DLSS Rakibi FidelityFX Super Resolution Yolda

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
AMD-Radeon-RX-6000-FidelityFX-DLSS-Super-Ornekleme.jpg

NVIDIA DLSS’ye rakip AMD teknolojisi FidelityFX Super Resolution olacak. NVIDIA’nın DLSS teknolojisi (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) özellikle ışın izleme desteği olan oyunlarda hem görüntü kalitesini hem de performansı artırması ile çarpıcı sonuçlar vererek oyuncuların beğenisini kazandı. DLSS ekosistemi her geçen ay büyüyor ve bu da NVIDIA’nın RTX ekran kartlarını çekici bir seçenek haline getiriyor. AMD, […]

Devamı: DLSS Rakibi FidelityFX Super Resolution Yolda
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Eğer FidelityFX gerçekten iyi çalışırsa Nvidia ekran kartı modellerini sadece "düşüneceğim" sanırım.
Bu fiyatlarla zannedersem sadece hayal edebiliriz AMD ve Nvdia grafik kartlarını =)
(3080 sahibi olup bunu yazmak da biraz ironi oldu ama neyse)

Söz konusu AMD ve driver güncelleme olunca ben biraz mesafeli yaklaşıyorum ama bakalım umarım düzgün bir iş çıkarırlar. DLSS ilk çıktığı zaman da problemliydi sonradan baya bir güncelleme aldı umarım AMD buradan ders almıştır, yoksa 5700 serisinin ilk çıktığı gibi bir fiyasko yine bizi bekliyor.

Bu fiyatlarla zannedersem sadece hayal edebiliriz AMD ve Nvdia grafik kartlarını =)
(3080 sahibi olup bunu yazmak da biraz ironi oldu ama neyse)
Sanırım 2022 bahar ayları gibi stoklar ile ilgili bir sorun kalmayacak (salgının gidişatına göre). Fiyatlarda orantılı olarak normalleşir diye tahmin ediyorum.
Söz konusu AMD ve driver güncelleme olunca ben biraz mesafeli yaklaşıyorum ama bakalım umarım düzgün bir iş çıkarırlar. DLSS ilk çıktığı zaman da problemliydi sonradan baya bir güncelleme aldı umarım AMD buradan ders almıştır, yoksa 5700 serisinin ilk çıktığı gibi bir fiyasko yine bizi bekliyor.
Bu konuda bende çekimserim ama istemsizce güvenmek istiyorum. Ayrıca FidelityFX, çıkar çıkmaz DLSS 2.0 kadar iyi olacağını beklememek lazım; tahminimce DLSS 1.0'dan bir tık daha iyi olur.

Yanlış konuya yazdığım mesajıma uyarı niteliğindeki attığınız beğeni için ayrıca teşekkür ederim. 🤭

Nvidia AI konusunda gerçekten liderler kategorisinde, ilk versiyon DLSS'e göre 2. versiyon daha iyi, ama hala eksiklikleri var. Nvidia bile daha tam oturtamamışken AMD'nin ilk versiyon Fidelity FX'i nasıl olacak göreceğiz. Bence oturması en az 2 sene alır AMD'nin.

Sanırım 2022 bahar ayları gibi stoklar ile ilgili bir sorun kalmayacak (salgının gidişatına göre). Fiyatlarda orantılı olarak normalleşir diye tahmin ediyorum.

Bu konuda bende çekimserim ama istemsizce güvenmek istiyorum. Ayrıca FidelityFX, çıkar çıkmaz DLSS 2.0 kadar iyi olacağını beklememek lazım; tahminimce DLSS 1.0'dan bir tık daha iyi olur.

Yanlış konuya yazdığım mesajıma uyarı niteliğindeki attığınız beğeni için ayrıca teşekkür ederim. 🤭
Fiyatlarda ki artış belki ilk başta Covid-19 nedeniyle oluşan tedarik problemiydi ama ben artık o kadar bir etkisinin kaldığını düşünmüyorum. Şuan dünya çapında olan asıl problem mining (oyunculara göre problem diyelim sonuçta arz-talep meselesi) ve stokçular, Türkiye'deki en büyük problem ise şark kurnazı, çakal satıcılar. Kim ne derse desin; bu kadar talep ve tedarik problemi olsa da bu kartlar bu fiyatlarda olamaz. Şuan işin açıkçası fiyatların düşmesiyle ilgili tahmini bir tarih vermek bile çok zor.

Asıl konuyla ilgili olarak, normal şartlar altında olsa piyasa; insanlar bir nebze AMD kartlara yönelir belki Nvdia ekran kartlarının fiyatları düşer demek isterdim ama şuan insanlar ne bulabilirse alıyor model fark etmeksizin. Teknolojik olarak güzel bir ilerleme ama biz kullanıcılara ne gibi bir artısı olur o kısımdan şuan için pek emin değilim.

Buna yine G-Sync/FreeSync olayı gibi bakacağım. AMD, bu işi yazılım olarak sundu ve artık kimse G-Sync monitör aramıyor. Çünkü Nvidia ekran kartı ile FreeSync üzerinden bir şekilde aktivasyon sağlanıyor.

Eğer AMD, bu konuda da güzel işler çıkarırsa bizlere yarar. Merakla bekleyeceğim.

Ilk baslarda NVIDIA'ya rakip olabilecegini sanmiyorum. Eger bir surpriz olur da NVIDIA kadar iyi bir teknolojiyi piyasaya surerlerse o zaman NVIDIA kart almanin tek mantigi RT performansi olacak. Lakin boyle bir seye pek ihtimal vermiyorum.

Mevcut FidelityFX, DLSS 1.0 ayarında zaten görüntüyü çamur etmekten başka işe yaramıyor. Super Resolution olan DLSS 2.0 ayarında olmasa AMD üzerine bu kadar düşmezdi açıkçası. Asıl önemli olan hangi kartların destekleyeceği.

"Herkelman, AMD’nin FSR’sinin makine öğrenimine dayalı olmayacağını açıkladı ki bu eski Radeon kartlarıyla takılıp kalan birçok oyuncuya bir umut ışığı olabilir."

Geri
Yukarı