Doctor Who Yorumları

Cem KARADEMİR

Kilopat
Yer
Muğla
Daha fazla  
Meslek
Sınıf Öğretmeni
Çok eski ve devam eden bir dizi tavsiye üzerine başladım ve insanı insanlığından utandıran bir dizi.
Klasik dizi filmlerde olduğu gibi öldürme, incitmenin olmadığı ve her ne olursa, her kim olursa olsun sevgiyle yanaşmanın güzelliğini anlatan bir dizi. Her bölümü film tadında. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Son düzenleme:
Konu da o zaten.

Efekt, frambuaz değildir. Efekt pastadır.

Efektte kötüysen bitmişsindir.

Utanmadan 13 sezondur devam ediyor mesela. Supernatural. Rezalet. Dr Who da rezalet.

Doctor Who'daki başrol oyuncusu benim gözümdeki değerini nasıl geri kazandı biliyor musun?

The Crown'ı bitirdim.

Bir İngiliz şaheseri...

Dedim ki işte Acting, işte Sinematografi!

Lütfen böyle beş para etmez yapımlara vakit harcamayın.

The Crown, Peaky Blinders gibi şaheserleri devirin.

Konu da o zaten.

Efekt, frambuaz değildir. Efekt pastadır.

Efektte kötüysen bitmişsindir.

Utanmadan 13 sezondur devam ediyor mesela. Supernatural. Rezalet. Dr Who da rezalet.

Doctor Who'daki başrol oyuncusu benim gözümdeki değerini nasıl geri kazandı biliyor musun?

The Crown'ı bitirdim.

Bir İngiliz şaheseri...

Dedim ki işte Acting, işte Sinematografi!

Lütfen böyle beş para etmez yapımlara vakit harcamayın.

The Crown, Peaky Blinders gibi şaheserleri devirin.
Sizin bu dediğiniz ''O EKRAN KARTI İLE OYUN OYNANMAZ'' demek gibi bir şey. Sizin için oyun yalnızca en yüksek ayarlarda oynanıyor olabilir ama ben en düşük ayarlarda da oynayabilirim. Yeter ki oynanış güzel olsun. Sizin için efekt pasta olabilir ama benim için (en azından bu dizi için) bence pastanın üzerindeki süs. Yenmiyor ama hoş durduğu için insanı cezbediyor. İstemeden kıracak bir şey söylediysem şimdiden özür dilerim.

Özel efektte başarısız olmak dizayn ettiğin mekana, çekim merkezine bir samimiyetsizlik ve yapmacıklık yerleştirmek demektir.

Bu benim için bir ahlaksızlıktır ve o anda ilgili dizi veya film neyse onu buruşturur ve çöpe atarım.

Kırıcı bir şey söylemediniz.

İyi Sosyal'ler.

Doctor Who izlediğim ilk yabancı dizidir ve bana yabancı dizileri sevdiren yapımdır. Şu an onlarca dizi izlememe rağmen hala aralarında en sevdiğim Doctor Who'dur ve yeri çok ama çok ayrıdır. Hayatıma da iyi şekilde bir kaç etkisi olmuştur. Dizinin hayatında etkili olması ne alaka demeyin, oluyor.

Efekt konusuna gelirsek de, dizinin konusu, atmosferi falan beni etkilediyse efekt umurumda olmaz. Efektler iyi olsa kötü mü olur? Hayır. Fakat efekt için de izlemem ben bir yapımı. Zaten diziyi izlerken yayınlayan kanalı ve dizilere ayırabileceği bütçeyi de düşünmek lazım. Kısıtlı bütçeyle bence iyi bile iş çıkartıyorlar. Sıkıntı zaten bütçede. Yoksa onlar da bilirdi efekti basıp izleyici kazanmayı. Fakat Doctor Who izleyici kazanma işini konusuyla, atmosferiyle, karakteriyle, kısaca efekt dışındaki şeylerle yapmaya çalışıyor. Bence başarılı da oluyor.

Ben bu diziyi çok seviyorum ama efektlerin kötü olması benim sevmemi engellemiyor mesela. Bu yüzden izlemeye devam ediyorum. Fakat şunu anlamıyorum. Kötü efekti olan yapımları izlemem, sevmem diyenler neden devam ediyor? Neden kendinize bu işkenceyi yapıyorsunuz ki? Zamanınızı öldürüyorsunuz resmen. Beğenmediyseniz zorlamanın bir mantığı yok. Doctor Who dizisi kimseye 'Göz kamaştıran efektler' vadetmiyor zaten. Diziyi seven birisi olarak da kimseye izlemesi için ısrar etmem. Benim seviyor olmam herkesin seveceği anlamına gelmez.

Bu arada Doctor Who'nun en sevdiğim dizi olması fanboyluk yapıp sadece iyi noktalarını söyleyeceğim anlamına gelmiyor. Dizinin özellikle 10. sezonunun aşırı kötü olduğunu düşünüyorum mesela. Hatta 8. sezondan itibaren dizi bir türlü toparlayamadı kendini. Ben 7. sezona kadar diziyi çok sevsem de izleyicilerin bir kısmı dizinin 5. sezondan sonra bozduğunu düşünüyor. Bunu kadronun tamamen değişmesine bağlıyorum. Tabi en büyük etken, 5. sezondan itibaren Russell'ın gitmesi ve tüm senaryoyu Moffat'ın yazmaya başlaması. 11. sezonda Moffat'ın gitmesi ve kadronun tekrar değişmesi umarım diziye olumlu etki eder. Kadın doktor fikrine bir çok kişi ön yargı ile yaklaşsa da ben umutluyum. Umarım tekrar toparlar Doctor Who.

Sonuç olarak diziyi öneriyorum. Efektlere falan da takılmayın. Dizi sizi bir kere çekerse bir daha bırakamıyorsunuz zaten.

Doctor Who izlediğim ilk yabancı dizidir ve bana yabancı dizileri sevdiren yapımdır. Şu an onlarca dizi izlememe rağmen hala aralarında en sevdiğim Doctor Who'dur ve yeri çok ama çok ayrıdır. Hayatıma da iyi şekilde bir kaç etkisi olmuştur. Dizinin hayatında etkili olması ne alaka demeyin, oluyor.

Efekt konusuna gelirsek de, dizinin konusu, atmosferi falan beni etkilediyse efekt umurumda olmaz. Efektler iyi olsa kötü mü olur? Hayır. Fakat efekt için de izlemem ben bir yapımı. Zaten diziyi izlerken yayınlayan kanalı ve dizilere ayırabileceği bütçeyi de düşünmek lazım. Kısıtlı bütçeyle bence iyi bile iş çıkartıyorlar. Sıkıntı zaten bütçede. Yoksa onlar da bilirdi efekti basıp izleyici kazanmayı. Fakat Doctor Who izleyici kazanma işini konusuyla, atmosferiyle, karakteriyle, kısaca efekt dışındaki şeylerle yapmaya çalışıyor. Bence başarılı da oluyor.

Ben bu diziyi çok seviyorum ama efektlerin kötü olması benim sevmemi engellemiyor mesela. Bu yüzden izlemeye devam ediyorum. Fakat şunu anlamıyorum. Kötü efekti olan yapımları izlemem, sevmem diyenler neden devam ediyor? Neden kendinize bu işkenceyi yapıyorsunuz ki? Zamanınızı öldürüyorsunuz resmen. Beğenmediyseniz zorlamanın bir mantığı yok. Doctor Who dizisi kimseye 'Göz kamaştıran efektler' vadetmiyor zaten. Diziyi seven birisi olarak da kimseye izlemesi için ısrar etmem. Benim seviyor olmam herkesin seveceği anlamına gelmez.

Bu arada Doctor Who'nun en sevdiğim dizi olması fanboyluk yapıp sadece iyi noktalarını söyleyeceğim anlamına gelmiyor. Dizinin özellikle 10. sezonunun aşırı kötü olduğunu düşünüyorum mesela. Hatta 8. sezondan itibaren dizi bir türlü toparlayamadı kendini. Ben 7. sezona kadar diziyi çok sevsem de izleyicilerin bir kısmı dizinin 5. sezondan sonra bozduğunu düşünüyor. Bunu kadronun tamamen değişmesine bağlıyorum. Tabi en büyük etken, 5. sezondan itibaren Russell'ın gitmesi ve tüm senaryoyu Moffat'ın yazmaya başlaması. 11. sezonda Moffat'ın gitmesi ve kadronun tekrar değişmesi umarım diziye olumlu etki eder. Kadın doktor fikrine bir çok kişi ön yargı ile yaklaşsa da ben umutluyum. Umarım tekrar toparlar Doctor Who.

Sonuç olarak diziyi öneriyorum. Efektlere falan da takılmayın. Dizi sizi bir kere çekerse bir daha bırakamıyorsunuz zaten.
Güzel analiz etmişsiniz. Size katılıyorum. Zaten dizinin kendini beğendirme gibi bir amacı hiç olmadı. Dizi, dizi olmaktan çok kültür haline geldi. Evet bazen bayıyor ve Hayalet Avcıları haline gelebiliyor. Ama ana tema beni benden alıyor:
Ah siz insanlar... :)

Niye kabul edelim ki. :) Zevkler ve renkler tamamen farklıdır. Ben sizin diziyi beğenmemize saygı duyuyorum. Efekt evet önemlidir elbette ama efekt kötü diye de dizi kötü olamaz ya. Siz kırmızı seviyorsunuz, bana sarı kötü kabul et diyorsunuz.

Evet bu noktada haklısınız. :) İyi seyirler dilerim. :)

images (1).jpeg

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı