Doctor Who Yorumları

NNCA Bey. Bakınız hiçbirimiz ürünlerin avukatı değil. Ben hiçbir şahsa burada hakaret etmedim. Ben ürünleri eleştiririm. Ve ürünleri eleştirmek bir günah değil.

Bir çorbacının çorbası berbatsa berbat derim, bana göre berbat demem. Bakınız sizin üslubunuz oldukça tahkir edici. Ve ben sizi rapor etmedim.

İki mert konuşalım diye. Sakın bana karşı bir daha hakaretengiz bir edayla konuşmayın.

Yoksa bizim de okkalı bir cevabımız var. Fakat ben ağzımı açmıyorum.

Sosyal platformu densizlik platformu değildir. Üslubunuza dikkat edin.

Rölativizmi eleştirilerime katmamamın sebebi beni dinleyen kitleye iyiliktir. Bir ürün kötüyse ben kötü derim ki izlemesinler. Bana göre kötü demek namussuzluktur.

Dizi eleştirmenliği veya dizi zevki bilgelik meselesidir. Siz ucuz ilerleyen süreçten ve figürlerden hoşlanabiliyorsanız bu sizin acizliğinizdir.

Ben şu ana kadar The Wire, The Crown, The Night Of, Peaky Blinders, The Terror, The Deuce, Taboo, Sopranos, Counterpart ve Oz, Justified ve Ozark, Luther gibi yapımları devirmiş bir adamım.

Ve daha benzer kadrodan birçok yapım.

Ve ben farklı bir frekansa mensup bir adamım. Yüksek bir frekansa.

Bende görsellik ve kendini satmak önemli değildir. Bende sinematografi ve süreç mühimdir.

Bunu başaran az sayıda yapım var ve bunun ait olduğu damak tadını anlamanız için 40 fırın ekmek yemeniz gerekiyor.

Size ukalaca gelebilir tavrım fakat ukalalık, âkıldan gelir. Bu kadar birikimin ardından bırakın da biraz küstah davranayım.

Bana göre Dr. Who beş para etmez bir yapımdır nitekim hiçbir şey yoktur bu yapımda. Yalnızca süstür, başka bir şey değil.

Tüm Marvel dizileri yalnızca süstür, Teen Wolf, Supernatural, Arrow gibi diziler de süstür, beş para etmez bu yapımlar da.

Afedersiniz ama ben televizyon çalışmaları veya televizyon kritiği konusunda kendimi bir veteran olarak görüyorum.

Yüksek oktan bi' adamım.

Bu eğer küstahlıksa küstahlık. Bu konuda kendimi başarılı bir zevk sahibi bir adam olarak görüyorum ve beş para etmez ürünlerin beş para etmediklerini her fırsatta söyleyeceğim.

Buradaki diğer arkadaşlar da üsluplarına dikkat ederlerse iyi olur çünkü her birine namertlerin, kovulmuşların veya utanmayan, sıkılmayan adamların duymakla yerle bir olacağı cevapları vermesini iyi bilirim.

Sizler umarım öyle adamlar değilsiniz çünkü inanın bana buradaki mesele ürün eleştirmenliğinden çıkıp şahsa hakaret meselesine dönüşürse emin olun beni tahkir edenin canını çok fena yakarım.

Herkes haddini bilsin. Adam gibi ürün eleştirmenliği ve fair play diksiyonuyla hareket edelim!

Muhabbetin içinde değilim lakin Eric, saydığın popüler kültür dizileri gerçekten de dandik diziler ama Doctor Who yıllardan beri var olan bir "kültür" olarak bu diziler gibi bir konumu ve aşağılanmayı hak etmiyor. Bu kadar sert ve peşin hükümlü olmamak lazım bence bu konularda. Yine diyeceğim ama şu İspanyol dizisi de harbiden kötü yani. Ama millet deliler gibi beğendi. Yapacak bir şey yok.

The Wire ve Sopranos gibi dizilere dandik diyorsan en başta sen dandiksin Sercan! Bak beni kızdırma! Bunlar en eski dizilerden ve dizi tanımını en iyi ortaya koyan yapımlar! Popüler kültür mü? Asıl sizlerin izlediği diziler saçma! Popüler kültür demek kıt kafalı iş demektir ve saydığım hiçbir dizi böyle değildir! Adama gülerler. Allah'tan akademik bir ortamda değilsin, boyuna sallıyorsun!

Öncelikle üslubumu konuşma boyunca bozmadığımı düşünüyorum. Benim için söyleyip söylemediğinizi bilmiyorum bunu, fakat ben böyle düşünüyorum.

Peki, sizin 'berbat' dediğiniz çorbayı başkasının sevme ihtimali olamaz mı? Karşınızdaki, sizin berbat dediğiniz çorbayı iştahla içiyor diye ona "Bu çorba berbat, kabul et artık bunu." mu dersiniz? Çorbayı yapan kişi tuzu az atmıştır. Siz de dersiniz ki "Buna çok az tuz atılmış, berbat bir çorba." Fakat karşınızdaki kişi, "Benim damak zevkime uyuyor, sen sevmeyebilirsin. Tuzu az olduğu zaman da yerim ben. Sen sevmiyorsan içme." dediği zaman ona inatla "Ya kabul et artık. Berbat bu çorba. Tuzu az." demeye devam mı edersiniz? Ya da o kişi, o çorbayı başkasına önerdiği zaman, iyi ve kötü yanlarından da bahsetmesine rağmen araya girip "Bu çorba berbat. Kabul edin tuzu az, içmeyin." mi dersiniz? Eğer cevabınız evet ise daha fazla tartışmamızın bir anlamı olmadığını düşünüyorum.

Yazınızın ortalarında kullandığınız bir cümle dikkatimi çekti. "Bana göre Dr. Who beş para etmez bir yapımdır." cümlesi. Zaten sabahtan beri konuştuğumuz şey de bunun hakkında değil miydi? Bu cümleyi ilk başta kursaydınız umurumda olmazdı. Ben diziyi sevmeyen birisine neden sevdirmeye çalışayım ki bu diziyi? Benim ne haddime? Başka birisine diziyi izlettiğim zaman ben mi para kazanıyorum? Bana bir faydası mı oluyor? Hayır. Bana ne faydası olacak Allah aşkına. Elin İngiliz'inin yaptığı dizinin izlenmesinden bana ne? Buradaki olay inatla bize dizinin kötü olduğunu kabul ettirmeye çalışmanız. Kalitesine laf atın, berbat diyin umurumda değil. Fakat seven kişilere bunu kabul ettirmeye çalışmayın.

Kişiye ben de hakaret etmedim, etmem de. Dizi için neden kişiye hakaret edeyim? Hakaret ettiğimi düşündüren bir cümlem olduysa affola. Fakat -hele ki bir dizi için- kimseyi bilerek isteyerek kırmam, hakaret etmem.

Dizi zevkinin de bilgelik ile alakası nedir anlayamadım? Ben o anki ruh halime göre bile bir diziye başlayabilirim. Oturup da dizinin konusunu okuyup üzerine teoriler falan üretip düşünmem mi gerekiyor yani? Bilgelikle alakasını çözemedim.

Kalitesini yüksek gördüğünüz yapımları izlemek sizin frekansınızı yükseltiyorsa bizimkini de yükseltir o zaman. Ben de o zaman Doctor Who izlediğim için kendimi frekansı yüksek biri olarak göreyim. Hatta şöyle yapalım. Peaky Blinders diyorsunuz. Ben de izliyorum Peaky Blinders'ı. Bunu izlediğim için frekansım yüksek o zaman benim. Ya da ben Westworld izliyorum. Frekansım iyice yükseldi mi şimdi? Peki o zaman frekansı yüksek biri olarak ben de diyorum ki "Doctor Who dünyanın en iyi dizisidir. Kabullenin bunu artık. Daha iyi bir dizi yok." Şimdi ben bunu söyledim diye Doctor Who dünyanın en iyi dizisi mi oldu? Hayır.
Beni dinleyenleri düşündüğüm için yaptım diyelim bunu. Bilim kurgudan nefret eden, sizin gibi gerçekçi yapımlardan hoşlanan birisi benim bu kesin cümlelerimi gördü ve direkt diziye başladı. Diziyi hiç sevmedi ve bıraktı 2-3 bölüm sonra. Ne oldu? O adamın vakti öldü, boşu boşuna benim "kesinlikle çok iyi dizi" dediğim bir yapımı izledi. Ve dizi kaliteli bir dizi olsa bile, yüksek beklentiyle başlayıp izlediği için sizin gibi diziden nefret etti.

Ben de kendimi başarılı bir zevk sahibi olarak görüyorum ve ben de Doctor Who'nun oldukça iyi bir dizi olduğunu düşünüyorum. Ve Doctor Who'nun oldukça iyi bir dizi olduğunu, ben de her fırsatta söyleyeceğim.

Kimsenin sizi tahrik etmek gibi bir amacı da yok merak etmeyin. Neden bu kadar sinirlendiniz anlamadım. Ben zaten tartışmayı sonlandırmıştım bir şey yazmayacaktım son mesajınızdan sonra. Birbirimize de hakaret etmeden bitirmiştik konuşmayı. Sonradan sonraya neden böyle sinirlenip bu yazıyı yazdığınızı anlamadım ama.

The Wire ve Sopranos gibi dizilere dandik diyorsan en başta sen dandiksin Sercan! Bak beni kızdırma! Bunlar en eski dizilerden ve dizi tanımını en iyi ortaya koyan yapımlar! Popüler kültür mü? Asıl sizlerin izlediği diziler saçma! Popüler kültür demek kıt kafalı iş demektir ve saydığım hiçbir dizi böyle değildir! Adama gülerler. Allah'tan akademik bir ortamda değilsin, boyuna sallıyorsun!

Tam yazarken yorum attınız. Bana değildi ama buna da cevap vereyim hemen. Sabahtan beri oldukça sinirlenmişsiniz sanırım. Sercan anladığım kadarıyla saydığınız Teen Wolf, Supernatural vb diziler için söylemişti bunu. Bana diziyi müze malı gibi savunma demiştiniz fakat sevdiğiniz bir kaç yapıma laf atılmadığı halde, laf atılmış gibi değerlendirip, oldukça sinirlendiniz. Ben sakinliğimi de hiç bozmamıştım fakat sizdeki bu öfkenin sebebini anlamadım. Akademik bir ortamda olmakla ne alakası var Allah aşkına ya. Dizi konuşuyoruz alt tarafı şurada.

Neyse artık devam ettirmeyeceğim ben tartışmayı. Benim düşüncelerim bunlar. BENCE Doctor Who çok güzel bir dizi. Konu benim için kapanmıştır. İyi akşamlar diliyorum.

Sizin laf şuna çıkıyor:
Ben bu dizileri izledim kültürlüyüm, siz Who izliyorsunuz bir şeyden haberiniz yok. Yanlış düşünüyorsunuz ya!
Bir kabul edemiyorsunuz ki bence kötü demeyi.
Siz de izlemeyin kötü diyorsunuz.
"Bence bu dizi çok berbat, çöp, rezil." deseniz kimse bir şey demeyecek size.
Bu dizinin kırdığı rekorlar boşaydı ya. İnsanlar da kültürsüz kardeşim boşa izliyor. Özellikle İngiltere'de 15-20 milyona yakın hayranı var. Ne kültürsüzler!

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı