Doa belgesi ve para iadesi

İbrahimKzy42

Centipat
Daha fazla  
Bundan 1 ay önce RX6750 XT ekran kartım kasanın içerisinde patladı coil whine da mevcuttu ben bunu ASUS servise gönderdim ve doa belgesi gönderdiler gönderdikleri belgeyi gaminggentr ye gönderdim yaklaşık 18 gün oldu. Gaminggentr beni aradı kartın aynısından ellerinde olmadığını tedarik edemediklerini hatta üretici firmanın elinde bile olmadığını söylediler ve belgenin üzerinde muadil ibaresi olmadığı için yasal olarak muadil vermek gibi bir zorunlulukları olmadığını söylediler ve istesem de istemesem de cuma günü para iadesi yapacaklarını söylediler.
Arkadaşkar böyle bir şey mümkün mü? Bir düşük modeli olan RX 6700 XT'yi istediğim halde gönderemeyeceklerini ancak para iadesi olacağını söylediler 6850₺ para göndereceklermiş buna itiraz etme şansım var mı?

Ellerinde yoksa para iadesi yapma hakkına sahipler. Tüketici Hakem Heyeti'ne gitseniz bile orası da iki seçenek sunuyor firmaya: Bir üst model ya da para iadesi. Kurumsal olmayan firmalar da "kendilerini korumak" adına para iadesi yapıyorlar. Maalesef elde seçenek pek yok gibi. Geçmiş olsun.

Ellerinde yoksa para iadesi yapma hakkına sahipler. Tüketici Hakem Heyeti'ne gitseniz bile orası da iki seçenek sunuyor firmaya: Bir üst model ya da para iadesi. Kurumsal olmayan firmalar da "kendilerini korumak" adına para iadesi yapıyorlar. Maalesef elde seçenek pek yok gibi. Geçmiş olsun.

Yasada açık bir şekilde ayıpsız misli deniliyor, temin edemediklerini kanıtı, ürünün hiçbir muadilinin olmadığını varsa da bunları temin edemediklerini kanıtlayan bir durum var mı? Öyle bir hakka sahip değiller.

Seçimlik hakkınızı olan "Ayıpsız misliyle değiştirilmesi" hakkını kullanmışsınız ve satıcı ayıpsız mislini temin etmek zorunda olmadıklarını belirtmiş, yanlış hocam buna kendileri karar veremezler.

Yapmanız gereken THH'ye elinizde belgelerinizle başvurun. (satıcıya mail attıysanız onları da ekleyin, atmadıysanız mail atıp gelen cevabı belge olarak kullanabilirsiniz) THH'ye başvururken özellikle ama özellikle, ürünün stokta olmaması ihtimaline karşın piyasa analizi yaparak ürününüzün olası muadillerini belirleyecek bilir kişi atanmasını talep edin.

Maalesef yasada ayıpsız misliyle değiştirilmesi seçimlik hakkında boşluk mu diyeyim, eksik mi diyeyim bilemedim ama satici temin edemediğini kanıtlarsa bir şekilde iadeye çevrilebilir. Sürecinde ortalama 3 ay sürdüğünü düşünürsek ona göre karar vermenizi tavsiye ederim.

Satıcıyla iletişime geçerek hakkınız olduğunu güzelce belirtip mağdur edilmemek adına farklı seçenekler sunulmasını talep edin. Mesela 6800XT ürününü 3bin TL farkla size temin etmeleri veya bir alt ekran kartına ücretsiz temin etmeleri vs. tarzında kendi haklarinizi bilerek zararinizi minimuma indirmeye çalışabilirsiniz. Geçmiş olsun

Firmaların veya satıcıların kafalarına göre elimizde stok yok / ürünü tedarik edemedikleri / belge üzerinde muadil yazmaması vs vs çoğaltılabilecek sebeplerle iade ediyoruz deme hakları bulunmamaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Dolayısıyla satıcıların imkansızlık sebebiyle ayıpsız misli ile değişim talebini reddetmelerini normal karşılayabiliriz. Ancak bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz

Somut durumuzda firmanın ''üreticide dahi yok'' argümanı sizi bir tercihe zorlamaktadır ve bu tutum hukuka aykırıdır. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. İlla ki bu ürünü satan başka firmalar da vardır. Gerekirse o firmalardan satın alacaklar. Aksi hareket sizin olayınızda olduğu gibi kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Yasada açık bir şekilde ayıpsız misli deniliyor, temin edemediklerini kanıtı, ürünün hiçbir muadilinin olmadığını varsa da bunları temin edemediklerini kanıtlayan bir durum var mı? Öyle bir hakka sahip değiller.

Seçimlik hakkınızı olan "ayıpsız misliyle değiştirilmesi" hakkını kullanmışsınız ve satıcı ayıpsız mislini temin etmek zorunda olmadıklarını belirtmiş, yanlış hocam buna kendileri karar veremezler.

Yapmanız gereken THH'ye elinizde belgelerinizle başvurun. (satıcıya mail attıysanız onları da ekleyin, atmadıysanız mail atıp gelen cevabı belge olarak kullanabilirsiniz) THH'ye başvururken özellikle ama özellikle, ürünün stokta olmaması ihtimaline karşın piyasa analizi yaparak ürününüzün olası muadillerini belirleyecek bilir kişi atanmasını talep edin.

Maalesef yasada ayıpsız misliyle değiştirilmesi seçimlik hakkında boşluk mu diyeyim, eksik mi diyeyim bilemedim ama satici temin edemediğini kanıtlarsa bir şekilde iadeye çevrilebilir. Sürecinde ortalama 3 ay sürdüğünü düşünürsek ona göre karar vermenizi tavsiye ederim.

Satıcıyla iletişime geçerek hakkınız olduğunu güzelce belirtip mağdur edilmemek adına farklı seçenekler sunulmasını talep edin. Mesela 6800XT ürününü 3bin TL farkla size temin etmeleri veya bir alt ekran kartına ücretsiz temin etmeleri vs. tarzında kendi haklarinizi bilerek zararinizi minimuma indirmeye çalışabilirsiniz. Geçmiş olsun.

firmaların veya satıcıların kafalarına göre elimizde stok yok / ürünü tedarik edemedikleri / belge üzerinde muadil yazmaması vs. çoğaltılabilecek sebeplerle iade ediyoruz deme hakları bulunmamaktadır. Tüketicinin korunması hakkında kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde "imkan varsa" şeklinde belirtilmiş. Dolayısıyla satıcıların imkansızlık sebebiyle ayıpsız misli ile değişim talebini reddetmelerini normal karşılayabiliriz. Ancak bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz.

Somut durumuzda firmanın "üreticide dahi yok" argümanı sizi bir tercihe zorlamaktadır ve bu tutum hukuka aykırıdır. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. İllaki bu ürünü satan başka firmalar da vardır. Gerekirse o firmalardan satın alacaklar. Aksi hareket sizin olayınızda olduğu gibi kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
A) satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
B) satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
C) aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
Ç) imkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
Seçimlik haklarından birini kullanabilir. satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Hocam adamlara hiçbir şekilde kabullendiremedim mağdur olduğumu dile getirdim mağdur olacak bir durum yok paranızı göndereceğiz dediler istediğim yerede başvurabileceğimi belirttiler böyle insanlarla aylarca mahkemede uğraşamam 2-3 bin TL için ağız kokularıyla uğraşamam yalan olmazsa cuma günü 6850 TL para gönderecekler. Bir arkadaşımdan 7 bin TL borç aldım 3 bin daha ekledim ve 24 ay garantisi bulunan 6 ay kullanılmış 6 aydırda deposunda boşta duran TUF Gaming 3070 Ti aldım bir daha AMD ekran kartı alanda Gaming gen TR'den alışveriş yapanıda Allah bildiği gibi yapsın dedim ve sustum. ASUS'un 2 günde gönderdikleri doa belgesini 20 günde inceleyip yöneticilerine bildiremediler keşke 2-3 bin fazla verip İtopya gibi mağazalardan alsaymışım ama olan oldu bilgileriniz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim emeklerinize sağlık.

Geri
Yukarı