeyi yapıyor gibi gözükse de çalışma prensipleri farklı şunun bi farkına varın artık. Fsr frame gen de kesinlik basıyor dlss frame gen öyle mi? Eski seri kartlarda dlss frame gen çalışma mantığından dolayı donanımı yetmiyor stabil bir frame gen sunmayacak. Fsr frame gen aç keyfine bak niye bu kadar kasıyorsunuz.

DLSS kalite modu dışında çöp. Hangi çözünürlük olursa olsun ister 1080 ister 2k ister 4k. Kalite modu altındaki her mod görüntüyü çamur yapıyor.
Ancak kalite modunda gerçekten iyi, hiç fark ettirmiyor falan yazanlar olmuş ama bu arkadaşlar ne oynuyor acaba bilemedim açın bakalım bir Baldur's gate 3 veya Diablo IV fps artıyor mu artmıyor mu.

Frame Generation ise apayrı bir olay. Tek başına tüm teknolojilerin içinden geçer. Araya kare mi ekliyor, gözümü mü kandırıyor fpsde sahtecilik mi yapıyor beni ilgilendirmez. Fıstık gibi FPS ekliyor Ray Tracing açıkken kafadan 30-35 FPS ekstradan kazanıyorsun. 30-40 FPS aldığın oyun bir anda 70-80 FPS oluyor.

Sözde kalite artıyor ama Death Stranding ve Cyberpunk dışında 1080P'de iyi çalıştığına denk gelmedim. Hele de God of War ve RDR2 de rezildi. Bu teknolojiler 1080P'de kullanılabilir değil. 2K'da kullanılabilir. 1080P'de zaten 1080p çok yüksek bir çözünürlük değil, bir de daha altında renderlayınca iyice çamur oluyor görüntü. 2K'da iyi olacaktır muhtemelen ama bildiğiniz gibi 2K'da 4070 altı kurtarmıyor. 4070'im olsa hiç açmam bu teknolojileri de. Yani bence hala çok yolu var. "FPS'inizi 2-3 kat arttırıyor ve görüntüyü harika yapıyor!" diyen sponsorlu içerik üreticilerini pek takmamak gerek.

Vallahi o kadar doğru konuştunuz ki. Elimde RTX 3070 laptop var. RDR2 en yüksek ayar 4 k da 33-55 arası gelip gidiyor. Kaliteden ödün vermeden ince ayarlarla 4 k 48 FPS sabit. DLSS açıyorum bir teknoloji bu kadar mı abartılı, bu kadar mı saçma olur anlamıyorum. Hiç pozitif fark görmedim ben. Kalite, performans, verim, otomatik 3-5 FPS fark ediyor görüntü çamur gibi kalıyor. DLSS benim gözümde balon. God of War da da denedim aynı sonuç ne yazık ki. Oyun orijinal, tüm grafik sürücüleri Studio, Game kurduğum halde. 4 kdan 2 k Ultra da ben zaten 60+ FPS alıyorum kimin işine yarıyor bu DLSS ben anlamıyorum. Bu PC'den önce RTX 3060 MSI vardı onda da RDR2 1080 de ahım şahım fark etmiyor. Ya da benim gözüm bozuk.

@Legender07 Frame Generation harbi çok iyi duruyor ama DLSS'in pek olayı yok, haklısınız. Ama NVIDIA kart alsam 4070 altı almam çünkü AMD tarafında 7700XT gibi daha iyi seçenekler var. 4060 tercih etmezdim. NVIDIA'da 4070 altı tercih etmezdim ki fiyatı da malum.

@Legender07 Frame Generation harbi çok iyi duruyor ama DLSS'in pek olayı yok, haklısınız. Ama NVIDIA kart alsam 4070 altı almam çünkü AMD tarafında 7700XT gibi daha iyi seçenekler var. 4060 tercih etmezdim. NVIDIA'da 4070 altı tercih etmezdim ki fiyatı da malum.
4070 Super varken düz halini almak da çok mantıklı değil. Arada 2-3 bin TL fark var ancak performans artışı çok fazla. Super serisinin en büyük artışı 4070 superde oldu. Bence kesinlikle parasına değen bir kart.

Yeni konular

Geri
Yukarı