DNS değiştirince internet bağlantısı kopma sorunu

Yoğun kullanımdan dolayı internet çok yavaşlıyor sizde sorun yaşıyorsunuz muhtemelen. Örnek vermek gerekirse otellerde havalimanlarında Avmlerde vs internet bağlantıları çok yavaş olur. Bir siteye girersin 2 saat yüklenmez facebooka bakiyim dersiniz yenileme döner döner durur adamı kanser eder. Sizinki de o hesap. İlk mesajımda da belirtmiştim aynı anda siz dahil 50 kişi youtube a girip video izlerse o hat can çekişir.

Hocam çok fazla kişi giriyor girmesine de internet yavaş gelmiyor. 10 Mbps hız alıyorum. Yavaşlıktan dolayı kopma değil benim sorunum.

Yani çok enterasan bir durum. Kopma sorunu yaşadığın esnada hem bağlı olduğun Access Pointin ip adresine hemde www.google.com.tr ye ayrı pencerelerde ping atıp sonuçlarını gönderebilirmisin. Bakalım kopma yaşadığın anda internettenmi kopuyorsun yoksa ağdan komplemi kopuyorsun. Ayrıca ağ kablosu var ise deneme amaçlı kablosuzu kapatıp birde ağ kablosu ile deneyebilirmisin dns girerek internete çıkmayı.

Yani çok enterasan bir durum. Kopma sorunu yaşadığın esnada hem bağlı olduğun Access Pointin ip adresine hemde www.google.com.tr ye ayrı pencerelerde ping atıp sonuçlarını gönderebilirmisin. Bakalım kopma yaşadığın anda internettenmi kopuyorsun yoksa ağdan komplemi kopuyorsun. Ayrıca ağ kablosu var ise deneme amaçlı kablosuzu kapatıp birde ağ kablosu ile deneyebilirmisin dns girerek internete çıkmayı.

Hocam o ping atmayı nasıl yapacağım. Açar mısınız? Ben ağdan tamamen koptuğumu düşünüyorum çünkü ağ adı gidiyor kopma olduğu zamanlarda. Ağ kablosu var ama telefondan girdiğim için bağlayamam.

Hocam ping olayı telefonda sıkıntı. Ben laptoptan falan giriyorsun diye düşünüyordum. Eğer bahsettiğin gibi ise ağdan kopuyorsun büyük ihtimal çok fazla kullanıcı o wifi ye bağlantı yapıyorsa AccessPoint kilitleniyor dur. Önereceğim tek şey bu işlerden anlayan birini bul bir tane ucuzundan AccessPoint al gerekli ayarları yaptır ağ kablosunu tak ve o cihaza telefondan bağlantı yapıp interneti dene.

Bizim okulda da 100/100Mbps hat var. Fakat DNS'lerin hepsi engellenmiş. Portlar da engelli ULAKNET gibi (80 hariç). Firewall'a IP üstünden erişim de yok. Ancak konuya kendi sunucum üzerinden SSH ile SOCKS Proxy yönlendirmesi yapıp Firefox'da Uzak DNS seçeneği ile çözüm getirdim. Sonuç: Sadece tarayıcı için olsa da YouTube'a giriyor :) Fakat sunucunun internet hızı, akıllı tahtadaki hızdan yüksek olmasına rağmen 30/40Mbps olarak dönüyordu.

Ve maalesef hayır, "İnternet Seçenekleri" üzerinden yapacağınız Proxy ayarları DNS'lerinizi değiştirmemekte. Firefox bu yüzden devreye girdi.

NOT: DNS'leri DNSBench ile test ettim. GRC's | DNS Nameserver Performance Benchmark Üzerinden edinebilirsiniz, site okul ağı üstünde engelli değil.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı